Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Když už jsem tu tak nedávno psal recenzi na Castlevania: The Adventure Rebirth, což je remake jednoho staršího dílu téhle série - Castlevania: The Adventure - říkal jsem si, že bych se mohl podívat také na originál... Takže tady je!

Castlevania: The Adventure je díl, který vyšel pro Game Boy. A nemyslím tím Advanced nebo Colors, ale ten úplně původní, co ještě neměl barvy.

Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium

Ano, přesně ten.

Příběh se jako vždy točí kolem zlého hraběte Drákuly. Ten vstane z mrtvých a chce ovládnout svět. To mu však musí překazit lovec upírů z klanu Belmontů. Tentokrát budeme hrát za potomka slavného Simona, Christophera Belmonta. Anebo je to i sám Simon, protože tvůrci omylem na krabici napsali "Simon" místo "Christopher", když hru vydávali v Americe, čímž malinko zmátli všechny fanoušky :).

Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium

Bohužel, Castlevania: The Adventure balancuje na hranici samotné (ne)hratelnosti, protože je velice pomalá (pochopitelně, Game Boy měl dost malý framerate, ačkoliv je mi trochu záhadou, že nepřátelé jsou naopak docela rychlí). Hlavní postava se táhne jak sopel, reaguje opožděně, skáče takovým stylem, že přeskočit tři pixely velkou propast je totálně mission impossible... Možná byste také mohli nabýt dojmu, že když šplháte po laně a potřebujete z něj přeskočit na vedlejší lano vzdálené asi půl centimetru, že to nebude žádný problém, ale ouha, postava vám na 99 % sletí dolů a zabije se.

„My v Konami si uvědomujete technické limity Game Boye, a proto jsme se rozhodli tomu přizpůsobit hratelnost a level design.“ je věta, kterou si tvůrci bohužel neřekli. Místo toho si řekli: „Uděláme to těžký jak prdel!“

A je to tak. Největší peklo je třetí mapa, kdy musíte projít tři pasáže. V první jsou na stropě bodce, které postupně sjíždějí dolů, a vy musíte proběhnout dřív, než vás zamáčknou. Druhá je ještě mnohem horší. Bodce se nacházejí ve spodní části obrazovky a neustále jdou nahoru. Vaším úkolem je jim utéct, vyšplhat po lanech, po plošinkách a ještě u toho stihnout pobít všechny nepřátelé, co vám vlezou do cesty. Poslední pasáž tentokrát obsahuje bodce na pravé straně obrazovky, které jdou neustále kupředu. A vaším úkolem je jim opět utéct.

Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium

Když jsem tohle zvládl, bolely mě prsty od gamepadu a tekl mi pot z čela. Je to tak hrozný, že to ani nemusíte hrát - stačí to jen vidět. Podívejte se na longplay video na YouTube a z třetího levelu vám bude běhat mráz po zádech i bez toho, aniž byste to hráli.

To, že máte pouhé tři životy, a pak Game Over, nebo to, že se nepřátelé opakovaně respawnují, tomu také příliš nepomáhá.

Inu, obtížnost už je rozebraná dostatečně, takže obraťme list.

Za zmínku ještě stojí, že v této Castlevanii chybí sekundární zbraně. Svěcená voda, bumerangy, sekyrky, nic z toho tu není. Smůla. Jsou tu jen dva power-upy na bič Vampire Killer. Jeden, který ho promění na malinko silnější Morning Star, a druhý, díky kterému z biče můžete vystřelovat firebally. A toť vše. Každopádně, všechny power-upy okamžitě ztrácíte, kdykoliv dostanete jakýkoliv damage. V téhle hře budete dostávat damage každé dvě vteřiny.

Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium

Grafickou a hudební stránku dnes nikdo neocení. Grafika je černobílá a velice pixelovatá. Hudba zní jako takové to retro pípání. Možná vás ovšem překvapí, že dobové recenze obojí vychvalují do nebes. No vážně! Grafika byla v rámci her pro Game Boy a v rámci své doby naprosto top, stejně jako hudba. Tehdejší hráči byli totálně nadšení. Zajímavé, co?

Je Castlevania: The Adventure špatnou hrou? Inu, pro dnešního hráče rozhodně není hratelná. Spíše bych řekl, že je to taková bizarní kuriozita jako Haunted Castle než něco, co bychom mohli brát vážně. Na druhou stranu můžu doporučit si to aspoň vyzkoušet, nebo si třeba pustit na YouTube nějaký longplay, protože v rámci retra je nepochybně dobrý mít znalosti i o takových hrách, jako je Castlevania: The Adventure, a zkrátka vědět, jak to tehdy bylo. Ostatně, doporučuji YouTube kanál Stop Skeletons From Fighting, který se v jednom videu věnuje právě Castlevaniím, které vyšly pro Game Boy dopodrobna.

A ještě můžu doporučit jednu věc. Na romhacking.net se dá stáhnout mírně upravená verze (tzv. romhack) Castlevania: The Adventure, ve které má hlavní postava malinko větší rychlost a normálně reaguje na stisky kláves/tlačítek. Díky tomu je to normálně hratelné a ve výsledku musím uznat, že je to vlastně docela dobrá a zábavná Castlevania.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Castlevania: The Adventure – černobílé martyrium"

  • Doda napsal:

    Musel jsem to vyzkouset. Nemam urcite trpelivost to hrat nejak intenzivne, ale neni to spatny. Hudba je skutecne dobra, nevim proc, ale taky s mi libi.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš VLAK - 228x189x2mmRetro podložka pod myš VLAK - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle