Dračí historie – příběh dráčka Berta

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dračí historie byla vybrána jako hra měsíce, a protože jsem si ji stejně chtěl už dlouhá léta zahrát, neváhal jsem, sosnul ji z obchodu lonelywood.cz (nikdo mi neplatil za reklamu) a dal se do hraní ScummVM verze. (Kdybyste to náhodou nevěděli, původně byla DOS verze a později tvůrci celou hru přepracovali do ScummVM engine).

Hlavním hrdinou hry je drak Bert, který je však ještě dítě a bydlí s rodiči. Jednoho dne v lese potká živou kouzelnou hůlku, se kterou se skamarádí. Následně však zjistí, že je ve skutečnosti zlá, má na svědomí hromady nepěkných skutků a se všemi akorát manipuluje. Druhým problémem je, že Bertův tatínek záhadně zmizel a nikdo neví, kde je. Bert má tedy před sebou dva úkoly - najít svého nezvěstného otce a zbavit se zlé kouzelné hůlky.

Dračí historie – příběh dráčka Berta

Dračí historie mě každopádně docela příjemně překvapila, protože jsem si z nějakého důvodu myslel, že je to kraťoučká záležitost jako třeba Tajemství oslího ostrova, ale nakonec se jedná o docela rozsáhlou a propracovanou věc. Samozřejmě nečekejte nějaký deep lore na úrovni Tolkiena, protože pořád je to jen malá humorná adventura, ale v rámci možností z toho tvůrci dostali maximum.

Za zmínku překvapivě stojí i postavy, které jsou docela zajímavé. Téměř nikdy nepotkáte nějakou povrchní postavu XYZ, se kterou si jednou promluvíte a následně na ni zapomenete. Většina postav je něčím zajímavá a má za sebou nějaký background. Se spoustou z nich bude i nutno mluvit v rámci různých záležitostí opakovaně.

Přiznám se, že mi tahle hra ze začátku malinko nesedla svým humorem. Občas jsem lehce nadzvedl obočí, protože to byl, jak se by dnes řeklo, cringe. Nicméně postupně se to docela rozjede a dojde na surrealistický, ironický, absurdní, morbidní i černý humor.

Dračí historie – příběh dráčka Berta

V jedné chalupě narazíte na extrémně líného chlápka. Má přístroj, který mu hází buchty přímo do pusy, a tak nemusí nic dělat.

Ještě bych se rád věnoval tomu, jak se to hraje jakožto adventura. Víceméně dobře, řekl bych, ale má to své mouchy. Jedna věc, kterou musím pochválit, je ovládání. Když kurzorem najedete na horní hranu obrazovky, vyskočí inventář. Pokud se kurzorem dotknete spodní hrany, objeví se mapa, ve které se můžete rychle přesunout tam, kam chcete. To je poměrně šikovný nápad. Adventur, kde máte mapu, je sice spousta, ale není úplně běžné, že by se do takové mapy dalo dostat kdykoliv odkudkoliv. Prakticky to znamená, že se celou hru můžete libovolně teleportovat, čili tu úplně odpadají hodiny nudného chození sem a tam.

Též je super, že když vezmete z inventáře předmět, přesunete ho nad aktivní místo na obrazovce a jedná se o správné řešení, tak se kolem předmětu objeví červený obrys, což je na svou dobu inteligentní způsob, jak se vyhnout neustálému zkoušení všeho na všechno.

Dračí historie – příběh dráčka Berta

V hlubinách lesů narazíte na tuhle podivnou židlí rasu. Možná se z vás stanou i přátelé, kdo ví.

Nejsem si jistý, jestli obě tyhle věci byly v původní DOSové verzi, protože její UI celkově vypadalo jinak, ale ve ScummVM verzi to tak prostě je.

Co mi malinko nesedlo je, že inventář trochu funguje jako v RPG hře. Když seberete předmět, neskočí do inventáře sám od sebe, ale místo toho se jen nalepí na kurzor myši a vy jste tedy nuceni inventář nejdříve otevřít a následně tam takhle daný předmět přesunout do libovolného slotu. Je trochu zbytečné a nechápu, proč to tady nefunguje jako v ostatních adventurách.

Další věc je, že řešení jednotlivých adventurních hádanek jsou malinko nelogická. Někdy jsem si i pomyslel: „Cože? To jako fakt?“ A bohužel budete sem tam potřebovat návod, protože přijít na některé věci by bylo fakt na hodně dlouho. Naštěstí se nevyskytuje žádný příliš krutý pixelhunt, objektů je v každé lokaci naprosté minimum a na většinu věcí se dá přijít i bez návodu.

Dračí historie – příběh dráčka Berta

V téhle strašidelné věži žije zlý obr. A ta podivné věc napravo je vlk, který se potuluje kolem.

Když to shrnu, je Dračí historie mnohem lepší adventurou, než jsem čekal. Není to sice dílo století, ale v kontextu doby, kdy hra vyšla, si myslím, že funguje docela dobře. Má svoje mouchy, ale z velké části se nad nimi dají zavřít oči, protože se nejedná o nic hrozného. Za mě tedy ve výsledku docela spokojenost. Prostě a jednoduše, v rámci českých adventur tahle patří spíše k těm lepším.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Dračí historie – příběh dráčka Berta"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Stojánek na Socket 7 procesorStojánek na Socket 7 procesor 24 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle