Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Vydání Red Dead Redemption 2 způsobilo tak mocný zemětřas, že i v našich zatuchlých sklepních chrámech zasvěcených starým hrám popadaly ze stolů oschlé papíry od vlašáku. Jenže co naplat, v novotě nejedeme, to raději nakopneme chcíplé DOSové herky a westernovou atmosféru do nozder nasajeme jinde a jinak.

Viděl jsem westerny. Umím mluvit kovbojsky. Řeči nechte na mně...
Bílé víno a minerálku, prosím. A co vy, chlapci?


The Oregon Trail (1990)

Hra podivuhodně populární ve Spojených státech. The Oregon Trail je simulátorem přežití, hráčovým úkolem je dostat karavanu osadníků z Missouri do Oregonu, což je docela štreka, nějakých 2 170 mil, tedy 3 490 km v neretardovaných jednotkách. Dneska hupnete do letadla, a než letušce stihnete říct "to kuře se nedá žrát", jste na místě. Ovšem ve století devatenáctém vám jde severoamerická fauna i flóra nemilosrdně po krku, včetně toho kuřete, a smrtelné zranění číhá za každým šutrem.

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


Der Schatz im Silbersee (1993)

Na rozdíl od výše uvedeného kousku je Der Schatz im Silbersee (Poklad na Stříbrném jezeře) chuťovka pro našince. Hra je založená na románu od Karla Maye, někteří z vás možná v televizi zahlédli jistý obskurní německo-jugoslávský western stejného jména. Hra se více drží knihy, hlavním hrdinou tedy není Old Shatterhand, ale Old Firehand. Co se mě týče, všichni Oldové nehraní Lexem Barkerem stojí za mrtvého skunka. Hra žánrově náleží k adventurám a je bohužel jen v němčině. Scheisse!

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


Freddy Pharkas: Frontier Pharmacist (1993)

Další adventura, tentokráte od slavného studia Sierra On-Line. Hlavním rekem je kdo, ptáte se? Obhroublý pistolník, lstivý indián, či snad bohabojný šerif? Šestiranné kulové! Ústřední postavou hry je jednouchý lékárník Freddy Pharkas. True story. Ač je Freddy ztrátou ucha, důsledek to nevyvedeného duelu, poněkud traumatizován, jde o adventuru rozverně humornou, on to taky Al Lowe (Leisure Suit Larry) jinak neumí.

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


Alone in the Dark 3 (1994)

Detektiv Edward Carnby se potřetí vrací na naše obrazovky, aby opět bojoval s demonickým neřádstvem, tentokrát v kulisách městečka Slaughter Gultch, ve kterém Emily Hartwood (protagonistka prvního dílu) natáčí western nevalné kvality. Jako vážně, to ti lidé nekoukají na horory? Já osobně bych se k místu jménem Slaughter Gultch vyhnul obloukem! Po herní stránce je to stejné jako jednička, veteráni do AitD vklouznou stejně lehce, jako vklouzne indiánský šíp do šilhavého oka nebohého farmáře. Nevkusný humor? Mi scusi, mi scusi!

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


3 Skulls of the Toltecs (1996)

A zase adventura, v našich končinách díky české lokalizaci poměrně známá. Tři lebky Toltéků vzhledem k roku vydání nabídnou povedenou kreslenou grafiku ve velejemném rozlišení 640x400, mladší hráči si tedy nemusí po zahrání urputně čistit oči domácí samohonkou. V nejlepší tradici těch největších adventurních skvostů má i hrdina této hry dokonale ulítlé jméno - Fenimore Fillmore. Příběh se točí kolem pokladu Toltéků, na který mají zálusk ty nejodpornější živly spaghetti západu.

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


Bonus první: Outlaws (1997)

Outlaws pochopitelně nemohou v žádném přehledu herních westernových klasik chybět. Ona je to sice obyčejná FPS střílečka v devadesátkovém střihu, která příběhově a audiovizuálně drze kopíruje nejprofláklejší westernové motivy, ale dělá to tak dobře, že jí to prostě nelze mít za zlé. Více si můžete přečíst v mém starém článku.

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu

Bonus druhý: Wild Gunman (1984)

Souboj tváří v tvář, mano-a-mano, vyhrává ten, kdo dokáže rychleji tasit směrem k televizní obrazovce, popř. rozsvícené žárovce. Jednoduchá, ovšem skvělá akce, která počítá s tím, že si v teplákách a v papučích a s plastovou pistolí v ruce nebudete připadat jako dokonalý idiot.

Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu


A to je vše, co jsem vám chtěl říct, kovbojové! Mimochodem - Red Dead Redemption jedničku na PS3 mám, ale hrál jsem sotva hodinu, protože než ovládat tenhle typ her gamepadem, to se radši nechám hryznout chřestýšem do šourku.

P.S. Kdo v komentářích vytáhne ohavnost Custer's Revenge z Atari 2600, obdrží instantní a permanentní ban! ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Kolty proklatě nízko u pasu: 5 westernových DOSovek a pár bonusů k tomu"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle