Klasiky a jiná retra kontra multiplayer přes ty internety

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Doma budete! Už jste se narajzovali dost! Pěkně sedět na zadeli, kde si na vás nějaký korunovaný netopýří vir jen tak nepřijde. Upřímně řečeno, pro některé z nás to myslím není žádná velká změna, beztak jsme zvyklí dlet v hloubích zatuchlých doupat. Nicméně sociálního kontaktu je třeba, aby nám z toho úplně nejeblo, a není vyšší formy sociálního kontaktu než přesdržka v multiplayeru přes internet.

Klasiky a jiná retra kontra multiplayer přes ty internety

Nekompromisní. Tento modulátor-demodulátor zprostředkuje vytáčené připojení k Internetu, a to rychlostí závratných 2400bps.

Níže jsem sepsal hry, které spadají do kolonek "staré", "retro", "klasika" a "to-je-hnusný-to-nehraju", a zároveň mají dostupný online multiplayer. A když píšu dostupný, tak tím myslím dostupný, a ne že se jeden musí celé odpoledne crcat s nastavováním routeru, emulátorů či Hamachi.

Prostě nainstalujete a hrajete, hotovo.


Doom 1 / 2 - zdarma

Ano, starého dobrého Dooma je možné s minimem námahy hrát přes internet. Stačí nainstalovat Zdaemon, což je multiplayerový klient obsahující jak praktické rozhraní, tak port ZDoom. Zdaemonu ukážete doom2.wad a už to sviští, brány multiplayerového pekla se otevírají. Není to, co to bývalo, hráčů je minimum, ale když se vás pár domluví, můžete si zabojovat třebas na HV Aréně ;)


Duke Nukem 3D - placené

Není to taková praktická a laciná hitparáda, jako výše uvedený Doom, ale i Atomového Vévodu můžete prohnat online. Budete k tomu potřebovat Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour. Stačí sezvat kamarády, založit hru a vyhlásit soutěž o nejlepší imitaci hlášky "It's time to kick ass and chew bubblegum!".


Quake 1 - zdarma

Začínám tu cítit jistý vzorec, starým multiplayerovým FPS akcím se zjevně do důchodu nechce! Ano, i Kvejka jedničku lze cedit přes síť sítí, a je to snad ještě jednodušší, než v předchozích dvou případech. Jednoduše stáhnete nQuake, který se postará o vše potřebné, a pak už stačí začít metat kozelce a rocket jumpy.


Quake III Arena - placené

Tady už hranice retra poněkud natahujeme, ale co, tahle věc přece vyšla v prosinci 1999! Možností, jak si Quake3 experience řádně užít, je vícero. Můžete na GOG a Steamu zakoupit původní hru a rovnou jí odpálit, nebo k ní třeba přilepit vylepšený engine (Quake3e / ioQuake3). Popř. lze zvolit svěžejší a jednodušší cestu, která si navíc vystačí s prohlížečem - Quake Live. A pak jsou tu modifikace a odvozeniny, jako Challenge ProMode Arena či OpenArena.

Aktualizace: Doplňuji starší, ale stále fungující projekt QuakeJS, což je Quake 3 Arena běžící v prohlížeči.


Unreal Tournament - placené

UT vs Quake 3, nekonečný příběh, souboj titánů, krystalická nerd rage! Takhle zpětně to Q3 vyhrál na modifikace, ovšem UT zase na řádná pokračování. V každém případě i původní Unreal Tournament je stále aktivní, stačí zakoupit, nainstalovat a nechat si nakopat hýždě. Verzi GOTY najdete jak na GOG, tak na Steamu.


Alien vs Predator - placené

Nervydrásající řež šmejdu z vesmíru proti šmejdu z vesmíru proti jelimanům, co umřou jako první, ergo se nedostali ani do názvu, tedy mariňákům. AvP si můžete zahrát díky verzi Aliens versus Predator Classic 2000, kterou najdete na GOG i na Steamu. Hra podporuje multiplayer křížem, je tedy jedno, na jaké službě máte zakoupeno.


Half-Life - placené

Ani u Freemanů ještě nezhasli, původní Half-Life z roku 1998 je stále možné hrát online. A možná i v souvislosti s VR novinkou Half-Life: Alyx je v Halfovi jedničce slušně živo, serverů jsou desítky a aktivních hráčů (nižší) stovky. První díl rozverného Gordonova pohopkávání najdete samozřejmě na Steamu.


Transport Tycoon - zdarma

Opusťme neklidné vody FPS akcí a vplujme do klidného zálivu strategií. A začněme rovnou tím nejklidnějším, tedy sledováním mašinek ve hře Transport Tycoon. Přesněji v moderním a notně vylepšeném portu OpenTTD. Nejde o multiplayer v pravém slova smyslu, je to spíš takový sdílený relaxační single, ale člověk má dobrý pocit, že u toho nedřepí sám. Serverů běží mraky, jeden mám puštěný i já ;)


Heroes of Might and Magic 3 - placené

Je-li pro vás i OpenTTD příliš akční a radši se oddáváte přetahované na kola, můžete okusit trýznivou nudu při čekání na akce protihráčů v HoM&M3. Budete potřebovat základní hru (GOG) a modifikaci Horn of the Abyss, ta totiž zpřístupní přehlednou a hlavně funkční online lobby.


Command & Conquer - zdarma i placené

Real-timová klasika, kterou fanoušci stále drží na přístrojích. V první řadě je tu projekt OpenRA, což je spíše pocta originálu než doslovný port či remake. Tam, kde bylo třeba, byla stará herní logika upravena, původní je především grafika. Engine umí grafické sety Tiberian Dawn, Red Alert a Dune 2000. V řadě druhé stojí CnCNet, platforma pro onlajnové hraní původních her. Nebojte se složitého konfigurování, pro Tiberian Dawn, Red Alert 1 a Tiberian Sun jsou připravené kompletní instalátory (u dalších her z C&C série je nutné pídit se po datových souborech).

Aktualizace: A kdo by to rád vylepšené, může zakoupit Command & Conquer Remastered Collection, kterážto přeleštěnka obsahuje Tiberian Dawn a Red Alert, obé s plně funkčním online mulťákem.


Age of Empires 2 - placené

Pestrobarevný příspěvek do tehdejší vlny real-time strategií se i po 20 letech těší značné popularitě. Důkazem budiž již dvě oficiální předělávky. První vyšla roku 2013 a nepřinesla kromě nového obsahu nic moc zásadního, což je vlastně dobře, je to retro a multiplayer šlape slušně. Loňská předělávka přišla s novou grafikou, podpora multiplayeru zůstala zachována. Ale pozor, mulťáky obou verzí nejsou navzájem kompatibilní.


Starcraft - zdarma

Slyšel jsem, že Starcraft je prý docela oblíbený v Korei! Tak možná přijde k chuti i vám. Původní hra je zdarma, a to včetně datadisku Brood War, fajnšmekři si mohou pořídit povedený facelift Starcraft Remastered. Nicméně Blizzardu s jeho aktuálním přístupem k hráčům házet peníze nechcete, takže free verze bude bohatě stačit.


Diablo 2 - placené

Skoro, jako bych vás upozorňoval na existenci heroinu. Ale jednou je to staré, tak je nutné to zmínit. Blizzard se na Diablo 2 stále ještě nevykašlal a servery tohoto legendárního klikfestu pořád běží. Při hře ve více lidech doporučuji pomalejší tempo a ohledy na ostatní, stačí jeden veterán powerlevelingu, co ví přesně, kudy kam, a celá parta se brzy rozpadne.


Ultima Online - zdarma i placené

Ne snad, že by i před Ultimou neexistovaly jiné pokusy, ale až Ultima Online naznačila, kam to jednou může dojít. A u Lorda Britishe, tento "MMORPG král Já I." je pořád živý! Na výběr máte mezi klasickým a vylepšeným klientem a základní ochutnávka hry je dokonce zdarma. Kdo chce víc, musí platit, a to nemalých 11 eur měsíčně. A kdo chce víc a platit nechce nic, může to zkusit na neoficiálním českém serveru Kelevar.


Bomberman / Dyna Blaster - zdarma

No a finiš pro lenivé, kterým se nechce nic instalovat. Game of Bombs je masivní multiplayerová pocta legendární akční pecce Bomberman, kterou můžete znát též pod názvem Dyna Blaster. Po rychlé registraci budete vpuštěni do arény, a než se stihnete rozkoukat, bum!


WebLiero - zdarma

Liero je real-time variace na legendární každý-chvilku-tahá-svatý-granát kolovanou jménem Worms. Červíci ve 2D aréně vyzbrojení několika kvéry a tažně-tlačným lanem. Zadejte jméno, navolte barvu a nechte si zmrskat kroužkovce hned teď a online.


A pokud si z nějakého důvodu ony kouzelné a opojné chvilky přátelských onlajnových klání vychutnat nemůžete, níže naleznete názorné video, které to celé tak nějak hezky shrnuje.

P.S. Pokud v komentářích vykoumáme další hry, určitě je doplním :)

Klasiky a jiná retra kontra multiplayer přes ty internety

P.P.S. Věnováno paní Věře, která beztak měla pravdu, naštěstí jí stihla říct dřív, než jí smazali (tu pravdu, ne paní)!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Klasiky a jiná retra kontra multiplayer přes ty internety"

 • Krtek napsal:

  Jak praví klasik Frištenský „To vám teda nezávidim. Nikdy jsem nic takovýho nedělal a dělat nebudu“.

  Multiplayer mě nikdy nebavil, akorát jsem přišel o rok života „díky“ Traviánovi. Od tý doby ani kdyby mi za to někdo paltil. Neni nad pěknou sigl kampaň. Alespoń je teď čas dohrát něco z posbíraných DVDček z časopisů.

  • Lobodin napsal:

   Hral jsi speed nebo klasik? .obcas mam na traviana chut, ale kdyz si vzpomenu na ty budiky na druhou nebo treti rano jen abych nekomu zfarmil surky, tak me to zas prejde.

 • MilasPce napsal:

  Multiplayer přes internet je super, když máš svoji partu. Když hraješ s náhodnejma spoluhráčema je to na nic, vždycky někdo vysírá a kazí hru.
  Zlaté časy LANpárty, když se nás sešlo v hospodě s počítačema, až jsme vyhodili jističe na sloupu a volali do ČEZu.

 • Pentium napsal:

  Není to zřejmě na zdejší standardy moc retro (na Retro Nation nedávno HL2 :), ale nefušoval tady někdo do TFC nebo AVP2? V těchle končinách asi frčelo hlavně to slaboučký CS (bez urážky). TFC se dá pořád hrát na pár serverech a je tam docela dobrá komunita posledních mohykánů, semknutých diehardů a někdy překvapivě vycákne i čerstvá krev (než se rána zahojí :) – Jedna z nejlepších MP her, co jsem kdy okusil, bohužel jsem ho už nezažil v době slávy organizovanýho soutěžení, ale přes jazykovou bariéru a slaboučký připojení bych z toho stejně asi měl paraboloidní. AVP2 dle mých posledních zkušeností mele těžce z posledního, mělo úžasně zábavný módy (nikoli mody), když se sešla dobrá parta – survivor, hunt. Asi před 2 roky zavřely slavný servery, protože na ně nějakej zhrzenej Rusák střílel DDoS útoky nebo co :D a přesunuly se pod správu jednoho komunitně známýho týpka; od tý doby jsem párkrát zašel na návštěvu a bylo to celkem o ničem, propad by dost znát imho. Takhle pomíjí sláva starých časů.

 • Srandista napsal:

  TFC=Team Fortress Classic predpokladám

  • RetroPhill napsal:

   Děkuju, na ten jsem nevzpomněl :)

  • Pentium napsal:

   Jenom pro ty, co neznají nebo znají jen zběžně, malá ochutnávka slavných AVIs:

   https://m.youtube.com/watch?v=AA7ytpUN2so
   https://m.youtube.com/watch?v=MvJc9gxvncA (YT ztlumil zvuk kvůli použitý muzice smh)
   https://m.youtube.com/watch?v=IOCWr8gU64k
   https://m.youtube.com/watch?v=DUbUmoT223k (věnujte pozornost porovnání s CS :)))

   Dokonce se dají sehnat i stará HLTV dema z klanových zápasů. Je neuvěřitelný, jak to ti kluci tenkrát dokázali rozjet a nadupat (i když to platí i dnes) – oni prakticky díky pochopení enginu a natrénovanýmu skillu totálně rozbili herní pravidla a vytvořili úplně novou hru (hra je po stránce gameplaye upřímě celkem nevyvážená a nedopilovaná), např. použitím bunnyhopu, který je pochopitelně znám už z Quaka. Ne každýmu to bylo a je po chuti, ale tak to je. Podotýkám, že se jednalo stále výhradně o radost z hraní a největší odměnou bylo obecně umístění v žebříčku komunitou respektované organizované soutěže, ojediněle se hrálo o hodnotné ceny nebo menší šek, nikdo nevydělával miliony/desítky mil. dolarů ročně za pařbu her (nebo honění se za míčem nebo mlácení do puku – ono to vyjde nastejno).

 • Pollux napsal:

  Serious Sam jde taky hrát online docela snadno. Obvykle je připojení možné přímo přes Steam :))

 • pov napsal:

  Hrát se dá i Wolfenstein: Enemy Territory Legacy

  https://www.etlegacy.com/

 • Liso napsal:

  Len by som doplnil že Horn of the Abyss (Heroes 3) obsahuje aj takú špecialitu ako simultánne ťahy, to znamená že so súperom ťaháte v rovnaký čas a hra sa prepne na kolá až v tedy, keď sa uvidíte aj na mape, značne to urýchli hru. :) Inak ako vždy, skvelý článok.

 • Lobodin napsal:

  Zrovna dneska jsem nainstaloval tiberian sun a zda se, ze multiplayer funguje. Diky za tip. Release date je srpen 1999, takze to i splnuje Sledgeho pozadavky

 • Pavel napsal:

  Skutecne online retro jsou MUDY, Aardwolf stale zije:
  https://imgur.com/a/rU8bd3f

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle