PC XT a USB emulátor disketovky Gotek

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

A je tu další ze zdánlivě nekonečné řady vylepšení mého turboXTčka. Tentokrát přišel na řadu přenos dat přes USB flashku, a to prostřednictvím hardware emulátoru disketovky jménem Gotek.

PC XT a USB emulátor disketovky Gotek

Pokud jste se s ním ještě nesetkali, tak vězte, že Gotek je laciné čínské zařízení, které bylo nejspíše původně určené pro různé průmyslové stroje. Tedy tam, kde bylo třeba nahradit dosluhující disketovky něčím novým a spolehlivým. Samozřejmě neuběhla dlouhá doba a Gotek padl do spárů hardwarových šikulů, co se motají kolem starých počítačů.

Už tu sice podobná řešení byla, např. HxC Floppy emulátor, ale Gotek má jednu obrovskou výhodu - skutečně téměř nic nestojí. Aktuálně se dá z Číny skrze eBay pořídit za cca 350 Kč, což je vyloženě legrace. Má to jen jeden háček - originální firmware je na houby, a pokud Gotek používáte se starými počítači, je vhodné firmware nahradit něčím vhodnějším a konfigurovatelným. Tím něčím mám na mysli open-source software FlashFloppy.

PC XT a USB emulátor disketovky Gotek

Flashování není obtížné, stačí se držet návodu. Pomocí jednodušší metody s USB-A/USB-A kabelem je to opravdu na pár kliknutí. Pak stačí Gotek pomocí jumperů nakonfigurovat, další doladění provést konfiguračním souborem, připojit do XTčka (popř. do jiného starého počítače) namísto disketovky a hotovo, vše je připraveno k akci.

Na flashku nakopírujete obrazy 720kB disket, které poté na Goteku volíte tlačítky. V XTčku se to chová stejně, jako byste měnili diskety v disketovce. Se čtením obrazů jsem neměl problém, vše standardní evidentně firmware přechroustá.

Přenosová rychlost je o chlup vyšší, než v případě disketovky - 600kB velký soubor se v mém případě z diskety zkopíruje za 51 vteřin a z flashky za 39 vteřin. Je to tedy stále mnohem línější, než přenos dat přes síť, na druhou stranu desítky megabajtů dat pomocí 720kB obrazů disket stejně do XTčka tahat nebudete. Za ty prachy super.

PC XT a USB emulátor disketovky Gotek

Pokud budete Gotek pro své XTčko kupovat, tak se nenechte zmást 720kB modely, co jsou dvakrát tak dražší - na 99% se liší jen firmwarem, který beztak nahradíte výše uvedeným FlashFloppy, hardware je nejspíš stejný. Jednoduše berte to nejlevnější.

TIP: S obrazy disket můžete pod Windows pracovat např. pomocí nástroje WinImage, popř. jdou přes příkaz imgmount připojit v DosBoxu.

Na konec shrnutí aktuální konfigurace:

  • NEC V20 / 10MHz + 8087
  • 640kB RAM
  • Lo-tech ISA CompactFlash Adapter + 2GB CF karta
  • Gotek + 3.5" disketovka
  • grafika ATi Graphics Vantage
  • zvukovka Sound Blaster 1.5 CT1320C
  • síťovka 3com Etherlink II (3c503) + transceiver

PC XT a USB emulátor disketovky Gotek

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT a USB emulátor disketovky Gotek"

  • Sabina 16bit. napsal:

    Ale s HxC to vyzerá lepšie,lebo z historického kompu potom netrčí fleška,lebo HxC má aj SD variant a aj v bielej.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle