Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Možná znáte animovaný seriál Beavis and Butt-Head, který frčel někdy v devadesátkách na MTV, a ve kterém v hlavní roli vystupovali dva puberťáci. Ti byli ale neuvěřitelně blbí a ujetí. Na všechno kašlali a dělali si, co chtěli.

Seriál se obvykle dělil na dvě části. V jedné Beavis a Butt-Head šli ven a vymýšleli různé ptákoviny. V té druhé naopak zůstali doma, seděli u televize a vtipně komentovali hudební videoklipy na MTV. Občas se jim i nějaká ta hláška fakt povedla! Doporučuji si například najít na Youtube video Top 10 Beavis & Butt-Head Metal Roasts.

Tak jako tak, podle tohoto seriálu vznikla také point and click adventura jménem Beavis and Butt-Head in Virtual Stupidity, o které chci dnes psát. A ano, hraje se v ní za obě titulní postavy. V úvodu vidíme, jak kluci brigádničí ve fast foodu a u toho jedou ty svoje pubertální vtípky. Ovšem jednoho zákazníka to vytočí - Todda. Ten si to nenechá líbit, vběhne dovnitř a oba kluky zmlátí. Jejich reakce na situaci je však překvapivá. Dojdou k závěru, že Todd je cool a chtějí patřit do jeho gangu. A přesně tohle bude vaším cílem.

Co se týče humoru, ten je sprostý, nechutný, perverzní a naprosto pitomý.

Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu

Velice interaktivní adventura... Zde Butt-Head roztáčí glóbus.

Humor mě však i malinko zklamal. A to hlavně proto, že jsem tuhle adventurku hrál jako malé dítě někdy v devadesátkách, ale neuměl jsem ani slovo anglicky, takže jsem vůbec nevěděl, co postavy říkají a o co tam jde. Absence titulků tomu také příliš nepomohla. Každopádně jsem si představoval, že postavy vypouští husté a totálně zabijácké hlášky, ze kterých budu brečet smíchy. Avšak není tomu tak.

Spíše se to nese v takovém duchu, že třeba otevřete skříňku na školní chodbě a proběhne tenhle rozhovor:

Butt-Head: It's full of books. (Je plná knih.)
Beavis: Books suck! Reading sucks! (Knihy stojí za prd! Čtení stojí za prd!)
Butt-Head: Good one! (To se ti povedlo!)

Nebo jdete do tělocvičny a kliknete na odrazový můstek:

Beavis: A jumping pad. What it is good for? (Odrazový můstek. Na co je to dobrý?)
Butt-head: Er... I dunno... Jumping and stuff I guess... (Ééé... Nevím... Na skákání a tak různě, řekl bych).

Často se také vyskytuje humor ve formě sexuálních dvojsmyslů. Seberete kus dřeva a Butt-Head řekne: “Check this out! It's wood!” a začnou se smát (wood je slangově penis). Nebo seberete kotletu a Beavis: “Piece of meat!” a začnou se smát (ano, meat je také slang pro penis). A tak dále.

Prostě je to takový tupý pubertální humor.

Ale pozor, občas se vyskytne i nějaká fakt povedená hláška či brutálnější vtip. A často jsem ho v té záplavě blbých vtipů nečekal, takže jsem překvapeně vyprskl smíchy.

Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu

Městečko, kde se celá adventura odehrává.

Každopádně, humor stranou. Důležitou otázka je, jak se to vůbec hraje? Za mě naprosto skvěle! Pravým tlačítkem vyvoláte jakési plovoucí menu s lebkou, kde si můžete vybrat různé akce: prozkoumat, použít nebo hovořit. Dále je tam vstup do inventáře a poslední sebraný předmět (to šetří čas, abyste do toho inventáře nemuseli pořád lézt přímo). Těch předmětů v celkovém počtu není mnoho a zajímavé také je, že předmět zčervená, když s kurzorem najdete pravé místo, kde ho máte použít, což dle mého názoru značně ulehčuje celou hru a nemusíte tak klikat vším na všechno.

Co ale doopravdy považuji za zajímavé, je to, že je to snad ta nejinteraktivnější adventura všech dob. Můžete prostě dělat COKOLIV. Jste ve třídě... Kliknete na křídu, Beavis ji vezme a něco načmárá na tabuli. Kliknete na mycí houbu a Butt-Head to zase smaže. Kliknete na glóbus a Butt-Head ho roztočí. A takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Beavis se nebojí ničeho a sáhne na cokoliv. Ve fastfoodu kliknete třeba na horký olej, kde se smaží hranolky. On jde, klidně tam dá ruku a opaří se. Nebo mě napadá ještě jedna situace. U vězení hlídá dobrman. Beavis neváhá přijít až úplně k němu, načež ho dobrman pokouše. Beavis je zkrátka takový...

Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu

Na záchodcích je skrytý easter egg... kliknutí na určitá místa na obrazovce způsobí, že Butt-Head vytáhne brokovnici a zastřelí Beavise

Popravdě, tahle adventura trochu zkreslila můj pohled na adventury obecně. Proč? Protože to byla snad vůbec první adventura, kterou jsem kdy hrál. Tehdy jsem nabyl dojmu, že všechny adventury jsou takto interaktivní, živé a dají se v nich dělat různé blbosti. Nicméně po čase došlo, že Beavis a Butt-Head je spíše výjimkou.

Za zmínku také stojí různé minihry. Jen jedna je však povinná. Nebudu je podrobně popisovat, protože by to bylo na dlouho. Můžete je každopádně hrát i samostatně, protože každá má vlastní .exe soubor ve složce s hrou. Vzpomínám si na doby, kdy se před mnoha lety na bonusweb.cz daly stáhnout další různé Beavis a Butt-Head minihry, a to zcela zdarma. Ale to už odnesl čas [1]. Žádná z nich neurazí, ale ani nenadchne (teda kecám, jedna vás možná urazí, protože v ní musíte plivat na lidi ze střechy školy).

Tak jo, tohle byl Beavis and Butt-Head in Virtual Stupidity. Co k tomu dodat?

Možná vás v devadesátkách mimo Beavise a Butt-Heada bavil ještě seriál o sarkastické intelektuálce jménem Daria. Stejnojmenný seriál je ve skutečnosti spin-off a její postava se vyskytla poprvé právě v Beavis a Butt-Head coby intelektuální protiklad dvou hlavních hrdinů. A překvapivě se vyskytuje i v této hře.

Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu

Plivací minihra.

Tak jako tak je to zajímavý kus historie devadesátek a třeba to někoho z vás zaujme.

[1] Plot-twist, čas ty minihry neodnesl... Na Bonuswebu aka Idnes plné hry je to stále k dispozici. Viz Beavis and Butt-head: Thank you drive thru, Beavis & Butt-head: Change It, Beavis and Butt-head: Hock A Loogie.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Beavis and Butt-Head – adventura podle kresleného seriálu"

 • Sledge (admin) napsal:

  Seriálem jsem nepoznamenán, ale celovečerák Beavis and Butt-Head Do America mě před 15 lety, co jsem si ho pustil, docela bavil :)

 • neogeocz napsal:

  Polluxi,
  děkuji za pěknou recenzi a omluv prosím mou neomalenost, ale dovolím si nesouhlasit s „Prostě je to takový tupý pubertální humor.“, protože o humor tehdy podle mého nešlo ani náhodou… tohle mělo podle mého blíže k „nastavování zrcadla“…
  https://www.youtube.com/watch?v=sXIqYEsF1SE
  :)

  • Pollux napsal:

   :D

   Jako já vím, že obecně ten seriál sám o sobě je inteligentní, ale přímo ve hře hlavní hrdinové někdy řekli jen „this sucks“ když se jim něco nelíbilo a „this rules“ když jo. A pak se tomu smáli. A to mě ve výsledku trochu sralo :D

 • Ninjer napsal:

  Relativně nedávno jsem si hru znovu zahrál! A dostalo mě to, jak neuvěřitelně blízko má ta hra k seriálu… Je to opravdu, jako kdyby se člověk vnořil do seriálu a odehrával jeho epizodu. To rozhodně nebývalo běžné… a není to běžné ani teď. V tomhle ohledu to je pro mě až splněný sen. Fakt kvalitně odvedená práce.
  A co se týče humoru, tak jak už píše uživatel nade mnou – on to JE tupý puberťácký humor… ale na druhou. Směješ se ne přímo jejich vtipům, ale tomu, jak mají pitomý smysl pro humor, jak moc jsou jednodušší . Není to jako, řekněme, třeba u blbých fórů z novějších dílů Poldy, kde se opravdu snaží být vtipní.
  Ale chápu, že to není pro každého.

  • Pollux napsal:

   No, já osobně jsem se víc než dialogům smál spíše konkrétním situacím… např. scéna se psem u vězení, když mu dáš balónek je absolutně TOP :D

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle