Amstrad CTM644 jako univerzální RGB monitor

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Přátelé, velké vítězství!

Není to tak dávno, co jsem chtěl CTM644, monitor od počítače Amstrad CPC464, použít pro připojení konzolí, ale zakoupená SCART redukce jaksi nefungovala. Obraz byl temnější, než Batmanova jeskyně. Chybu jsem viděl spíš v testovaných konzolích, přesněji v jejich vyšším výstupním rozlišení, než v redukci samotné, a dál to neřešil. Nebyl ani čas, ani chuť.

Teď jsem ale zakoupil SCART kabel k mému novému stroji ZX Spectrum +2 (ještě jednou díky!) a co čert nechtěl, stejný problém. Přitom jsem na netu dohledal screenshoty, na kterých je ZX Spectrum s CTM644 úspěšně provozováno.

Tak jsem to celé propojil, zapnul, CTM/SCART redukci jsem otevřel a porůznu prstem sondoval, jestli není někde porušený spoj. Vše vypadalo ok, ale dohledané nákresy měly zapojení provedené trochu jinak. Po chvilce pečlivého porovnávání, dumání a opatrného plánování jsem pokrčil rameny, čapnul šroubovák, a tak porůznu zkoušel propojovat.

Já vím, dobytek, prase a vůbec, uřízni si ruce, ale víte vy co? Při náhodném štrejchnutí se obraz na monitoru rozzářil přesně tak, jak by měl. Po pěti dalších náhodných propojeních jsem identifikoval dvojici pinů, ze kterých je třeba udělat siamská dvojčata a výsledek? Ono to žije!

zx-spectrum-ctm644

A co je vlastně na CTM644 tak úžasného a proč to vůbec řeším? Inu, ona je to taková malá TV, která nezabere moc místa, a která má i po těch třiceti letech docela solidní, stabilní a barevný obraz. A když už jsem monitor měl, přišla mi škoda nevyužít ho i s dalšími počítači a konzolemi. Asi to zdaleka nebude takové terno, jako monitory Commodore určené pro Amigu, ale jak jsem psal - když už to tu mám, škoda nechat to jen tak ležet.

Zbývá dořešit zvuk a mám to kompletní a pěkně v celku na stole.

P.S. Jen doufám, že jsem nepropojil NĚCO, co může při delším provozování způsobit poruchu NĚČEHO. Zatím se ovšem výbuch nekonal, zůstávám optimistou :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Amstrad CTM644 jako univerzální RGB monitor"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle