Sid Meier’s Pirates!

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Uvod

Tahle pirátská hra patří mezi těch několik málo her, ke kterým se spolehlivě vracím už po dvacet let. Minimálně jednou do roka se nalodím na Barku a chystám se ovládnout celý Karibik a nakopat Španěla do zadku. Řeč je o Pirates od Sida Meiera (Microprose), konkrétně o verzi pro Amigu, která je dle mého názoru nejlepší napříč časem a platformami.

postava

Po příjezdu do Nového světa zjišťujete, že práce na plantáži není to pravé ořechové a tak se vydáte hledat štěstí na moře jako člen posádky pirátské lodi. Po nějaké době je ale zřejmé, že stávající kapitán lodi má už svoje nejlepší léta za sebou a při první příležitosti s partou vzbouřenců převezmete kontrolu nad lodí a nebohým starcem nakrmíte žraloky. Vaše dobrodružství právě začíná!

Hra je rozdělena na čtyři herní části:

hlavni mapa

Plavba po hlavní mapě, kde náhodně potkáváte ostatní lodě, plánujete si expedice, bojujete s větrem či hledáte poklady podle map, které vám prodá starý pirát v krčmě nebo věnují unesení příslušníci vaší rodiny poté, co je zachráníte ze spárů zákeřných šlechticů. Hledat se je vyplatí, protože informace o pokladu Inků jinak nezískáte. Po mapě se plavíte vždy s nejsilnější lodí ve flotile, což může být problém, jelikož v protivětru si tyhle velké koráby moc dobře nevedou a jejich šnečí tempo je ubíjející. Lze to vyřešit zakotvením těchto lodí a časem se pro ně vrátit, ale nakonec tu plavbu s nimi prostě uskutečnit musíte. Nejlepším kompromisem mezi rychlostí a velikostí je Barka. Dá se s ní plavat obstojně i proti větru a 128 mužů a 16 děl si poradí i s Galeonou nebo Fregatou. Jo a bacha na útesy. Několika měsíční dovolená na ostrově je sice prima, ale slávy vám moc nepřidá :)

lodky

Poté, co narazíte na nějakou loď, můžete si od spojenců nechat sdělit novinky nebo vydat povel k útoku, vykasat plachty pro rychlost, případně stáhnout pro lepší ovladatelnost. Je-li nepřátelská posádka početná, následuje souboj, který může skončit i potopením lodi, což je ale nejhorší výsledek a nemáte z toho žádný profit. Proto si dávejte pozor na poškození nepřátelské lodi, a když už je na tom bledě tak se naloďte a vezměte to do teplejch :)

boj

Akční složka šermu, která následuje po nalodění se na nepřátelskou loď či obsazení pevnosti, je velmi důležitá. Díky ní si můžete poradit i s velkou přesilou, jelikož po zabití protivníka končí celý boj vaším vítězstvím. Místo zdraví je při boji vodítkem vaše morálka, která se snižuje či zvyšuje zásahem protivníka a bojem posádky na pozadí. Jakmile se vás zmocní panika tak už je to zlé a je lepší z boje vycouvat. Bacha na to kolik máte mužů, protože není nic horšího, než si nechat při přepadu města vymlátit posádku. To je vám porážka protivníka k ničemu a skončíte v chládku neb není, kdo by s vámi odlepil loď od břehu a odvezl lup :)

taktika

Poslední složkou je útok na město po pevnině. Vylodíte se a docupkáte s posádkou do města. Po zvolení útoku se hra přepne do předpotopního RTS. Takže žádná Duna, ale Piráti :) Ovládáte čety svojí posádky proti četám obránců a snažíte se je vystřílet mušketami a dostat se do pevnosti. Tahle část mi nikdy nešla a nevonělo mi ani ovládání. Osobně ji obcházím útokem přes moře a doplavení se až k pevnosti modlíce se, aby mě nezasáhla salva z děl pevnosti. Zde spatřuji jedinou chybku v hratelnosti u této hry.

V Karibské oblasti se přetahují o moc Angličané, Holanďané, Francouzi a mocní Španělé. Je jen na vás, ke komu se přikloníte, ale povětšinou platí, že terčem vašich výpadů se stane právě silné Španělsko. Má nejvíc měst, lodí a povětšinou jsou s ním ostatní ve válce, což znamená, že můžete loupit v jeho vodách pod vlajkou nepřátel a získat tím tak žádané tituly a statky, kterými vás guvernéři za prokázané služby rádi odmění. Sem tam vám dají za úkol dopadnout piráta, zachránit syna, doručit depeši... krůček po krůčku až k titulu Duke. Sem tam zajmete nějakého kolegu piráta a pokud ho nezajmete a neprodáte guvernérům, můžete od něj zjistit, kde se nachází loď převážející španělské poklady, nebo polohu vlaku se stříbrným pokladem. A co dělat, když jste u Španělů psancem? Jako správný bezcharakterní pirát počkáte, až bude vyhlášená amnestie, proplížíte se do města, u guvernéra se vyplatíte a následně se obrátíte proti svým chlebodárcům a začnete plenit jejich lodě a města. Nakonec ale i vy zestárnete a udržet si posádku bude čím dál tím těžší. A kdo ví, třeba se najde mladý a ambiciózní člen posádky se zálibou v krmení žraloků nebo ženská, která vás dostane do chomoutu :)

Nejvyšší metou je post poradce krále, ale budete se muset hodně otáčet, aby se tohoto váženého postu dosáhlo. Hra jako taková nemá nějaký určitý konec a můžete si tam dělat, co chcete. Třeba změnit dějiny a celou oblast dostat pod správu Holanďanů :)

Amiga verze:
A pir

Na Amigu se Piráti doplavili po třech letech od premiéry na C64 (rok 1987) a několika konverzích od Applu až po PC, a je to na nich znát. Grafika a obrázky jsou už vymazlené a vybrané hudební fragmenty od Bacha a Handela dokonale podkreslují atmosféru... žádné kuňkání z pc speakeru :). Portů vzniklo nespočet, ale nejlepší je opravdu na Amize. Přeci jenom zub času na těch starších verzích pro PC, C64, Atari atd. zapracoval. Pro PC i Amigu vznikla v roce 93 verze Gold. U PC přinesla podporu pro myš a vylepšenou grafiku, hudbu, ale obojí se mi zdá horší než stará amigácká. Navíc hudební sklady byly změněny dle mého k horšímu. Oproti staré PC verzi je to ale dobrý počin. Což ale rozhodně neplatí pro gold Amiga verzi. Grafika jak z omalovánek a celkově jakýsi konzolový styl a naprosto nepochopitelně včleněný pohyb s postavičkou po městě. Naprosto zbytečná hra. V roce 2004 přišli Piráti na PC v moderním remaku. Grafika pěkná, principy hry zachovány a vylepšená strategická část dobývání měst. Bohužel se tam dostaly prvky akčních meziher a hru jsem po prvním dohrání už nikdy nepustil.

PC verze:
pir pc

Pirátský král je jen jeden a trůní od roku 1990 na Amize a už ho nikdo nesesadí :)

Někdy před 15 lety jsem v Levných knihách našel krabicovou originál pc verzi na 5.25 disketách i s touhle perfektní mapou ,kterou při hraní opravdu využijete jako neocenitelnou pomůcku při hledání pokladů. Stálo mě to tenkrát snad jen 10kč :) Ani si nedovedete představit, jak mě mrzí, že skončila kdo ví kde...

piratesmap

Zde naleznete amigáckou verzi hry. Jak klasiku tak gold. Stačí jen spustit a hrát. Po spuštění doporučuji stisknout F12 a nastavit si mono zvuk.

Autor: Ftl

Komentáře k:
"Sid Meier’s Pirates!"

 • Sledge (admin) napsal:

  Tu krabičku z Levných Knih jsem kupoval taky, bylo to tuším za 15 káčé :) Akorát tu mapu jsem si tehdy nalepil na stěnu a pak při malování o ní přišel :( Ale manuál a diskety (3.5 i 5.25!) pořád mám :)

 • Ftl napsal:

  Pořád doufám že aspoň ta mapka někde vyplave ,ale za 10 let nic, takže asi někde založená šla při úklidu na vandr….no prostě blb :D

  • Sledge (admin) napsal:

   Btw. z LK mám ještě CD verzi SimCity, Quest For Glory 2 a Colonization. Zajímalo by mě, odkud to tehdy tahali. To už je ale let… deset minimálně? :)

   • Ftl napsal:

    Já ti mám dojem že ten obal Pirátů byl v němčině :) Bych to viděl na nějaký ležáky z německejch skladů. Ono už tenkrát byla 5.25 disketa historickej kousek, ale pro čecha dobrý :) I když tahle kategorie je spíše pozitivum!! Ale jako jo tam se dalo najít pokladů… :)

 • Liso napsal:

  Pirates! som nikdy nehral, ale po prečítaní článku sa moje retro zmysly zbystrili. Mám voľnú nedeľu, tak by som tútu hru mohol vyskúšať, ale asi sa dám na PC verziu.

 • Lukasing napsal:

  Dobrý článek, člověk hned ví, co od toho očekávat.. hrát to asi nebudu, ale chvilku jsem nad tím i zapřemýšlel jestli. někdy.. třeba ten remake :)

  • Ftl napsal:

   Zkus, principy jsou v podstatě stejné,ale zas je to v aktuální herní novinka :D

   • 2vkjmch napsal:

    Určitě to zkus. Je to děsně pohodová a příjemný záležitost. Já nemám zatím zkušenost s tou starší verzí i když jsem na ní už několikrát koukal. Tak si budu muset někdy udělat zase výlet do minulosti :-).

 • Harley Fox napsal:

  Piráty sem si vždycky chtěl zahrát (ok, přešlo mě to cca 2001) ale nikdy sem to nespustil… dycky, když sem si to odněkud dotáhl, tak byla pokažená disketa a nebo soubor na ní. A dneska už mě tahle hra upřímně netáhne, to si raději zahraju UGH! nebo Vlak

  • Ftl napsal:

   No hele já mám starý hry rád, ale taky mám nějaký hranice :) Když sem to psal tak sem si pustil pár verzí třebas i pro Apple,Dos abych viděl jak to vypadá a do toho bych fakt už nešel. Ta Amigácká verze si udržela jistej produkční standart, kterej je snesitelnej i dneska v rámci retrogamingu :)

 • Ftl napsal:

  Btw panstvo uvítal bych vaše názory na článek. Jestli v tom mám pokračovat nebo se na to radši vyprdnout :) Přeci jen není to můj blog a hostuju u Sledgeho, tak abych mu tu nedělal ostudu :)

  • 2vkjmch napsal:

   Za mě „palec nahoru“. O věcech jako jsou Piráti si vždycky rád přečtu a kvalita článku je určitě dobrá. Díky za něj.

  • Harry napsal:

   Hru jsem vůbec neznal (Amiga mě minula), ale Meiera a Microprose (UFO) samozřejmě ano. Článek je prima, chybí mi snad jen podnadpisy pro rozdělení souvislého textu. Jsem rád, že se objevil další písmák s kultivovaným stylem ;)
   Psal bych sám, ale nehraju tolik retro, abych to sem propašoval ;)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle