SEGA Mega Drive 50/60Hz mod aneb proč je teď moje konzole lepší, než ta vaše ;)

Věc se má tak. Hraní na klasických konzolích v PALových regionech je často o chlup horší, než tam, kde vládne (vládl) standard NTSC. Což už pravděpodobně ti z vás, kteří se konzolovému hraní oddávají, dávno vědí.

V čem je problém? Nepřesně, laicky, zjednodušeně (odborníkům se předem omlouvám) - mezi normami PAL a NTSC je jeden podstatný rozdíl, a to obnovovací frekvence: v případě PALu 50Hz, u NTSC 60Hz. Grafický výstup z konzole je s obnovovací frekvencí těsně svázán. No jo, ale máme-li jako výrobce konzoli, jejíž signál má 60Hz (NTSC regiony - jde především o USA a Japonsko), jak jí jednoduše modifikujeme na 50Hz (pro Evropu a Jižní Ameriku)? Správně - lehce jí podtaktujeme. Rychlé, jednoduché, účinné.

Ale jak už jistě tušíte, má to háček - při tomto řešení běží hry na konzolích pro PAL regiony o cca 17% pomaleji, než vývojář, beroucí ohled především na silné trhy USA a Japonska, zamýšlel. V některých případech byly hry pro PAL regiony upraveny tak, aby tento rozdíl kompenzovaly, ale většina vývojářů to prostě neřešila. Takže ježek Sonic je i při té nesmírné rychlosti, jakou znáte vy, pomalejší, než by měl být.

Někdy je problém s pomalejším tempem hry vyloženě úsměvný - schválně se zahrajte Road Rash II na Mega Drive. Nezdá se vám, že časomíra je nějaká... líná? A taky, že je! Ukazuje-li hra jednu minutu, ve skutečnosti uběhla minuta a 12 vteřin.

A nejde jen o rychlost - protože má NTSC "rozlišení" 480 řádků, zatímco PAL 576 řádků, jsou hry na PALových konzolích často zprzněny horním a spodním prázdným okrajem. Prostě proto, že obraz určený pro NTSC je zobrazen doprostřed jemnějšího PALu.

Co s tím? V případě konzole SEGA Mega Drive existuje jednoduchá úprava, která dovolí za běhu přepínat mezi 50 / 60 Hz. Při propojení RGB kabelem skrz SCART vám to na 99% fungovat bude a anténu / kompozit nemá ani smysl řešit - kdo je takový fajnšmekr, že moduje, ten už dávno používá RGB kabeláž ;)

Doplnění: Nakonec jsem to otestoval - při propojení skrz anténu / kompozitní vstup obraz ztratí barvu, takže to skutečně funguje jen v případě, že máte RGB kabel (a jestli ho ještě nemáte, děláte chybu). A pro sichr si předem zjistěte, zda vaše TV pobere NTSC, byl jsem upozorněn, že to nemusí být tak samozřejmé, jak jsem předpokládal ;)

Modifikaci konzole podle tohoto návodu jsem zvládl i já, a to jsem páječku nedržel v ruce roky. Jeden spínač, tři drátky, dvě hodinky klidu na práci a je hotovo. Nemá ani smysl překládat to do češtiny, obrázky jsou dostatečně vysvětlující. Pokud se do úpravy pustíte, doporučuji opravdu dobře promyslet délku drátů, a to i s ohledem na pozdější rozebírání konzole, a také dejte pozor na to, kam přepínač umístíte. V odkazovaném návodu to není vyřešeno úplně šťastně, spínač koliduje se stínícím plechem, musel jsem trochu řezat. Posunutí spínače více vpravo a nahoru by to vyřešilo.

Proč to na 60Hz nepřepnout rovnou natvrdo? Jednak kvůli té hrstce her, které jsou pro PAL regiony upraveny, a dále pro ty chvíle, kdy by mohla modifikace tropit problémy. Např. některé hry hned na začátku detekují, že je konzole v NTSC módu, a odmítnou se spustit (Streets of Rage 2, Virtua Racing ...). Což lze někdy vyřešit tak, že se hra pustí v PAL režimu a na NTSC se přepne až za běhu (Earthworm Jim). A někdy hra v NTSC módu prostě nefunguje (pustí se, ale obraz se rozhodí).

Perlička na závěr: Sonic 2 je pro PAL regiony upraven kosmeticky, a to tak, že tempo hry je sice stále nižší, ale hudba hraje stejně rychle, jako v NTSC regionech. V případě popisované modifikace a PALové verze hry si tedy musíte vybrat, zda je vám milejší správné tempo, nebo správná muzika.

P.S. Beru tuhle chvilku pájení jako rozcvičku na Covoxe, který je stále (a už pěkně dlouho) v plánu.

sega-50-60-01sega-50-60-02sega-50-60-03

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"SEGA Mega Drive 50/60Hz mod aneb proč je teď moje konzole lepší, než ta vaše ;)"

 • krupkaj napsal:

  Me se spis libi ta verze s jednocipem, ktera nepotrebuje prepinac. Jeste jsem se k tomu nedostal, ale muj Megadrive se ji urcite v blizke budoucnosti docka, uz jenom proto abych si mohl zahrat japonske tituly.

 • Neny napsal:

  Teda Sledge, Ty jsi koumes ! :-) Fandím Ti :-)

 • Michell08 napsal:

  Dobry den, mam taky puvodni segu mega drive, muzu se zeptat, je realne ji pripojit na pplochou tv starou asi cca 7 let?Mam puvodni original kabely, ale nejde to spustit.Pres draty a pajeni vazne nejsem odbornik Dekuju za radu.

  • Sledge napsal:

   Pájet není třeba :) Pokud má televize SCART, pak je to ideální, dá se koupit scart RGB kabel, lepší obraz se z MD asi dostat nedá. Další možnost je kompozitní (žlutý cinch) kabel. Na anténní kabel bych zapomněl, spousta moderních TV má problém signál naladit, a navíc je kvalita obrazu skutečně mizerná.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 486DX2Retro podložka pod myš 486DX2 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle