Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Revolution Software je společnost známá hlavně tím, že vytvořila oblíbenou sérii Broken Sword, ale dnes bych se rád podíval na jedno jejich starší dílo, a tím je klasická kyberpunková adventura Beneath a Steel Sky.

Beneath a Steel Sky se odehrává v dystopické budoucnosti, konkrétně v Austrálii. Lidé žijí v několika velikých městech, přičemž v prostoru mezi nimi je divočina a poušť, která se nazývá The Gap.

Hlavním hrdinou je Foster, který si toho z dětství moc nepamatuje, jen to, že havaroval se svou maminkou v helikoptéře, která se zřítila právě někam do oblasti The Gap. Jeho maminka pád bohužel nepřežila, ale Fostera se ujal divoký kmen, a Foster tak strávil v dětství v divočině. Divočina se stala jeho domovem a kmen jeho rodinou.

Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura

Do pouště však dorazí vojáci z Union City a dojde k totálnímu masakru. A to nemyslím obrazně - vojáci doslova začnou střílet do všech kolem. Vojenskou jednotku vede obávaný legendární velitel Reich, který evidentně hledá Fostera. Foster se jim vzdá, aby masakr zastavil a zabránil nejhoršímu. A tak se ho chopí, naloží do helikoptéry a vydávají se do Union City. Foster doufá, že svou kapitulací odvrátil největší krveprolití, ovšem tu se najednou ozve mohutná exploze a on z helikoptéry vidí, že celý kmen byl srovnán se zemí. Jeho domov, rodina, přátelé, to všechno je v troskách.

Helikoptéra však nedoletí daleko, protože pilot nečekaně ztratí kontrolu nad řízením a zřítí se někam do průmyslové zóny města Union City. Foster se vyhrabe z trosek a uniká ze spárů vojáků i Reicha. Běží se schovat do nejbližší továrny. A zde už dostává ovládání do rukou hráč, aby odhalil svou minulost a přišel na to, proč po něm vojáci jdou. Jak postupně zjistí, tak Union City řídí počítač jménem Linc a všichni jsou mu podřízení...

Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura

Taková je tedy zápletka této adventury. Příběh je každopádně docela zajímavý a v některých ohledech originální. Je tu bohužel i pár věcí, co tvůrci nevysvětlí úplně uspokojivě, ale přesto mě dovedli vtáhnout a vzbudit mou zvědavost.

Jak se zdá, Beneath a Steel Sky je vážnou adventurou, zvlášť když se hned na začátku vyskytuje brutální genocida. Nicméně, navzdory tomu se to ve skutečnosti nese v humorném duchu a většina rozhovorů, které Foster povede s obyvateli Union City, spíše pobaví.

Člověk by řekl, že to trochu zkazí vážnou a temnou atmosféru, ale překvapivě to v rámci hry docela funguje. Nejen že jsem se občas prostě zasmál, ale zároveň to temnou atmosféru spíše podtrhuje, protože ve výsledku máte pocit, že s lidmi v Union City je něco v nepořádku, jako kdyby žili v nějaké podivné bublině. Navíc to místy působí skoro jako určitá kritika společnosti, nebo prostě něco, co má trochu hlubší význam. Ale to už tam možná vidím něco, co tam není.

Též stojí za zmínku dabing. Údajně je Beneath a Steel Sky vůbec jedna z prvních adventur, co byla namluvená. Musím říct, že je to velice povedené. Postavy mají takový ne úplně běžný přízvuk a jejich mluva je celá podivná. Zvláštním způsobem se to do hry hodí a ještě zvýrazňuje celkový dystopický feeling.

Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura

Za zmínku také stojí, že hra běží na enginu Virtual Theatre, na kterém také běží třeba Lure of the Temptress nebo právě Broken Sword. Největší zvláštnost enginu je, že postavy nemusí jen stát na nějakém pevně daném místě, jak bývá v adventurách zvykem, ale mohou se přirozeně pohybovat v různých lokacích a pendlovat sem a tam. Ve výsledku pak prostředí působí víc živě a přirozeně.

Zároveň je to trochu otravné, protože chvíli trvá, než najdete konkrétní postavu, se kterou si potřebujete promluvit. Stejně tak se vám může stát, že různé postavy vám vlezou do cesty, překáží a tak dále. Nejhorší je robot Joey, který s vámi bude skoro celou hru jako váš kamarád (Foster ho sestrojil už v dětství a od začátku hry máte u sebe čip, ve kterém je jeho vědomí). Budete nuceni na něj často čekat a vracet se pro něj.

Po letech, co tuhle hru znám, mi to už nějak nevadí. Prostě to beru tak, že to k Beneath a Steel Sky patří a má to své kouzlo. V Lure of the Temptress tenhle systém byl tak stokrát otravnější, ale tvůrci se poučili a zredukovali počty postav, které se mohou pohybovat libovolně, na minimum. A rovněž omezili i to, kolika lokacemi mohou tyto postavy bloudit. Nakonec si tedy vlastně ani nemám nač stěžovat.

Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura

Za zmínku ještě stojí, že se to jako adventura hraje velice příjemně. Ve své době nebylo úplně běžné, že jste měli jeden kurzor, kdy levé tlačítko na myši prozkoumávalo objekty a pravé vyvolalo nějakou akci (braní předmětů, mluvení s postavami). Tehdy spíš bylo běžné mít hromadu sloves ve stylu LucasArts nebo hromadu akcí ve stylu Sierry. V podstatě tu tvůrci předběhli svou dobu, protože budoucí adventury už se snažily být víc user-friendly, a také se držely jen dvou akcí.

Co dodat? Podle mě je Beneath a Steel Sky skvělá adventura. Obsahuje zvláštní kombinaci vážného příběhu i humorných rozhovorů, což dohromady překvapivě funguje. V klidu můžu tohle dílko doporučit. Koneckonců je zdarma k dispozici na GOGu (alespoň já ho měl v knihovně už od registrace před deseti lety).

Zajímavostí také je, že na hře spolupracoval komiksový autor Dave Gibbons. Vytvořil intro a rovněž kratší komiks podle Beneath a Steel Sky, který se dá na GOGu stáhnout v sekci Extras.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Beneath a Steel Sky – kyberpunková sci-fi adventura"

 • Sledge (admin) napsal:

  Fun fact: V recenzi na adventuru „Inherit the Earth“ (SCORE č.8) označil jistý Andrew Beneath a Steel Sky za „plytkou ukázku čisté komerce“. O číslo předtím hra dostala „pouhých“ 70%, a třeba právě ten otravný způsob potkávání postav v Lure of the Temptress naopak recenzent vyzdvihuje (podle mě je to magořina :)

  • Pelikan napsal:

   Lure jsem viděl kousek gameplay na YT. Chtěl jsem si to zahrát. Už nechci. A Andrew je super, když je ti šestnáct. Ne osmnáct a víc.
   A co se Revolution týče, tak mám od nich nejraděj BS1 a BS5. Ale jako nejvýraznější a pro další odkaz v žánru považuju za zdaleka nejvíc vyčuhující právě Beneath.

 • Loob napsal:

  Tahle adventka mě vždycky fascinovala. Má v sobě nějaký kouzlo, který mě nutilo se k ní vracet a rozehrát ji opakovaně. Po přečtení recenze mám chuť to rozjet po x-tý znovu :-D Atmosféru to má báječnou a spolu s easy ovládáním se to hraje bezvadně, i když jednoduchá zrovna není. Bavilo mě objevovat různá zákoutí města, takže nějakej problém s postavama jsem ani neřešil. Možná jsem tomu odpustil víc škraloupů, ale to by asi udělal každej u svojí oblíbený hry ;-)
  Díky za recenzi a inspiraci na vyplnění dlouhých zimních večerů :-D

 • lasice napsal:

  nedávno jsem si ji dohrál, temná atmosféra s lehkým humorem, pěkně nakreslená… parádní hra, bavila mě dost

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle