P3 všeuměl, univerzální DOS/Win9x herní sestava, část 1.

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Opět jsem se po mnoha experimentech a nevyhnutelných nezdarech dostal do stavu, kdy mě rozběhávání starých her na nových PC tak nějak obtěžuje. Hry pro Windows 9x se na aktuálních desítkách většinou prostě nepustí, jejich šestnáctibitové instalátory jsou úplně beznadějné, a všechno to ohýbání a patchování nese ovoce jen zřídka.

Stejně tak na mě dolehla tíha materiálu, starých PC na laborování s DOSem mám až příliš. Řešení obou problémů je nasnadě - univerzální sestava, která s trochou štěstí kompletně pokryje období devadesátých let, tedy DOS a Windows 95 / 98. Jack of all trades (and master of none). A protože dodržuji jistá nepsaná pravidla, je nutné volit komponenty vyrobené do roku 2000 včetně (až na specifické výjimky).

Co budeme potřebovat? V první řadě ISA slot. Bez toho se o DOSovém hraní odmítám bavit, protože ISA zvukovku prostě nenahradíte. Zároveň ale potřebujeme dostatek výkonu, musíme se tehdy pohybovat někde na chvostu devadesátek, vhodnými kandidáty jsou Pentium III, popř. adekvátní Celerony, Athlony a Durony. Podobně grafickou kartu potřebujeme jak relativně výkonnou, tak DOSově kompatibilní, druhé uvedené bohužel není zcela samozřejmé.

Potenciálně problémové komponenty je podle mě vhodné nahradit jejich moderními protějšky, tentokrát stavím PC, na které se potřebuji spolehnout. Konkrétně mi jde o zdroj a pevný disk. ATX zdroj není problém, jen je třeba nastudovat specifikace a hledat modely s dostatečnou kapacitou na 5V větvi (15A+), což je obzvláště kritické u žravějších Athlonů XP s výkonnými grafickými kartami (30A+).

Pevný disk je větší oříšek. S IDE/SATA redukcemi jsem se spálil, ze dvou objednaných nefunguje ani jedna. Takže mi jako jediná dostupná a spolehlivá cesta přijde CompactFlash karta v roli systémového disku doplněná o datové úložiště. Datovým úložištěm teoreticky může být i moderní SATA disk připojený na PCI řadič. Osobně jsem zvolil starší 30GB IDE disk ve 2.5" formátu. Je to tiché, dostatečně prostorné, a v případě havárie to půjde snadno nahradit. Obsah systémového disku je vhodné zrcadlit i na druhý disk datový, záloha se hodí.

P3 všeuměl, univerzální DOS/Win9x herní sestava, část 1.

Pojďme mrknout na konkrétní komponenty, které jsem pro svůj rozpracovaný univerzální build vybral.

Základní deska ECS P6BAP-Me.
Levné mATX řešení stavěné na chipsetu VIA Apollo Pro 133. Oproti čipsetům od Intelu je výkon systému horší o takových 15-20%, naštěstí hodně toho jde zachránit pokročilým tweakováním. Na vině totiž není ani tak špatný čipset, jako líní výrobci levných základních desek. Výhodou desky je přítomnost ISA slotu, nevýhodou např. nepřítomnost USB headerů, musí stačit dvojice USB na zadním panelu. Pokud mohu soudit z laborování za poslední tři dny, deska je stabilní a spolehlivá.

Procesor Intel Pentium III 700MHz
Deska by teoreticky měla umět P3 s jádrem Coppermine až do 1GHz, což bohužel v této chvíli potvrdit nemohu, ani jeden z dvojice 800MHz kusů (SL4CD) v desce nenaběhl. Což by docela zabolelo, 700MHz je tak na hraně toho, co bych si představoval, 1GHz je ideál.

Grafická karta ASUS V9180 s GeForce4 MX440
Na první pohled dobově nevhodná komponenta, jde o kartu z roku cca 2002, nicméně ona je to v jádru vlastně výkonná GeForce2, což je karta pro tento build ideální. Navíc jde o karty široce dostupné a levné. Pokud bych ovšem v budoucnu sehnal GeForce2 Ti/GTS, letí MXko ven.

Operační paměť 2x128MB PC133 SDRAM
Celkem tedy 256MB, a i to je přehnané, kapacita poloviční by bohatě stačila. Tohle beru jako rezervu pro ty nevítané momenty, kdy bude nutné ze sestavy zabrousit na internet. K další metě, tedy 512MB, se přibližovat nechci, na této hranici začínají být Win98 poněkud nestabilní.

Zvuková karta Sound Blaster AWE32 CT2760
Kompromis volený s ohledem na hry pro DOS. Čistě Win9x sestavě by slušel PCI Sound Blaster Live, pro hraní pod DOSem je ale ISA zvukovka nepřekonatelná. Tenhle konkrétní kus CT2760 má navíc originální OPL3 čip, tedy ne jeho ohavnou náhradu v podobě CQM.

Diskové řešení CF + HDD
CompactFlash karta o kapacitě 4GB, starší a zralá na výměnu, ale teď nemám na utrácení, zatím musí stačit. K tomu je připojený 2.5" IDE disk Hitachi Travelstar s kapacitou 30GB. Původní plán připojit přes IDE/SATA redukci SSDčko selhal, možná se pokusím vyřešit to skrz PCI řadič.

P3 všeuměl, univerzální DOS/Win9x herní sestava, část 1.

A to je zatím celé, zbytek komponent je dočasný / testovací, popř. v imaginárním "skladu komponent budoucích", tedy nenakoupených :)

Co se zdroje týče, volba padla na Seasonic SS-350ET. Coby testovací používám nějaký podezřelý GreenPower, dle legend to vyráběl Fortron, snad vydrží a nepošle zbytek drahocenných komponent do křemíkového nebe. Bednu v tuhle chvíli nemám žádnou, na cestě by měl být dekádu starý papírák nalezený ve sklepě, finálním kusem bude nejspíš Cooler Master Elite 342. Ale kdybych našel nějaký zachovalý starší mATX minitower, nebránil bych se mu.

A jak si sestava vede v testech? Viz tabulka níže.


Test 3DM99MAX 3DM2000 3DM2001SE Quake3 demo1
Score 5404 4687 2909 80.3

Na lepších deskách s lépe implementovanými čipsety bezpochyby dosáhnete vyšších hodnot, nicméně 80 fps v Quake 3 mě utvrzuje, že výkonu mám vzhledem k zamýšlenému nasazení docela dost :)

V pokračování (doufejme) uvidíte: Kompletní funkční sestavu usazenou v kejsu! Spolehlivý zdroj! Optické, disketové a ZIP mechaniky! SATA řadič v PCI slotu! A možná přijde i 3dfx Voodoo 2 a testy pod DOSem :)

...a říkal tu někdo CRT monitor?

P.S. Sháním 900MHz-1GHz Pentium 3 (Coppermine), co nejštíhlejší PCI síťovku (aby neblokovala ventilátor grafiky) a menší case pro mATX desku. Kdo máte, dejte vědět ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"P3 všeuměl, univerzální DOS/Win9x herní sestava, část 1."

 • Mixal11 napsal:

  Z Via chipsetov mam ešte dnes nočné mory. Ten diskový radič dokázal dokonca pokaziť dáta pri zapnutí dma. Zlá implementácia agp. Bluescreeny s niektorými gpu. Problémy s niektorými Soundblastermi.

  V tých dobách som sa snažil držať sa Intel BX cipsetu. Poslednú p3 zostavu som urobil na cipsete SIS 635 a bolo to prekvapivo rýchle aj stabilné a šlo to lepšie taktovat ako na Slot 1, bx a redukcia na socket 370. Doska P6S5A

  • Sledge (admin) napsal:

   V tuhle chvíli to s VIA čipsetem zvládnu, ale pokud se mi do ruky dostane deska na Intel čipsetu, která bude mít ISA slot a zvládne P3 od 700MHz výš, poputuje tahle ECSka o dům dál :)

   • mixal11 napsal:

    Ja mam doma este tusim nejaku I815 ale asi nebude mat ISA slot.

    Mal som este Abit BE6, mala otrasny Ultra ATA66 radic (problemove drivery aj nic moc rychlost). K nej som zmodifikoval redukciu na Tualatin CPU (napisal som aj vlastny navod, studoval som specky socketov :) ) a mal som Intel BX Cipset a k tomu Tualatin Celeron na 1.4 GHz :) Na tom aby tam bootoval WinXP som musel modifkovat BIOS, pridat mikrokody na Tualatin :) Skoda, ze som to za par supov predal.

   • Mixal11 napsal:

    Oko všetko malo svoje.

    Mal som aj ALi chipset. M726 Mem performance 1/3 oproti BX. AGP Katastrofa, musel som vymeniť rivu TNT za ATi rage 128 aby vôbec nejak chodilo 3D

    BX cipset – Fsb max 100MHz, AGP iba 2x

    i815 – max 512MB Ram inak ok

    i820 – tusim podporoval iba Rambusy RAM

    i810 – nemal AGP

    VIA som písal vyššie, aj keď 694T už bol asi vyladený

    SIS 635 – výborné osobne skúsenosti ale neboli s nim dosky. Len obdoba K7S5A pre Intel – P6S5A, podporovala aj DDR pre socket 370

  • mixal11 napsal:

   Haha, clanok co som napisal o adapteri na Tualatina do Slot1 ako mlade ucho na skole je stale online
   https://pc.zoznam.sk/ako-na-intel-tualatina-v-bx-doske-skusenosti-pripomienky

   • Jan Olšan napsal:

    Moc pěkný, to byly časy. Mám nějakýho Tualatina (1GHz Celeron tuším) a desku s Copperminem 666 do socketu (ale snad by to mělo být už Pentium III) i 566 Celeronem ve slocketu…

    Ale slocket originální se mi nechce prznit, tak holt ten tuleň zůstane v šuplíku a spíš si oživím toho 566 v originálním stavu, v jakým se tehdy v roce 1999 pořizoval :)

    • mixal11 napsal:

     Ono bez tej úpravy mikrokodu v biose to za moc nestálo, bolo to použiteľné len bo win98. XP cka už nešli

 • Srandista napsal:

  Tož Sledge, som rád, že GPU slúži. Nie je síce s nápisom GeForce 2 GTS, ale až tú zoženieš za 100 kačiek, tak daj vedieť ;)

  Ja som inak konečne roku s retrom úplne zasalámil, bo som si kúpil nové SSD do main rigu, takže to dostalo prednosť… A sviatky som si tak užíval s reinštaláciou Windows 10…

 • Martin napsal:

  Jako bednu tu klasickou světle šedou plastovku s takovým tim slonovinovým vzhledem, když už retro, cokoliv jiného je perverze.

 • Powerack napsal:

  Ahoj,

  tak síťovku opravdu dost nízkou bych tady měl, teď přesně nevím, co je to za model, ale je to max 4cm vysoký. A co se týče těch USB, už jsem ti psal do tématu. Jen tam asi bude chybět ten header pro přední USB konektory, ale zase jsou vzadu čtyři, což je na periferie až dost… A navíc má pátý USB interní… Ber nebo nech být ;-)

  • Powerack napsal:

   Hm, pardon že spamuju, teď jsem to vyšťáral. Jde o CN-D30TXL s čipem Realtek RTL8139D, tedy jen sto megabit. Mrkni na obrázky, někdo to dával na aukro. Já to s tím svým šmejdem radši fotit nebudu :-D

 • Michal Mrazek napsal:

  …a říkal tu někdo CRT monitor? // myslis jako viewsonic 19″ 1600×1200 ? ;)

 • Sabina 16bit. napsal:

  Píšete,že máte príliš starých PC?
  Tak mi,prosím,vypíšte Vaše nadbytočné 086ky až 486ky a ich ceny a konfiguráciu a zaujímajú ma aj nadbytočné ND…
  Ďakujem.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle