Amstrad CPC 464: diskotéka, část první – protáhnutí svalstva

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Amstrad CPC 464, přesněji jeho šedivější německá verze kompletovaná společností Schneider. Můj první počítač. Dle všech zákonitostí poctivého fanboyovství tedy nejlepší osmibitový počítač všech dob!

Logicky bych měl v období svých retrozáchvatů CPC řádně prohánět. Leč nedělo se tak. Proč? Protože jsem neměl jak do počítače dostat data. Nahrávání z kazet mě uspává a moderní čtečky paměťových karet pro CPC z nějakého důvodu zatím neexistují. A diskety? Je to možnost, ale ještě donedávna kurevsky drahá. Zatímco novější modely osmibitů od Amstradu (CPC 664, CPC 6128) byly vybaveny interní disketovou mechanikou, CPC 464 se spoléhalo výhradně na kazetopáskovou jednotku. Existuje samozřejmě externí disketovka DDI-1 obsahující nejen mechaniku, ale i potřebný řadič, kterým model 464 vybaven není, ovšem hardware je to za rozumný peníz nesehnatelný.

Naštěstí již existuje klon DDI-1, který umí pracovat s klasickou disketovou mechanikou pro PC. Pořád to není úplně láce, ale co, podzim se blíží, zahrádky zavírají a co ušetřím na pivu, můžu vrazit do osmibitů. Ani ne za týden od objednání byla krabička doma a zázraky se mohly dít.

cpc-464-ddi_04

Tedy skoro. Samozřejmě to nešlo úplně po másle, hned na začátku jsem měl ale docela kliku - před připojením k zařízení je potřeba disketovku trochu modifikovat a na webu je návod na jediný model, Sony MPF-920. Naštěstí je to disketovka profláklá a dárcem orgánu se tak stalo jedno ze starých písíček, co mi dlí ve skříních. Chvíle šermování s pájkou, jeden středně ožehnutý palec a mechanika byla CPC ready.

Pak tu byl ten problém s kšandou. To je věc, kterou považujete za samozřejmost. Káblů k disketovce se vám přece musí v šuplících povalovat mraky. Jó, bejvávalo. Opět jsem musel kanibalizovat písíčko.

Dále napájení. Jak sakra do disketovky dostat šťávu? Externí zdroj tu nemám, na kablík, který napájení vytáhne přímo z CPC, se mi čekat nechce a připojit to k zapnuté Amize zdá se mi trochu žinantní. Nakonec jsem si vzpomněl na starou krabičku na externí harddisk a redukci napájení disk - disketovka. Je to furt dost blbé, ale funguje to.

No a nakonec zapojení. Když nevíte přesně, jak by se disketovka měla chovat, jak s ní máte pracovat a jaká je správná orientace konektoru, tak vás chvilka laborování nemine. A nepomůže, když vám to kvůli zaprasenému konektoru provádí psí kusy. Naštěstí kombinací je konečné množství a nakonec jsem to nějak trefil, hlava zabrala a data tečou.

Podařilo se mi zapsat a načíst soubor, osahal jsem si ParaDOS, který je uložený v jednom ze švábů a díky kterému je práce s disketami vyloženě pohodlná... a konec. Protože já tu v tom obrovském království šrotu prostě nemám PC, které by rozběhalo WinXP a zároveň mělo funkční disketovou mechaniku! A bez takového stroje si diskety pro CPC nepřipravím.

Aktuálně tedy čmuchám po netu a snažím se splašit nějaký vhodný "servisní" notebook. Zatím bez úspěchu. Výhledově beztak pořídím nějaký ten Gotek, ale nejdřív se chci ujistit, že všechno funguje, jak má.

Tak mi držte palce ;)

cpc-464-ddi_01 cpc-464-ddi_02 cpc-464-ddi_03

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle