Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Krabici s real-time strategií Dune II: The Battle for Arrakis mám již drahně let, nicméně její obsah není pronikavě zajímavý, takže jsem s chlubením se příliš nespěchal. Právě dnes ale na Dunu došlo, inspiroval mě článek Nový přírůstek do sbírky - Dune 2: The Battle for Arrakis. Ringo má jinou edici, tak to aspoň bude zajímavá srovnávačka :)

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Hlavní motiv je báječně minimalistický, bohužel maximalistické jsou rozličné oděrky, pomačkaniny a škrábance, kterými krabice trpí. Ale aspoň mám jistotu, že jde o originál, a nestal jsem se obětí podvodníků a obchodníků s falsifikáty ;)

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Konkrétně zadní strana krabice vypadá, jako by posloužila coby podprdelník na legendární americké dvouzadkové židli. Ale nevadí, vše důležité je k přečtení. He who controls the spice, controls the universe. Úplně mně běhá mráz po zádech, když to čtu. Povšimněme si prosím terminologie, pojem real-time strategie zjevně ještě nebyl zažitý, Dune 2 je strategy-based resource management simulation. Se divím, že se to nechytlo, pamatuje se to dobře.

A pozor, hra obsahuje před jeden megabyte digitalizovaných zvukových efektů. JEDEN MEGABYTE, povidám!

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Hardwarové nároky jsou kromobyčejně příznivé. Na to, abyste zírali na písečného červa, kterak vám polyká harvestery jak lentilky, stačí skromná 286ka s 564kB RAM a VGA grafikou. Doporučena je samozřejmě zvuková karta, což myslím odpřisáhneme všichni, bez famózní zvukové stránky je v případě Dune 2 herní začátek poloviční...

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

...ale pozor, všechna ta digitalizovaná audio krása není zadarmo, sežere další porci RAM, konkrétně 2MB. Nebožáci bez dostatečných kilobajtů, či snad s podměrečnými zvukovými kartami, si holt budou muset vystačit s hudbou.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Čtyři pružné disky vysoké hustoty, to už je nějakého koření! K dispozici máme jazykové verze anglickou, německou a francouzskou. Bohužel jde jen o překlad textů, což je ohromná škoda, sonický tank hlásící se zvučným "jawohl!" by byl trhák.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Manuál je středně povedený. Je docela obsáhlý a informacemi nabitý, na druhou stranu je čenobílý a "sešitový", tzn. stránky jsou secvaklé sponkami. Preferuji manuály brožované či dokonce s pevnou vazbou. Jak si můžete všimnout níže, tento konkrétní kus napadla koroze, sponky jsou poněkud chycené.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Nezbytné dodatky, máte tu jeden celý odstavec o tom, jak ve Windows 3.11 nastavit hře správnou ikonku. Those were the times.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Nechybí podrobný popis jednotek a struktur, což je docela prima čtení, je totiž o řád podrobnější, než popisy, která vám dá váš mentat přímo ve hře.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

No vidíte, a to, co jsem odjakživa považoval za bahno, jsou hory. A bahno je vlastně v kontextu pouštní planety Arrakis úplná hovadina. Inu, nejsem nejostřejší tužkou v penále.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Stejně jako popisy jednotek je vítané i příběhové pozadí, třeba tady si můžeme přečíst, že císař Frederick IV prohrál mraky peněz ve svlékacím pokeru, a potřebuje tak vyždímat Arrakis o její cenné koření co nejrychleji, aby dluhy splatil.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Vzpomínáte, jak jsme manuály neměli, a všechny tyhle základy jsme si museli odklikat a osahat bez pomoci? :)

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Na poslední stránce manuálu jsou fotky a podpisy partičky fremenů, která má Dune II na svědomí. Díky kluci a holky, skvělá práce, bez které by se jeden celý žánr dost možná ubíral zcela jiným směrem.

Velká škoda, že krabici takhle legendární hry chybí nějaký ten fórek navíc, je to sice hezké, ale zároveň velmi strohé. Chtělo to nějaké tematické ilustrace, mapky, klidně bych bral i protipirátskou ochranu. Dune II by si to rozhodně zasloužila :)

A bonus na závěr, laciná edice Dune 2000.

Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Krabice – Dune II: The Battle for Arrakis"

 • Lobodin napsal:

  Dune 2 jsem našel jako bonus v krabici od C&C . Nebyly to teda diskety, ale CD. Ten černobilý manuál to obsahovalo taky. Krásné to vzpomínky…

 • MilasPce napsal:

  Teď když už jsi o ní napsal článek tak ji nepotřebuješ. (Kredity budou stačit). Já ji potřebuji! Nutně. Chci!

 • Ysera napsal:

  Jako by to bylo včera..nebo spíš tak 30 let ? Tu krabici si pamatuju doteď stejně jako ty 4 diskety které jsem jako malej špunt ládoval do domácí 286ky a za zvuků pc speakeru, nic lepšího nebylo, proháněl tankové divize pouští. A v posledních misích se z toho stávala už slušná tahovka.

  Manuál je v podstatě sám technický popis a protipirátská ochrana v jednom, tuším že při hrani se po 2. a 7 nebo 8 misi objevil dotaz od mentata s požadavkem na dokázání loajality rodu v podobě zadáná odpovědi, klasicky ve stylu obrázku budovy/jednotky a musela se zadat rychlost,pancéřování, typ podvozku atd.

  Vlastně dodnes nechápu proč byla ve své době tak shazovaná Dune 2000. Byl to v podstatě jen remaster s vyleštěnou grafikou, aktualizovaným ovládáním, super soundtrackem a hlavně příjemně svižnou hratelností vlastní i ostatním strategiím od Westwoodu. A dodnes se hraje narozdíl od Duny II dobře, nicméně legenda je a bude prostě jen jedna.

  • Sledge (admin) napsal:

   Sdílím pohled na Dune 2000, je to zbytečně přehlížená záležitost. Vybroušená hratelnost z C&C v atraktivním prostředí pouštní planety Arrakis? V čem je problém? :) Dobový tisk hře vyčítal, že jde o laciný pokus vyždímat peníze ze známé značky, ale na „laciný pokus“ má ta hra až příliš vysoké produkční kvality, viz parádní filmečky mezi misemi. Dune 2 je samozřejmě legenda, ale to nedělá z Dune 2000 špatnou hru.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle