Krabice: Turbo Speedway

V rámci krabicových nazírání jsem vám zatím předkládal především takové kousky, které se mohly pochlubit zvučným jménem či bohatým obsahem. Nyní se podíváme na opačnou část kvalitativního spektra, a to na laciné vydání tuzemské hry nevalných kvalit.

Krabici s Turbo Speedway do mé skromné sbírky věnoval Pavel Šafář (@safarpavel), tímto mu ještě jednou děkuji! Nechť jsou tvé plotnové disky navždy prosty vadných sektorů a kódu tvému ať se opomenuté středníky vyhýbají obloukem velikým!

Krabice: Turbo Speedway

Máte při pohledu na hlavní motiv dojem, že se fotoaparátu nepodařilo dobře zaostřit? Ale kdeže, on je ten obrázek skutečně dost rozpitý, však to také vypadá na vodovky. Povšimněte si zajímavého útvaru u kořene stromu. Pravděpodobně má jít o květiny, ale vypadá to spíše jako kouřící lejno. Mezi další vypečené detaily patří blesk a lebka na helmách obou závodících borců, usměvavá kopretina a maniodepresivní slunce.

Krabice: Turbo Speedway

S logem hry se grafik skutečně vyřádil, dvě ze tří slov v podstatě nejsou k přečtení. Aspoň si můžete vychutnat tu báječnou texturu na pozadí. Screenshoty věrně zachycují rozmanitost hry - druhý a třetí screenshot jsou z toho samého místa na té samé trati, jen s jiným rozestavením aut.

Hned za odvážným tvrzením, že Turbo Speed Way (taky tedy dohromady, nebo zvlášť?) je krásnou předělávkou z osmibitů, najdeme minimální požadavky. Vzhledem ke kvalitám hry a faktu, že jde původně o osmibitovou záležitost, notně přestřelené: 386, 4MB RAM (!) a VGA karta. Snadná editace vlastních tratí je fajn, tady drobné body k dobru, horší je to s závodit můžete s počítačem či s kamarádem. Protože jestli se tohle pokusíte hrát s kamarády, tak vám brzy žádní nezbudou.

Krabice: Turbo Speedway

Ó skvostný kartóne, skláním se před zázraky ekologické recyklace, jenž dala vzniknout tvému velepevnému papíru!

Krabice: Turbo SpeedwayKrabice: Turbo Speedway

Co se samotného obsahu krabice týče, myslím, že žádný velký rock'n'roll nikdo nečekal. Jedna disketa s jednoduchou přelepkou, jeden xeroxovaný manuál. V něm se dočteme, že doporučená konfigurace je 386DX/40MHz a 600kB konvenční paměti. Opět: na předělávku z osmibitů nehorázné.

Nechybí ani životně důležité informace nezbytné k hraní: "Princip celé hry spočívá v jedné věci: dostat se do cíle s časem lepším než má soupeř." Captain Obvious to the rescue! Připomnělo mi to nějakou z Izerových Policejních Akademií (neptejte se, byl jsem mladý), kde tuším Ivan Hlinka povídá novinářům, že nastupují do utkání s taktikou "...dát aspoň o jeden gól víc než soupeř!"

Moment, co se to skrývá vespod krabice...?

Krabice: Turbo Speedway

Hle, plakát! Poutající na další svéráznou českou hru - Oil Empire. To je taky velká pecka, v dobových magazínech si vysloužila hodnocení 1/7 (Level) a 40% (Score).

Krabice: Turbo Speedway

A na závěr to, co mě na celé hře Turbo Speedway dráždí zdaleka nejvíce. Kdyby šlo o remake klasiky z osmibitů šířený coby freeware, popř. shareware za 99 Kč, tak neřeknu ani popel. Ale chtít za něco podobného tři stovky, navíc v tehdejší hodnotě (rok 1995), je drzost. Spíše než autory viním distributora, že měl na vydávání podobných poloamatérských titulů ve formě krabicových her žaludek. Já proti té hře vlastně jinak nic nemám, je to taková nepříliš hratelná blbůstka, hrál jsem i horší věci.

V každém případě jako artefakt do sbírky je to famózní. Budu krabici střežit stejně bedlivě, jako všechny ostatní.

Tak zase někdy příště, uvidíme, co hezkého mi pošťák přinese! ;)

P.S. Stále můžete posílat příspěvky do Turbo Speedway výzvy.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Krabice: Turbo Speedway"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)