Screamer: závodní arkáda z devadesátek… GO GO GO!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na Kickstarteru se objevil pohledný projekt The 90's Arcade Racer slibující arkádový závodní zážitek ve stylu divokých let devadesátých. Nadpozemská rychlost, šílené dekorace podél tratí, roztodivná barevná paleta se zatížením na duhu a herní fyzika inspirovaná pinballem. Zapomeňte na realistické simulátory!

90's Arcade Racer jako hlavní zdroje inspirace uvádí tituly jako Scud Race, Daytona USA a Indy 500. Mě osobně je známá jen a pouze Daytona USA, kterou jsem kdysi kdesi smažil na poctivém automatu s volantem, sedadlem a lačným mincovníkem. Spotřeba oné potvory byla desetikoruna na 5 minut a upřímně řečeno, dneska bych ty prachy radši vrazil do piva.

screamer-01

I tehdy jsem měl raději vzít rozum do hrsti a místo vhazování kovových mincí do kapes krvežíznivého kapitalisty zakoupit balík disket a zkopírovat si od někoho závodní pecku Screamer. Pravda, s pěticí disket v ledvince bych musel udělat minimálně čtyři kolečka po vesnici, ale furt lepší, než inhalovat zakouřený vzduch v zaplivané herně, že.

Stejně jako připravovaný 90's Arcade Racer, i Screamer čerpá inspiraci z klasických automatových závodních her, a přenáší tak arkádový závodní zážitek z heren (a konzolí) na obyčejná domácí PC.

Hra vyšla roku 1995, ještě před nástupem 3dfx a dalších 3D akcelerátorů, grafická stránka tedy není vyloženě oku lahodící. Screamer nicméně běží svižně i na výkonnější 486ce a dnes, v době sixtií a miliónjádrových procesorů, pochopitelně sviští pod DOSBoxem na plný kotel jako po másle.

screamer-01

Závodní menu je poměrně střídmé. Šestice tratí, hrstka smyšlených závodních vozů, šampionát, klasický závod a tři speciální módy - time attack, cone carnage a slalom. Time attack je klasická jízda proti stopkám, cone carnage vás odměňuje za eliminaci dopravních kuželů a slalom boduje úspěšné projetí branek rozesetých po trati.

Nejzajímavější je samozřejmě na ligy rozdělený šampionát. Startujete pokaždé z poslední pozice a musíte projet všechny tratě aspoň do třetího místa, jinak hra končí. Začínáte jako rookie, pokud se vám povede nasbírat dostatečné množství bodů, pokračujete dále coby amateur. Tratě jsou stále stejné, nicméně soupeři jsou o poznání ostřejší, a nebojí se vás vyšťouchnout na svodidla. Po opětovném úspěšném nasbírání potřebných bodů vás čeká pro liga. Sladkým finále je pak bullet liga s překvapením na konci!

S šampionátem jsou provázané i ostatní módy hry - ty mají ze začátku přístupnou jen trojici základních tratí. Čím větší porci šampionátu urazíte, tím více tratí bude k dispozici pro běžné ježdění.

A jak se to hraje? Inu, je to rychlé jako ono pověstné děcko po prvním karí! Fyzika vozu je navíc zprvu dost neuchopitelná, první závod budete spíše než na asfaltu drandit po svodidlech. Jakmile ovšem zapomenete vše, co jste se o chování vozu na silnici doposud naučili, a hru začnete vnímat spíše jako zběsilý simulátor výše zmíněných pinballových kuliček, vaše šance na slušné umístění prudce vzrostou!

Zapomeňte především na čisté průjezdy zatáčkou, tajemstvím úspěchu je drift. A to nemluvím o driftu, který Felicie s náctiletým hustodémonem za volantem dosáhne na sněhu (viděno včera cestou z nákupu). Mluvím o driftu na asfaltu ve stokilometrové rychlosti!

Dejte si pozor na nárazy do svodidel a do soupeřů. Ne snad, že by vám hrozilo poškození, ale vůz při nárazu buď provede pár zběsilých salt, nebo se prostě na fleku zastaví, a vy pak můžete ostatním vozům leda smutně zamávat. Jejich opětovné dojetí je naštěstí otázkou okamžiků.

Screamer: závodní arkáda z devadesátek… GO GO GO!

Se nevyvedlo...

K celému tomu závodění hraje ryčný rockový soundtrack lacinějšího střihu, vaše výkony na trati jsou navíc komentovány anonymním povzbuzovatelem. Toho ovšem doporučuji co nejdříve vypnout, po třetím závodu začíná lézt slušně na nervy, má totiž k dispozici všehovšudy pět hlášek (+-).

Screamer není žádný legendární majstrštyk, ale hraje se docela pěkně a je ideální výplní, pokud máte chvilku volného času. Vypadá slušně, zní slušně, a stojí pár korun - na GOG si můžete Screamer pořídit za 6 dolarů, stejnou částku vás bude stát i jeho pokračování.

Pokud ve vás The 90's Arcade Racer probudil zapomenuté arkádově-závodní choutky, neváhejte a stahujte. A jestli snad Screamera znáte nazpaměť, je tu ještě PC port Daytona USA, popř. Daytona USA Deluxe, k sehnání např. na uloz.to. Have fun!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Screamer: závodní arkáda z devadesátek… GO GO GO!"

 • nut napsal:

  Cožžžeeee? Screemer není legendární majstrštyk? Tak doteď jsem Tě měl za důvěryhodného novináře píšícího poctivě o starých hrách, ale po tomhle vyjádření jsem hluboce zklamán!

  Screamer byl pro mě spolu s NFS Porsche Challenge nejlepší závodní pc hrou! Iluze v čudu …

 • Tenhle žánr mě svého času hodně bavil. Pokud se bavíme o PC a polovině 90. let, tak mé tipy (Daytonu už jsi zmínil):
  – Crazy Cars III (aka Lamborghini: American Challenge) – trochu starší kousek, ale jel i na 286 (což už dnes asi moc lidí neocení :-)
  – Speed Haste – po technické stránce stejná éra jako Screamer. Podle mě silně nedoceněná hra
  Do stejné doby patří i Need for Speed, ale protože my kluci z dědiny jsme v půlce devadesátých let rozhodně ještě nevlastnili Pentia, tak z mého pohledu tahle hra patří do úplně jiné herní éry.

 • StareHry napsal:

  pamätám si keď som Screemer spustil na svojej 386SX/33, rozbehla sa nádherná slideshow… jediný mód v ktorom som hru mohol hrať bol Time attack ( alebo tak podobne sa volal), kedy na trati nebol žiadny iný súper, ale aj vtedy som musel používať cheaty, lebo hra išla pomaly, ale čas normálne :)

 • Neny napsal:

  Screamer jsme s kámošem pařili o 106, ale podle nás to na NFS 1 nemělo :-) ale seděli jsme u toho, ostatně jako u všeho nového co se nám dostalo na disk :-)))

 • Marek_11 napsal:

  Screamer byl uzasnej, i ty pozdejsi dva dily byly fajn.

  A co takhle dalsi pecka +/- z te doby, Fatal Racing aka Whiplash? Na tom jsme hodne ujizdeli s bratrem, ve split-screenu.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle