Posel bohů – honba za mayským pokladem

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Tak jakou starou českou adventuru dnes vezmeme na paškál? Už vím... Posla bohů. A ne, nemyslím ten novější remake, co se jmenuje Nibiru, ale opravdu ten původní z roku 1998.

Ale ouha, po instalaci jsem zjistil, že to nejde spustit. Nefunguje to na Windows 10, ani na Windows 7 a dokonce ani na Windows XP. Podařilo se mi to rozchodit jenom na Windows 98!

Tak jako tak, Posel bohů je point and click adventura, avšak tentokrát z pohledu první osoby. To znamená, že v lokaci nevidíme hlavního hrdinu, co chodí za kurzorem myši, ale vidíme lokaci jeho očima ve first person stylu. Osobně se mi tenhle typ adventur docela líbí, ačkoliv se vyskytuje spíše vzácně.

Posel bohů – honba za mayským pokladem

Hlavním hrdinou je archeolog Stanislav Novotný. Jeho úkolem je prozkoumat starý nacistický důl, který úplnou náhodou objevili dělníci při instalaci vodovodního potrubí. Stanislav v dole nalezne starobylou zlatou sošku, a tak musí vypátrat odkud pochází a k čemu slouží. Bohužel, jak se zdá, mají o ni zájem i další lidé. Lidé, kteří neváhají jít přes mrtvoly, aby ji získali.

Příběh obecně není úplně špatný a postupně se docela rozjede, ačkoliv některé detaily mi nepřišly dostatečně uspokojivě vysvětlené, a některé dějové zvraty jsem tak nějak nepobral. Každopádně si děj dovedl udržet mou pozornost až do konce, takže si nemám na co stěžovat.

Samotné adventuření je jinak na pohodu. Pravým tlačítkem se přepíná režim prozkoumávání, režim akce a režim rozhovorů s postavami. Přechody mezi lokacemi jsou pojaté trochu jako krokovací dungeon, tj. v HUD jsou vedle inventáře čtyři šipky (doleva, doprava, dopředu, dozadu) a s jejich pomocí se můžete pohybovat. Ovšem jsou tam i situace, kdy se přesunete do jiné lokace třeba jen kliknutím na dveře.

Posel bohů – honba za mayským pokladem

Dialogy mezi postavami jsou dabované, nikoliv však ostatní texty. Když hlavní hrdina něco prozkoumává, nebo popisuje, co dělá, dabing chybí. Nejspíše to tvůrci prostě pojali tak, že se jedná pouze o myšlenky hlavního hrdiny. Nemám nic proti. Původně jsem ani nečekal, že tam vůbec nějaký dabing bude.

Scénář je každopádně nic moc. Popisy prostředí ze strany hlavního hrdiny jsou takové příliš stručné, nezajímavé a často jim chybí osobitost. A dialogy mezi postavami jsou také nejméně... zvláštní. Kupříkladu hned na začátku se bavíme s dělníkem a jeho chování je podivně nekonzistentní. Někdy odpovídá dost nepříjemně a podrážděně, tj. na něco se zeptáte a on odsekne: „Co je ti do toho?!“ a „Neotravuj!“, ale následně se s vámi baví zcela normálně a bez problémů. He?

Vyskytuje se i několik totálně nerealistických situací. Kupříkladu je tu scéna, kdy vás detektiv nechá prohledat místo činu, protože jste ho hezky poprosili (?!). Takových věcí, které mě donutily obrátit oči v sloup bylo víc.

Posel bohů – honba za mayským pokladem

Za zmínku ještě stojí, že Posel bohů je doslova nacpaný hromadou miniher, kdy musíte něco poskládat, luštit všelijaké hlavolamy a tak dále. Hodně z nich však bylo příliš overkill a v samotném závěru hry je dokonce jedna legendární minihra s barevnými kuličkami. Luštil jsem ji asi čtyři hodiny, ale nakonec jsem to vzdal a udělal to podle videa na Youtube.

Naštěstí se tvůrci poučili a zjistili, že příliš vysoká obtížnost není nutná. Důkazem jsou kupříkladu minihry v jejich budoucí hře - v Poslovi smrti. Tvůrci zakomponovali do Posla smrti spoustu těch stejných miniher jako v Poslovi bohů, akorát v ulehčené a snesitelnější formě, kdy vám řešení zabere třeba jen deset minut a ne deset let.

Posel bohů – honba za mayským pokladem

Kdybych to měl nějak uzavřít, je Posel bohů z velké části pohodová adventura, která se hraje celkem příjemně. Příběh není nejhorší a také musím ocenit atmosféru devadesátých let, která na mě na některých místech dýchla. Též tam dobře sedí i dabing Pavla Soukupa. Za horší stránku považuji mírně odfláknutý scénář a minihry, které jsou často hit and miss, tedy někdy se vyskytne jednoduchá klikačka a jindy nějaká naprostá frustrující hrůzostrašnost, ze které budete lézt po zdi. Tak jako tak je to opět jedna z těch adventur, které mají v historii českých her své čestné místo a jsem rád, že jsem si ji zahrál. Kdo ví, co si vytáhnu za adventuru příště.

Posel bohů – honba za mayským pokladem

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Posel bohů – honba za mayským pokladem"

 • RetroPhill napsal:

  Dík za recku, vůbec jsem netušil, že Nibiru PB měl tohohle předchůdce, hrál jsem právě až novější verzi.

 • Sledge (admin) napsal:

  Vždycky jsem si říkal, že kdybych dělal adventuru, tak přesně timhle způsobem, tzn. jakoby z vlastního pohledu. Imho se tim ušetří spousta práce :)

  • Pollux napsal:

   U komerčních her se to moc často nepoužívá (možná mě napadá třeba Post Mortem nebo Death Gate a pár dalších), ale freeware amatářiny to používaly často. Když jsem si vždycky koupil časopis Level a k tomu bylo CD, zabrousil jsem mezi freeware hry a tam spoustu z nich byly adventury z first person pohledu. Ať už to bylo série Život není krásný nebo třeba Jízda smrti, Únos aneb Tajemství hlubin lesa nebo Mrtvé město a tak dále.

 • Hejkal napsal:

  Mám počítač s Zorin OS Lite 15 Linux. půjde mi tohle přes virtual box Windows 2000?

 • lasice napsal:

  dostal jsem se do bunkru, kde je mříž za ní dveře a elektronický zámek, který umožňuje namačkat kombinaci tří tlačítek… nikde, ať dělám co dělám, nemohu kombinaci najít… nedalo mi to a kouknul jsem do návodu kde je správná kombinace, ale stále v něm není jak tu kombinaci zjistit…
  1) dá se ta kombinace někde najít?
  2) jen metoda pokus omyl?
  3) zmínka v manuálu hry?
  4) něco jiného?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle