Amstrad CPC 464: osmibitové rozjímání II.

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Osmibitové rozjímání, rozhánění kocoviny, ozdravná seance...

Konečně jsem si na stole udělal místo na klasický CRT monitor CTM644, který jest originálním příslušenstvím k počítači Amstrad CPC 464. V plánu je používat monitor i pro některé z konzolí (Playstation 1, Saturn a Mega Drive) a samozřejmě si nyní konečně můžu kulturně sednout k samotnému CPC.

robocop-cpc

Naposledy jsem k němu pořádně sedl cca před pěti lety (ježišmarjá!), od té doby stroj odpočíval ve sklepě. Naštěstí pořád funguje na jedničku, stačilo vysypat pavouky a vyfoukat prach. Ovšem opět jsem narazil na stejný problém - jak do toho sakra dostat data?

Poučen z laborování s ostatními osmibity jsem se pokusil dohledat nějaký mocný moderní adaptér, který umožní k CPC připojit paměťovou kartu. Bohužel nic takového zatím neexistuje. Řešení se nabízí dvě a obě jsou stejně pitomá, resp. drahá - buď k CPC464 sehnat disketový řadič a naroubovat na něj klasickou 3.5" mechaniku, popř. HxC Floppy emulator, nebo celé CPC464 zahodit a pořídit nějakého novějšího nástupce, který už mechaniku má. Což pochopitelně nechci.

ghostbusters-cpc

Nezbylo tedy než se opět smířit s hrami zkonvertovanými do MP3 a následně puštěnými do CPC z MP3 přehrávače přes kazetový adaptér. Rychlost nahrávání je na vlas stejná, jako v případě použití skutečných kazet, ale aspoň se omezila chybovost.

Ale nebyl bych to já, abych se neposunul aspoň o kousek dále. Kdo se taky má zaobírat prastarou MP3kou pseudoznačky Xtreme a otravným konvertováním CDT souborů do WAV a následně do MP3.

Doba naštěstí pokročila a slovy jablečného guru, there's an app for that. Na Google Play naleznete aplikaci jménem tapDancer Virtual Datasette, která umí otevřít obrazy disket rozličných formátů (jde o soubory o velikosti v řádu kilobajtů) a následně je jednoduše přehrát.

Pak už stačí propojit audio výstup androidího zařízení s kazetovým adaptérem, najít ideální úroveň hlasitosti (hint pro Nexus 7: ani moc, ani málo, ideálně někde veprostřed) a voilà, Bruce Lee se nahrává a žádné předchozí martyrium s konvertováním nebylo nutné.

Amstrad CPC 464: osmibitové rozjímání II.

Pokud tedy hledáte levné, praktické a relativně spolehlivé řešení pro přenos dat do vašeho osmibitového stroje, našli jste. TapDancer je zdarma a nějaký androidí smartphone seženete pomalu za odvoz. Ano, samozřejmě, podobný software naleznete i pro PC, ale tohle mi přijde tak nějak vhodnější :) Chyby na programu vidím jen dvě: a) mimořádně odporné rozhraní, b) nemožnost zvýšit rychlost přehrávání.

Navíc jde o řešení ideální i pro zapřísáhlé retrofily, kterým různé SD/CF adaptéry připadají jako podvod a znásilnění posvátného ducha Osmibita. Doba nahrávání je úplně stejná (čti stejně otravná), jako kdysi.

No a po nalezení tapDanceru a dohledání CDT obrazů her byl zbytek odpoledne přímo idylický. Pět minut pípání, minuta poctivé pařby, fotka na Instagram a znovu s nějakou další hrou ;) Slušně jsem se zasekl jen u dvou titulů: Oh Mummy, protože té vlezlé melodii prostě nemůžete říct ne, a Samantha Fox Strip Poker, protože... protože... ne, tohle prostě nijak líp říct nejde. Protože osmibitové porno! Já prostě musel zjistit, co všechno mi Samantha ukáže! Pravidla hry jsou naštěstí poměrně jednoduchá a brzy přijdete na to, že Sam není příliš zdatným soupeřem, takže na ty kozy po slabé půlhodince hraní došlo...

samantha-fox-cpc

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Amstrad CPC 464: osmibitové rozjímání II."

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle