Atomovku na Ghándího a fofrem ke hvězdám

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

To se tak stane, že se ráno probudíte a první, co vás napadne, je: "A dneska bych si mohl zahrát Civku!"

(Aby to bylo kompletní: hned poté vám bleskne hlavou, že jestli ta chřipkorýmička, co vás trápí celý týden, fofrem nezmizí, tak půjdete vzteky někam něco rozbít. No a nakonec vám cvakne, že už se teda vážně musíte jít vyčurat. Tak.)

Sedl jsem tedy ke stroji, odpálil civ.exe a coby zkušený veterán neohroženě nastavil obtížnost warlord (tedy druhou nejlehčí). Za národ vyvolený jsem určil Němce, jednomu je totiž skoro líto, že se jim ty plány na světovládu furt a furt nedaří, tak třeba tentokrát, a pustil se do boje.

_civ00

Hned prvních několik tahů odhalilo, že mě dřív nebo později čekají problémy, protože s Ghándím, který kul své pikle východně od mého hlavního města, není prdel. Všichni víme, že ten jak čuchne k atomu, je zle. Z Číňanů a Egypťanů na severu jsem si moc hlavu nedělal, stačí trocha přemlouvání a vykydlí se pěkně mezi sebou. Po pár průzkumných tazích bylo jasné, že víc konkurentů na náhodně vygenerovaném kontinentě nemám, vyhýbal jsem se tedy díky diplomacii jakýmkoliv svárům a čekal, odkud to přijde.

Jasně, kdo jiný, než Ghándí! Odmítl jsem mu zaplatit výpalné, načež mi ten parchant vyhlásil válku. A Číňané provedli to samé, jen o dvě kola později. Takže boj na dvou frontách. Ještě, že mám lehkou technologickou převahu a docela dost úspor... moment, cože?

Najednou jsem si uvědomil, že zlatých mincí se mi na kontě válí překvapivě mnoho. Konkrétně něco přes 30 000. A co víc, i přes pokusy o jejich utracení se konto netenčilo, jen se hodnota sem tam změnila o pár jednotek. Civilizace se mi prostě nějak bugla a já měl nevyčerpatelné finační zdroje. Jistě, mohl jsem to v tu chvíli vypnout a začít znovu, ale proč vlastně, vždyť já přeci nepodváděl!

_civ05

Neváhal jsem a téměř smetl Ghándího z povrchu zemského. Spolu s ním Čínany i patetické Egypťany a dál soustředil maximum úsilí na výzkum. Drobné překážky v podobě expandujících Římanů, kteří bez nesnází ovládli sousední kontinent, byly jen takovým roztomilým rozptýlením. Jejich technologická úroveň sice snesla srovnání s tou mojí, ale se schopností chrlit co tah bitevní loď se ani Cézar nemůže měřit.

_civ06

Veselou chuťovkou byli Angličané, technologicky zoufale zamrzlí v dobách starověku. Posílat katapulty proti tankům je sice hrdinné, ale vyloženě hloupé. Ještě hloupější, než pokus o dobití města plného střelců s puškami za pomocí legie. Ale co by jeden neudělal pro královnu...

Samotný závěr přinesl zajímavé dilema - letět ke hvězdám, nebo zaplavit svět radioaktivním spadem? Vyhrál kompromis. Atomovku na anglány a Římany, protože proč ne, a další na poslední město, které jsem ze soucitu ponechal Ghándímu. To jen aby taky jednou okusil vlastní medicínu! A hned poté co nejrychleji ke hvězdám, protože čistá německá rasa přece nebude žít na planetě zamořené radiaktivitou.

A tak se stalo, že vůdce dovedl roku 1922 německý národ na Alphu Centauri. A tohle vás v dějepise stopro neučili! ;)

_civ01 _civ02 _civ03 _civ04

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Atomovku na Ghándího a fofrem ke hvězdám"

 • Ftl napsal:

  Jo u jednicky jsem stravil hooodne hodin. Ale myslim,ze je to trochu masochismus hrat jednicku,kdyz je tu druhy dil,ktery je to stejne, jen lepsi :) Mimochodem na Amize v pokrocilejsi casti hry si clovek mohl jit na mensi prochazku. Taky jsem to o prazdninach hraval na cernobile TV u babicky na venkove,cimz to dostalo novy rozmer obtiznosti :D

  • Sledge napsal:

   Jj, dvojku mám nejradši, ale měl jsem nějak chuť osvěžit si jedničku a navíc – ve dvojce by mě nepotkal ten money bug! :)

   Na ČB televizi je to dost „já proti zbytku světa“, ne? Nebo dají se mimo barev nějak odlišit jednotky / města ostatních národů? Zkoušel jsem to nakliknout pravým tlačítkem apod., a nic :)

 • tall napsal:

  Jednotku som na amige hral tolko krat ze som uz len z kuska mapy vedel ako bude vyzerat cela planeta. Nahodne generovane mapy neboli az tak nahodne :-D

 • hellhouse napsal:

  Jednička Civka, to je lááska :-) Úplně si mi vrátil vzpomínky! Já měl problém většinou s mocnými (zelenými) Zulu. Pamatuju obrovskou naháněčku po světě, kde zbyly jen tři národy (já – už nevím za koho, Zulu – kteří odráželi mé útoky a střídavě jsem posouvali hranice tam a zpět obsazením jednoho nebo dvou měst a třetí kdesi mimo kontinent tiše zbrojil.

  Jedno vím určitě. V roce 1922 jsem zcela jistě nebyl pokrokově tak daleko jako ty :) Vzpomínám si taky na ukládání pozice na disketu, jestli si dobře vzpomínám, tak na disk se totiž nějakým záhadným způsobem save soubor neuložil. Dvojku jsem nehrál, takže asi proto mám jedničku nejraději, ale čtyřka si mě taky na pár dní získala.

 • lucky devil napsal:

  Civilka, ale jo, uznávám, že to je skvělá hra. Bohužel tahle legenda mne ve své době nějak nechytla. Co článek o Sim city pro nintendo DS? Vyšly tuším dvě verze.

 • Harry napsal:

  Kterou Civku doporučíte začátečníkovi, který (se stydí a klopí zraky k zemi a) ji nikdy nehrál? Není nějaký klon pro mobil?

  • Sledge napsal:

   Vím, že je docela rozumná verze pro Nintendo DS. Nehrál jsem to dlouho, ale ty tři čtyři seance, co jsem tomu dal, nebyly zlý :) Je to trochu zjednodušený, takže pro začátečníka imho ideální.

   Co se PC týče, jedničku vynech, mám jí rád, ale je vizuálně… inu, odporná :) Od dvojky vejš imho neuděláš chybu, projeď si tutorial a je to.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš VLAKRetro podložka pod myš VLAK 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle