Zázraky 3D tisku

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jednomu z mých nedávných sbírkových přírůstků, konzoli Game Boy Advance SP, chyběla krytka na baterii. Neptejte se mě, jak se může krytka ztratit zrovna u modelu, u kterého je přišroubovaná, ale jak jsem dostal, tak jsem dostal ;)

Při jejím marném shánění jsem byl pošťouchnut k 3D tisku, načež jsem si uvědomil, že krytka není jediná věc, která by mi vyloženě bodla. Kdo sbíráte staré konzole či počítače, tak víte, o čem mluvím. Sem tam se nějaký ten méně kvalitně vyrobený kus plastu rozlomí, někdy se hůře upevněný kousek odporoučí neznámo kam. Nebo je třeba vyrobit dlahu specifického rozměru. Podobných situací, ve kterých je přístup k 3D tiskárně zjevným požehnáním, je celá řada.

Našel jsem tedy oběť, která 3D tiskárnou disponuje, a zahrnul jí požadavky. Tímto @petrkratina moc děkuju za perfektní práci! :)

V první řadě šlo o výše zmíněnou krytku. Do barvy nemělo smysl se pokoušet trefit, zvolil jsem tedy barvu sice kontrastní, ale ladící. Výsledek si můžete prohlédnout níže. Rozměrově krytka sedí báječně, dokonce drží i bez šroubku. Což je fajn, protože titěrnější šroubek svět neviděl :)

Zázraky 3D tisku

Dále jsem potřeboval krytku baterie k HP 200LX. Tu totiž vymýšlel idiot, její upevňující packy byly odsouzeny ke zlomení během první výměny baterií. Krytka nová sedí o něco hůře, tvůrce 3D modelu si s tím příliš nepohrál, nicméně je fajn vědět, že existuje možnost krytku nahradit.

Zázraky 3D tisku

A nakonec specialitka, držák pro VGA konektor, který visí na kšandě od Invidision ECS scandoubleru mé Amigy 600. Pojal jsem totiž plán odpájet z desky RF modulátor a vzniklé místo na kastli obsadit právě VGA konektorem. Díky speciálnímu držáku nebude potřeba nikde nic řezat, jednoduše se vše upevní na místo původního modulátoru.

A to není vše! Obdržel jsem ještě milý bonus, parádní přívěšek na klíče s nápisem XT. Pecka a ještě jednou díky mistru tiskařovi! ;)

Zázraky 3D tisku

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zázraky 3D tisku"

 • AfBu napsal:

  Zas mě nepřechval, ještě se mám moc co učit a kvalita není tak dobrá jak bych si představoval :D Nicméně pro opravy a úpravy retro strojů je to paráda, vyrobil jsem si nesehnatelný knoflík na Zanussi konzoli a v hlavě se mi rodí 5a1/4 modifikace Goteku s displayem a enkodérem, aby to líp zapadlo do té 286tky a pro snazší výběr obrazů disket ;) a protože to není rozhodně můj poslední Gotek tak i 3.5″ varianta je více méně jistá věc…

  • Expanze, smrštění napsal:

   3d tisk neznam ale napr. zubni nahrady, jejich model, se delal o 3% vetsi, protoze otiskovaci hmota trochu expandovala, ale material se pak v peci vyrazne zmenail, takz to bylo cca +2% a -5% tedy celkem se delal model o 3% vetsi, nez se otiskoval a dal odlit a upect… Treba by slo modwly urcite velikosti nad/poddimenzovata lip by to sedelo

   • AfBu napsal:

    To se skutečně dělá, některé plasty jsou teplotně stálejší než jiné a třeba ABS se tiskne na poměrně vysokou teplotu a dochází ke změnám ve velikosti. Tohle je tisknuté z PLA, které je pěkně stálé a dobře se tiskne, ale 3D tisk má svá omezení, tryska vždy udělá objekt o desetinku milimetru „tlusčí“ a to se kompenzuje už v návrhu. Tyhle návrhy jsem nedělal, velmistr Sledge si návrhy poslal už hotové :)

 • LubikCZ napsal:

  Ten „XT“ přívěsek je super, na tom by si mohl přivydělat :)

 • Harry napsal:

  V čem se vlastně dělají/kreslí návrhy a jak dlouho to trvá? Existují různé databáze na internetu, ale tam asi takovéto specialitky nejsou, nebo ano?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle