7 dní a 7 nocí – česká kopie Larryho?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Když už jsme tu měli Tajemství oslího ostrova, vůbec nebude na škodu se podívat také na tuhle adventurku od Pterodon Software. Tvůrci už jsou s tvorbou zase o krok dál. Zatímco Tajemství Oslího ostrova byl spíše menší a kratší projekt, 7 dní a 7 nocí už obsahuje celých sedm kapitol, a dokonce i nějaké ty zvuky a (celkem ne úplně špatnou) hudbu.

Hlavním hrdinou je Venca Záhyb, který pracuje jako soukromý detektiv. Jen tak si žije v městečku jménem Lhota a daří se mu. Jednoho dne se však u něj v kanceláři objeví jistý Jonathan Smiht a zaplatí mu, aby se staral o jeho dcery a chránil je, zatímco on bude na služební cestě. Venca přijímá a slíbí, že se o všech sedm dcer postará. Ovšem později se v hospodě s kamarádem vsadí, že všech sedm dcer dostane do postele, a to rychlostí 1 dcera/den.

Ano, ano, 7 dní a 7 nocí je známá tím, že se jedná o jakousi českou obdobu Leisure Suit Larry. Každopádně, jak je patrné, humor je tentokrát trochu lechtivý, točí se kolem sexu a prostě víte jak.

7 dní a 7 nocí – česká kopie Larryho?

Musím říct, že mi vůbec nevadí, že hra obsahuje značně sprostý a pubertální humor. A vlastně jsem se i docela bavil. I tenhle typ humoru se však musí umět dělat dobře, a v tom občas tenhle titul selhával. Některé dialogy trochu vypadaly, jako kdyby scénárista prostě napsal to první, co ho napadlo. A tak nám Venca při prozkoumání studny řekne, že tam nechce spadnout, leda by na dně nebyla voda, ale pivo. Ha ha... Na stranu druhou je tu i pár vtipů, co se docela povedly. Tak jako tak už záleží na osobním vkusu každého hráče.

Adventura se hraje podobně jako Tajemství oslího ostrova. Ovládání celkem na pohodu, jenže na druhou stranu obsahuje řadu problémů. Jednak nám hra nijak nedává vědět o aktivních místech na obrazovce. Kurzor myši se nijak nezmění, ani se neobjeví popis, prostě nic. My vyloženě musíme na dané místo kliknout, abychom věděli, že je aktivní. A na rozdíl od Oslího ostrova je to tu trochu víc patrné.

A co se stane, když použijete na aktivní místo na obrazovce nějaký předmět z inventáře, ale daná kombinace je nesprávná? Inu, Venca vám oznámí, že to nepůjde. V pořádku, takhle to funguje skoro ve všech adventurách. Jenže Venca to oznamuje i když kliknete kamkoliv jinam mimo aktivní místo. A když náhodou používáte předmět správně, ale omylem kliknete o 1 pixel vedle, můžete nabýt dojmu, že to není správná kombinace, ačkoliv je. Šílený, co?

7 dní a 7 nocí – česká kopie Larryho?

7 dní a 7 nocí byla hodně kritizována adventura kvůli svým nelogičnostem. Jsou tu situace, kdy například vezmeme mrtvého psa, strčíme ho do zásuvky, dáme do studny a vytáhneme tak nebozez. Je to v každém případě úplně jedno, protože já osobně doporučuji tuhle adventuru hrát pouze s návodem.

Za zmínku ještě stojí mezihry. Kdykoliv se vám podaří dostat nějakou slečnu, ehem, do postele, spustí se mezihra. A v ní musíte pravidelně střídat levé a pravé tlačítko na myši. Klik, klik, klik, dokud nenaplníte celý progress bar. Vytváří to trochu dojem, že je nutné klikat rychle, než to klesne na nulu (a když jo, spustí se animace, ve které se Venca jde oběsit). Nicméně ve skutečnosti je důležitý rytmus. Tak jako tak se dá stáhnout cracked verze, kdy se tyhle mezihry dají přeskočit.

S tím je spojená i šílená ochrana proti pirátství. Po každé mezihře se vás to zeptá na nějaké konkrétní slovo, které musíte najít v manuálu hry. A ano, zkouší to, jestli máte manuál a hru jste si někde nevypálili u kamaráda. Moc nechápu jednu věc. Proč se to musí ptát pokaždé? Nestačí to jednou, abych prokázal, že mám manuál? Bohužel, když hra dojde k závěru, že je to pirátská kopie, nechá vás odehrát celé tři první kapitoly a ve čtvrté vám nedovolí vstoupit do hotelu, kde bydlí Smihtovy dcery. Velice kruté... Ovšem i tyhle věci řeší cracked verze.

7 dní a 7 nocí – česká kopie Larryho?

Za zmínku ještě stojí fakt, že hra je někdy podivně zabugovaná a chová se zvláštně. Venca někdy řekne něco úplně totálně mimo, až jsem nabyl dojmu, že se možná jedná o nějaký bug, kdy mu programátor v dané chvíli omylem přiřadil číslo nějakého jiného dialogu než měl. To tak například Venca při použití obilí na mlýnek řekne něco jako: Ty jsi ale čumil. Eh? Nebo když se představujete slečně Evelíně, tak dialog Zdravím, já jsem Venca Záhyb. říká ona, tj. hýbe ústy a nad hlavou má dialog. Ale to by měl přece říct Venca, ne? Opět, jedná se snad o nějakou chybu v programování dialogů? Takových podivných věcí je v 7 dní a 7 nocí celá řada.

Když to shrnu, vypadá to, že je 7 dní a 7 nocí dost slabá adventura. Humor z velké části nic moc. Pubertální zápletka. Nelogické řešení hádanek. Některé věci nejsou řešeny nejlépe. Bugy a podivnosti. Celé je to takové nic moc. Jenže na stranu druhou se nedovedu donutit k tomu ji nějak zásadně hejtovat. Musím naopak přiznat, že mě její hraní docela bavilo, a všechny mnou zmíněné nedostatky mi nakonec tolik nevadily. Ve výsledku jsem vlastně docela rád za to, že jsem si ji zahrál. Můžu ji doporučit? Inu, ti co jí mají rádi, jí mají rádi. A ti co ne, si stejně pomyslí, že je to další ostuda české adventurní tvorby.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"7 dní a 7 nocí – česká kopie Larryho?"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš STUNT - 228x189x2mmRetro podložka pod myš STUNT - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle