SOUTĚŽ – tvorba mapy pro DOOM 2

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

AKTUALIZACE

8.10.2018
Tak jsem zabojoval a je hotovo ;)

7.10.2018
Vydržte! Všechna hodnocení mám, teď už to stojí jen a jen na mě. Svět kolem sebe bohužel vidím skrze mlhu obludné rýmičky, k sepsání finálního vyhlášení musím nejprve načerpat sil. Hádám ve středu.

1.10.2018
Vydržte! :) Na soutěž jsem nezapomněl, jen se ještě čeká na posledního porotce. Snad již brzy ;)

1.9.2018
A je hotovo, mapy se již hřejí na disku, nezbývá než je rozdistribuovat porotcům. Celkem dorazilo čtvero kousků, což se sice může zdát málo, ale kvalita je nezměrná. Opravdu, co level, to prvotřídní práce plná propracovaných detailů. Pro pořádek: autory zaslaných map jsou Damned, Doomista, Doomtrooper a Matthias (enkeli33). Pokud jste mapu zasílali a mezi autory se nevidíte, dejte vědět, chybu napravíme.

SOUTĚŽ – tvorba mapy pro DOOM 2


Slíbil jsem další kreativní soutěž a tady je! Tentokrát se nebudeme věnovat programování, ale osedláme editory úrovní pro hru Doom 2 a stvoříme díla, jejichž smělosti se vyrovná jedině jejich velkolepost.

Soutěžní úkol
Vytvořit úroveň pro Doom 2. Podmínky jsou dvě: vytvořený level musí být gzDoom-kompatibilní a výchozím IWADdem je tedy doom2.wad. (Doplnit vlastní grafiku a zvuky samozřejmě můžete.)

A musí jít o nové dílo! Kdo zašle úroveň, která se již roky potuluje internetem, bude odhalen a zostuzen. Soukromé zásoby, které zatím nespatřily světlo světa, ovšem použít můžete. Hotové soutěžní mapy zasílejte na sledge@high-voltage.cz.

Průběh
Zaslané soutěžní příspěvky zhodnotí přísná, leč spravedlivá porota složená z protřelých doomerů. Prvním je Leebigh, jehož Doom blog myslím nemusím představovat, druhým je Dave de Sade, muž, který hrami beze sporu žije, a třetím jsem , který se Dooma též něco nahrál.
- Aktualizace: a čtvrtým porotcem se stává Bludr! O odbornosti poroty tímto nemůže být sebemenších pochyb ;)

Termíny & určení vítěze
Soutěžní příspěvky můžete zasílat do 31.8. včetně. Poté se výše zmíněná porota skrze všechny zaslané úrovně poctivě prokouše a určí vítěze. To může nějakou dobu trvat, záleží na objemu dodaného materiálu. Nicméně do konce měsíce září by myslím mělo být rozhodnuto.

Hodnotné ceny pro vítěze
Výherce (přesně jeden) má nárok na jakýkoliv produkt (přesně jeden) s tematikou hry DOOM, který nalezne v aktuální nabídce českých e-shopů, a který se i s poštovným vejde do 666 Kč. Může jít o tričko, hru, knihu, plyšáka, jak je libo. Je možné zvolit i více produktů, které splní uvedené podmínky (cena celkem), v takovém případě musí být v nabídce stejného e-shopu. Případný výherce ze Slovenska si najde český e-shop, který na Slovensko odesílá, popř. si vybere produkty z elektronické distribuce.

Závěrečná zamyšlení

 • Před odesláním finálního PWADu skutečně ověřte jeho 100% běh s gzDoomem / doom2.wad IWADem.
 • Ceny hradím z vlastní kapsy, případná drobná podpora vítána ;)
 • Pravidla soutěže se mohou kdykoliv trochu změnit.
 • S porotou se nehádá.
 • Hodnocena bude celková kvalita/zajímavost/smysluplnost úrovně. Nejde o přehlídku grafických orgií a pokročilých funkcí gzDoomu!
 • Pokud to půjde, zkusím z úrovní složit jeden megawad.
 • K tvorbě úrovně doporučuji skvělý Doom Builder, popř. jeho vylepšený port gzDoom Builder.

SOUTĚŽ – tvorba mapy pro DOOM 2

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"SOUTĚŽ – tvorba mapy pro DOOM 2"

 • Pentium napsal:

  Já to asi zkusím, i když jsem mapy do Doomu ani ničeho na IdTech1 nikdy nedělal. Uvidím, jak mi to půjde.

 • Ftl napsal:

  Zname…nebude se libit a doktor pak bude amputovat kladelka :)

 • bludr napsal:

  Proboha, jak to, že nejsem v porotě??? :-D

 • Damned napsal:

  Snad si najdu čas a přispěju také něčím ze své zahrádky…
  Musí to být mapa completely from scratch od teď, nebo můžu použít nějaké nedodělané fragmenty, co mám na HDD, ale nebyly nikdy dokončené?

  • Sledge (admin) napsal:

   Pokud to nikdy nespatřilo světlo světa, tak bych stejně nikdy nedokázal, že jde o léta rozpracovaný kus :) Takže no problem, můžeš sáhnout do zásob a fragmenty použít. Edit: ale samozřejmě pokud dorazí nějaká totální konverze ve stylu HacX, tak ti nesežeru, žes to udělal během těch pár týdnů ;)

 • Matthias napsal:

  Dotazy:

  1) Je povoleno přidávat do wad souborů obsah jako je hudba, nová grafika etc.?

  2) Co to znamená gzDoom kompatibilní v tomhle případě? Berete to tak, jakože to prostě musí rozjet gzDoom, což vylučuje víceméně jen Eternal a jDoom, jelikož všechno ostatní (vanilla, boom) se rozjede v gzDoom… Nebo tím myslíte, že to jakože přímo musí být gzDoom (tj. musí obsahovat i Zdoom prvky jako třeba efekty typu jiskry lítající z lampy, dvě patra nad sebou, šikmé plochy etc.).

  Díky

  • Sledge (admin) napsal:

   1) Ano.

   2) Prostě to musí rozjet gzDoom, to je celé. Pokročilé funkce netřeba využít, klidně to dělej jako vanilla level.

   • Matthias napsal:

    ok díky

    anyway, jestli z toho pak chceš udělat megawad, možná by to chtělo víc, než jen „gzdoom“ kompatibilitu :)

    Protože si nejsem jistý, jestli jdou spojit do jednoho wadu třeba vanilla mapa s boom mapou a zdoom format mapou :))

   • Pentium napsal:

    Tady by mě jenom zajímalo, jak se bude hodnotit použití těch „pokročilých funkcí“. Jak napsáno výše, nikdy jsem do IdTech1 nefušoval, takže i když tam chci nasázet nějaký serepetičky – pár extra textur odněkud, pokud dokážu tak scripty, možná hudbu a zvuky, ale jinak celkové vzezření by mělo být „hodně vanilla“. Takže jak moc to bude k dobru, když tam někdo naseká nějaký mega über grafický orgie a bude to vypadak jako Unreal? (Ne, že bych nutně potřeboval vyhrát nějakou serepetičku, ale je to pro mě aspoň malá mrkev na špagátu, jak se dokopat k nějaké kreativní činnosti.)

    • Sledge (admin) napsal:

     To už záleží na vkusu každého z porotců :) Já osobně nějakým extra špekům vyplývajících z pokročilých funkcí moderních enginů, budou-li použity jen jako laciný „gimmick“, velkou váhu dávat nebudu. Prostě ta mapa musí dávat nějakým způsobem smysl, musí se mi dobře hrát, nesmí mi zákeřně házet klacky pod nohy, jen aby natáhla herní dobu (jako to dělají některé originální mapy, např. The Citadel) apod. Upřímně – pravidla jsou volná, ale nečekám, že by se někdo v omezeném čase pouštěl do totální konverze. A jestli tu a tam bude nějaká nová textura, nebo nový zvuk, je mi skoro jedno :)

     • Pentium napsal:

      „…nesmí mi zákeřně házet klacky pod nohy…“

      Ouch, tak to mě budeš nenávidět, protože moje mapa nebude o ničem jiným. XDXD

      • Sledge (admin) napsal:

       Výzva mi nevadí! Ale vadí mi přesně ty fóry, co byly v Citadele – switch aktivovaný přeběhnutím přes konkrétní sektor, který kdesi mně za zády DOČASNĚ otevře dveře nutné k postupu. Nebo třeba mapa The Chasm – přebíhání přes uzounké stěny, kde při sebemenší chybce následuje pád do radioaktivního slizu a brzká smrt :)

       Mimochodem – dobrým příkladem zajímavých a hratelných map, které se přitom drží původních assetů, jsou Romerovy nedávné kusy, viz https://www.high-voltage.cz/sortky/dalsi-nova-mapa-pro-doom-od-johna-romera/.

 • Doomtrooper napsal:

  Parada letni akce :) Neco zplacam tady v praci na laptopu.

 • MilasPce napsal:

  Tak jsem se na to vrhnul a hned jsem skončil. Bohužel s mojí Radeon nevidím ve hře gzDoom příšerky jsou neviditelné tak vás hned zabijou. Tak s tím zápasím, měním ovladače a pořád nic.

  • Doomtrooper napsal:

   To je zvlastni. a co Zdoom? (jestli mas moznost) zkus tedy pouzit defaultni graficky adapter v CPU. Ja na mape delam v praci a mam tady jen trapny laptop s integrovanou grafikou Intel (R) HD Graphics Family.
   Testuju v ZDoomu a beha to svizne a spolehlive.

   • MilasPce napsal:

    Když to zapnu na Intel HD píše mi to „OpenGL driver not accelerated!“ a skončí to.

    • MilasPce napsal:

     Tak jsem přeinstaloval Windowsy a už to funguje.

     • Doomtrooper napsal:

      Tak parada :)
      No jasne ze Intel HD neumi openGL, proto jsem psal zkus to v Zdoomu ne v GZdoom. Ja tady taky OpenGL nemam…
      Taky jsem tomu chvili dneska venoval a prokousavam se tim.
      Kdyz si s tim clovek hraje tak to jde pomalu, a cas u toho leti jak blazen :)

 • MilasPce napsal:

  Mám dotaz. Vytvořením levelu se rozumí jedna část po stisknutí té páky na konci, nebo celá epizoda tedy několik spustění páky ??

 • Doomtrooper napsal:

  Tak jak to vsem jde? Me se to kvuli praci trochu zpomalilo a s blizici dovolenkou musim maknout at to stihnu poslat, ale musim rict ze si to uzivam :) Je uzasny jak po par hodinach clovek dostane do ruky grif a realizace v hlave tvorenych objektu nabyva formy na obrazovce behem chvile :)

 • Doomtrooper napsal:

  Tak ja mam hotovo :)
  Pisu k tomu jeste navod k nastaveni, pak to zazipuju a poslu.

 • Damned napsal:

  Tak podle očekávání nestihnu vytvořit nic nového…
  Mám asi tři mapy, které jsem udělal kdysi a které mi leží nevydané na disku a teoreticky by šly použít. Na druhou stranu by mi to přišlo nefér…

  • Doomtrooper napsal:

   Myslim ze to nefer neni, pokud jsi to vsechno udelal sam a bez vykradani jinych zdroju. Casu na to bylo dost takze jestli je to udelano za posledni mesic a pul nebo pred rokem dle me nehraje roli…
   Ale delej jak myslis, ja jsem za to ze cim vic tim lip, pestrejsi megawad ktery si pak budemem moci zahrat za to stoji ne? ;)

  • Sledge (admin) napsal:

   Jsou-li skutečně nevydané, tak to opraš, jednu vyber a pošli :)

 • Doomtrooper napsal:

  Konec prazdnin a konec dedlajny :) Odeslali jste vsichni vas letni domaci ukol?
  ;)

 • Damned napsal:

  Kdy počítáte s vyhodnocením. Jedu na dovču, tak o to asi příjdu :D

 • Doomtrooper napsal:

  Tak co budeeee? ;)

  • bludr napsal:

   Ahoj, čeká se na mě ;). Omlouvám se, nejpozději přes víkend to zpracuju a bude možné vyhlásit.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle