P3 všeuměl, část 3 – kde jsou moje data?!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Nejprve k tomu dobrému. V týdnu dorazil vynikající a patřičně dobově nepohledný case. Původně hostil skládačku značky Medion, na kterou jste podle všeho mohli narazit v německých supermarketech.

P3 všeuměl, část 3 – kde jsou moje data?!

Konkrétně šlo o Medion PC MT5 / MED MT 46, což byla sestava vybavená Pentiem 3, grafickou kartou od nVidie a systémem Windows Me. Tak tvrdí samolepky, a tak tvrdí i toto video. Z videa lze dále vysledovat, že procesor tikal na 900MHz (100 MHz FSB), použitá deska měla chipset VIA Apollo Pro 133A a grafickou kartou byla GeForce 2MX. Nějakým hnutím osudu jsem tedy do prázdné bedny poskládal komponenty, které lze brát jako lehký upgrade (co se týče čipsetu downgrade) původní sestavy.


Aktuální konfigurace:

 • MB ECS P6BAP-Me / VIA Apollo Pro 133
 • CPU Intel Pentium III 933MHz
 • GPU ASUS V9180 s GeForce4 MX440 128MB
 • RAM 2x128MB PC133 SDRAM
 • Sound Blaster AWE32 CT2760 ISA
 • LAN VIA Rhine III Fast Ethernet
 • HDD 4GB CF + 30GB 2.5" IDE
 • DVD-ROM, 3.5" floppy, 5.25" floppy

Rozměrově je tenhle ATX minitower na úrovni starých AT beden, práce s komponentami je tedy stejně snadná, jako operace duhovky přes anální otvor. Ale když to před zadeklováním trochu ušlapete, vleze se to. Nepříjemnou komplikací byla montáž ATX zdroje, kdybych následoval připravené otvory, foukal by mocný 12cm ventilátor přímo do horního plechu. A protože vrták, který by prošel kovem a připravil otvory nové, v dílně (*) nemám, nakonec jsem poprosil veškeré naslouchající božstvo o odpuštění a šroubky chytil přímo do krycí mřížky zdroje. Au.

(* dílna = police ve skříni v předsíni, co je v ní uloženo jedno střední kladivo, jedna téměř spotřebovaná macgyver páska, tři klacíky od nanuku a extra vyztužený kondom, protože jeden nikdy neví...)

Jinak stěhování proběhlo docela bezbolestně a já se mohl pustit do dalších tuhých kol slovenské trýznivé strategie Spellcross. Jo a přihodil jsem dovnitř ještě mrňavou PCI síťovku (dík!), která díky rozměrům neblokuje ventilátor, a která zajišťuje spojení s hlavním PC skrze FTP.

A pak se to stalo...

Zapnul jsem PC s cílem pořídit pár pěkných fotografií ze starých her pro DOS a následně se pochlubit, jak krásně mi to celé běží. Začal jsem abecedně, prošel přes Cycles, Dune, Heroes až k Indymu a flák ho, kompik se zasekl. Po resetu a naběhnutí Win98 na mě čekalo nepříjemné překvapení, starý notebookový 30GB IDE disk, který nese tíhu většiny dat, se bez rozloučení odporoučel. Řeknu vám, že při představě ztracených sejvů ze Spellscrossu mě polil studený pot.

Naštěstí pod DOSem jsem se po několikerém odentrování abort, retry, fail dostal k adresářové struktuře a Spellcross zachránil, uf. Celá řada dalších dat byla ovšem nečitelná, Scandisk provedl obvyklý obnovovací chaos a navíc odhalil 147kB ve špatných sektorech, což se může zdát málo, ale nevěští to nic dobrého. Tenhle disk myslím můžu odepsat.

Tedy zpět k rýsovacím prknům! Potřebuju SSDčko s kapacitou 32GB a níže, jelikož si nejsem jist, jak si deska poradí s disky většími, ani jeden 120GB disk zatím nezvládla. A k němu samozřejmě potřebuju funkční redukci na IDE. Doufám, že primární CF karta vydrží aspoň do doby, než skoncuju se Spellcrossem :)

Vy se zatím pokochejte těmi sedmi obrázky, co jsem stihl cvaknout než se to sesypalo, já jdu shánět komponenty ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"P3 všeuměl, část 3 – kde jsou moje data?!"

 • Mr.Holub napsal:

  Osobne bych nedoporucoval tyto redukce IDE SATA.
  Dal bych tam bud jiny dobovy HDD a nebo adapter na CF kartu.
  Novejsi/vetsi ATA disky mely take moznost prepnuti na mensi kapacitu, prave pro zpetnou kompatibilitu se starsimi deskami.
  Tady jsem nasel manual:
  https://www.manualslib.com/manual/956579/Ecs-P6bap-Me.html#manual

 • Kessara napsal:

  Mrtvý disk nikdy nepotěší :( Škoda že IDE SSD se skoro nedají sehnat a když už, tak jsou až ostudně drahé. Osobně mám vyzkoušenu mSata->2,5IDE redukci za 3$ z ebaye s pár starýma notebookama typu PII/PIII a v pohodě fungují. Čip to má tuším cosi od Jmicron, musel bych se podívat.

  • Sledge (admin) napsal:

   Koupil jsem dvě SATA / IDE redukce, ani jedné se nechce spolupracovat. Ale mSATA / IDE jsem ještě nezkoušel :) Každopádně viz výše, pokud vyjdou ty dvě 16GB karty, tak mám asi po starostech, větší úložiště potřebovat nebudu :)

   • Kessara napsal:

    Moje redukce má na sobě čip JM20330. Pokud i ty tvoje, pak to nemá smysl zkoušet, msata je jen jiný fyzický konektor. Ale možná taky záleží na řadiči SSD. Třeba se tenhle tip bude ještě někomu hodit.
    Taky jsem měl ve staré mašině starý 40GB Caviar přejumperovaný na 32GB limit, dodnes funguje ale poslouchat se to nedá.

    • Sledge (admin) napsal:

     No právě, staré 3.5″ dosahují vesměs hluku startující stíhačky :) Proto jsem tam měl 2.5″ IDE z notebooku, sice pořád slyšitelně chroupe, ale díky tomu to má správný „feel“. Nicméně spolehlivost zjevně taky mizerná, takže ne, stejně jako jsem koupil nový zdroj, i disky musí být nové / zánovní.

    • Sabina 16bit. napsal:

     Keby ste sa chceli toho disku zbaviť,tak ja mám tie hlučné disky rada, akurát som sa autora chcela spýtať,či mu nechýba zvuk starých dobrých hlučných hláv,ja ten zvuk milujem a takéto disky škrečkujem.

 • RetroPhill napsal:

  „Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!“, pronesl prý jistý Jan z Lucemburku, z Boží vůle mj. král český.
  „Toho bohdá nebude, aby český (no dobrá, moravský) retro kompjůtr libozvučně nevrzal a neskřípal floppydrajvem, necvakal zipkou a nehrkal harddrajvem! Což by pak zasloužil hrdého jména retro stroj?!“ pronesl jiný Jan od hanácké metropole.
  Dají se vybrat i relativně tiché plotńáky – jasně, tak tiché jako SSD nebo CF ne, ale snesitelné ano. Limit 32 GB v BIOSu můžeš obejít najumperováním, jak píše Kessara (mmch, máš na boardu poslední BIOS? Mohl by podporovat i větší disky, pokud není limit v čipsetu – na webu udávají dvě verze PCB boardu 1.0 a 2.2 – https://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_DOWNLOAD/EN/Motherboard/P6BAP-Me%20-LL-V1-DO-0-RR-/Socket%20370-LL-Intel-RR-
  https://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_DOWNLOAD/EN/Motherboard/P6BAP-Me%20-LL-V2-DO-2-RR-/Socket%20370-LL-Intel-RR-

 • RetroPhill napsal:

  Taky ho mám v obýváku, ale chtěl jsem zachovat ten dobový „feeling“, takže umlčuju jen ventilátory ve skříni a na chladičích přes regulátory otáček.
  Vyřadit jsem musel jen cirkulárku IBM Deskstar 40 GB, která sice poskytovala autentický feel, ale ten se bohužel neshodoval s ženinou představou o spokojeném manželství, takže roli nosiče dat plní „němý“ WD 80 GB s přijatelným seekem a jemně šumícím motorkem ploten. V záloze je ještě Seagate U10, kdyby něco.
  Největší oříšek byl uřvaný ventilátor na grafice (po zavržení pasivních grafik G450, TNT2 a V3 2000).
  GF4 Ti4200 dostala pasívní chladič z výprodeje https://www.mironet.cz/thermaltake-a1919-giant-iii-vga-cooler+dp223526/ – ty ventilátory jsem neosazoval a průvan v case tvoří jen 2x 120 fan na 800 rpm, takřka nehlučné. Grafiku to spolehlivě uchladí i v loadu.
  Fan na CPU mám stažený na cca 1500 rpm přes regulátor, fan zdroje je regulovaný interně (Fortron 400W). Suma sumárum se to podařilo udržet v přijatelných mezích.
  Držím palce, z každé oživené „mrtvoly“ mám radost!

  • Kessara napsal:

   Abych nebyl špatně pochopen, proti cvrlikání hlaviček nic nemám, to je aspoň variabilní, místy opravu až melodická záležitost ale kontanstní skřípění 20 let starého vyběhaného ložiska na celkem vysoké frekvenci bych sem opravdu nezařadil. Pokud bychom měli zůstat u klasického disku, mám ještě 40GB barracudu IV a ta mi přijde projevem vcelku kultivovaná, možná jen trpí trošku vibracema, ale to se dnes taky dá vyřešit. Ale nebudu lhát, jsem prostě zmlsán hlavní stanící kde kdyby po zapnutí necvakly relátka na zvukovce tak ani nevím že jsem to zapnul.

   Když jsem naposled nahodil svůj stroj (na zákadě právě článku o Spellcrossu, teď to s kolegou na střídačku mastíme po večerech v práci na projektoru :) tak jsem chvíli myslel že se mi do baráku dobejvá buldozer. 20 let starej zdroj, 20 let starej disk a 50mm ventilátory na cpu na plnej knedlík vše podpořené papířovou skříní eurocase.

   • RetroPhill napsal:

    Ventilátory menší 120 mm v case nemám, výjimku tvoří 80 mm na CPU, ale tam není 120 mm jak přichytit. Socket A moc na výběr nedává, úchyt je přes packy a otvory v PCB nejsou, aby se něco přibastlilo.
    Díky místu si můžu dovolit prostorný case (Akasa Zen, co zbyl z upgradů) a ten teda papírový není, celkem se pronese. Zato je v něm dost místa a dá se vytvořit efektivní průvan (uklizením „kšand“ od mechanik a disku).
    A ano, kapitán John Alexandr byl jedním z popudů, proč Oldboy vznikl – tehdy jsem ještě netušil, že tu narazím na doupě hw necromancerů…

    • Kessara napsal:

     Tenhle stroj má ještě Slot 1 s tak trapným pasivkem že to něj pořádně nic nechytím. Takhle dostal aspoň 2x50mm ventilátor zredukovaný přes zpomalovače co to dá. Vyrachtaný hdd nahradila CF karta a zdroj šel nějaký FSP s 12cm ventilátorem ale i tak fouká dle mě zbytečně hodně. Buď nefunguje regulace a nebo má problém s crossloadem. Za necromancera se nepovažuju, ale prostě mi bylo líto stroj na kterém jsem propařil pěkných pár tříd základky jen tak vyhodit na šroťák.

  • Sabina 16bit. napsal:

   Predáte ten „cirkulárkový“ HDD?
   A oživovanie kremíkových mr’tvol je moje primárne hobby,oživujem toho tol’ko,kol’ko dôchodok a čas dovolí…a dostupnosť dielov…napríklad sa mi nedarí zohnať 5.25″ FDD na ďalšie kompy,ISA SCSI radiče,disky,mechaniky a káble a ZIPky a až teraz som po rokoch snahy ukoristila prvé 2 ISA zvukovky a doplnila MTZ-dochádzali mi ISA IDE radiče a stále mám v MTZ ISA grafík len tak tak na 2 až 3 nasledujúce mr’tvolky dopredu a SIMM/SIPP RAMky úplne out of stock a FPU tiež musím doplniť,nie že by ich bolo nutne treba,ale nerada sa dívam na prázdne sloty a None či Not Installed v nejakej kolonke na boot screen…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle