Staré dobré prográmky na tvorbu videoher

Představte si, že dostanete chuť si vytvořit svou vlastní videohru. V dnešní době byste nejspíše využili možnosti moderního Unity či Unreal engine. Otázkou je, jestli existovaly podobné tooly třeba před deseti či dvaceti lety? Nejen, že odpověď zní ano, ale je dost možné, že i vy sami jste na nějaký takový tool narazili. A protože na tomhle blogu máme rádi retro, proč si na to nezavzpomínat?

Jako malý kluk jsem měl jeden životní sen - toužil jsem po tom vytvořit svoji vlastní PC hru. Tenhle sen se mi do dnes nesplnil, protože jsem se nikdy nenaučil pořádně programovat. Každopádně mě to donutilo prozkoumat spoustu možností, jak by se taková hra dala vytvořit. A tady jsou některé z nich:


Game Maker

O tomhle software jste už určitě někdy slyšeli. Před dvaceti lety hry vytvořené v Game Makeru zamořily celý internet, a když jste si koupili nějaký herní časopis (Level, Score), je dost možné, že jste na přiloženém CD/DVD narazili na celou sbírku těchto her v sekci "hry zdarma/freeware".

Game Maker byl software na tvorbu her. Mohli jste si ho prostě stáhnout zdarma a spoustu věcí se dalo naklikat bez pomocí programování. Pokud jste tvořili nějakou hru, měli jste k dispozici správu jednotlivých assetů, jejich chování, možnosti definování různých eventů a tak podobně. Nechyběl ani map editor na tvorbu prostředí, ve kterém se hra odehrává. Součástí byly i hotové vzorové hry, které bylo možné v programu otevřít a prozkoumávat.

Ačkoliv byl atraktivní tím, že nevyžadoval nutně programování, nabízel zároveň i vlastní programovací jazyk jménem GML (Game Maker Language).

Bohužel, většina her, které v tomhle programu vznikla, byla, ehm, nízké kvality a často se jednalo o různé zabugované a téměř nehratelné první pokusy různých kutilů. V drtivé většině případů si myslím, že měly zůstat v šuplíku, ale chápu, že začínající tvůrci měli prostě radost, že něco vytvořili a chtěli se podělit se světem. Já tu, koneckonců, na tomhle blogu také zveřeňuju svoje výplody, že jo. :)

Game Marker překvapivě funguje dodnes (takže jsem to celé shrnutí ani nemusel psát v minulém čase). V roce 2007 ho koupila společnost YoYo Games a v roce 2011 ho přejmenovali na GameMaker (bez mezery), což z pohledu marketingu dává větší smysl (lze se také setkat s názvem Game Maker 2). Hry vytvořené v GameMakeru mohou být zkompilovány pro Windows, MacOS, Ubuntu, HTML5, Android, iOS, Raspberry Pi, Playstation 4 a 5, Nintendo Switch, Xbox One a tak dále a tak dále a tak dále.

Ofiko web: https://gamemaker.io/en/gamemaker
Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/GameMaker:_Studio

Staré dobré prográmky na tvorbu videoher


Adventure Game Studio

Adventure Game Studio známé jako AGS je free open-source software na tvorbu vlastních point and click adventur a v roce 1997 ho vytvořil britský programátor Chris Jones. Vzniklo v něm tolik adventur, že je docela dost velká šance, že jste nějakou z nich hráli. V AGS vznikly dokonce i zcela komerční neamatérské projekty (např. Gemini Rue).

AGS má celkem hezké UI, kde můžete spravovat assety hry, včetně předmětů, postav, lokací, zvuků, hudby atd. V editoru lokací si můžete definovat akční místa na obrazovce, jejich tvar, pojmenovat je a já nevím, co všechno. Dále je tu editor dialogů, ve kterém definujete kdo, co a kdy bude říkat, na co bude reagovat, jaký to bude mít font a barvu, jak se ty dialogy mohou měnit v závislosti na různých událostech... Cokoliv potřebujete. A nakonec je tu dokonce i editor GUI, ve kterém si lze vytvořit uživatelské prostředí (kde chcete, aby na obrazovce byl inventář, kde chcete hlavní menu a mnoho dalších věcí - můžete klidně i uploadnout vlastní obrázky těchto UI prvků, třeba ve formátu .jpg, a pak na nich určit, jak se která oblast bude chovat).

Bohužel vyžaduje programování - bez toho se prostě neobejdete. AGS má k dispozici vlastní scriptovací jazyk podobný jazyku C, který vám dává jistou volnost. Volnost si vytvořit cokoliv, co chcete. AGS je každopádně pořád ve vývoji a stále vychází nové a nové verze... Navíc, na webu je k dispozici diskuzní fórum, kde je spoustu lidí ochotných poradit v případě, že něco nevíte.

Výsledná hra vytvořená v AGS se dá zkompilovat pro Windows, MacOS i Linux. Bohužel se někdy stává, že když zkompilujete vaši hru pro Windows jako .exe soubor, flagne ho antivirus jako podezřelý. Je to sice false positive, ale nevypadá to moc dobře v očích lidí, kterým nadšeně pošlete váš první výtvor.

Ofiko web: https://www.adventuregamestudio.co.uk/
Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_Game_Studio
Github: https://github.com/adventuregamestudio/ags

Staré dobré prográmky na tvorbu videoher


Merlin

Merlin byl malý prográmek, který v roce 2000 vytvořil Petr Krojzl, a ve kterém jste si mohli vyrobit vlastní textovou adventuru. Stáhnout se dal na webu textovky.cz, (ten pořád funguje, ale vypršel mu SSL certifikát, takže je nutné přepsat https nad http + některé stránky na webu blokuje antivirus, kvůli nějakému starému .js souboru). Bohužel se zdá, že vyšlo jen 6 verzí (1.0 až 1.6). K prográmku je k dispozici manuál ve formě wordovského dokumentu a demo textové adventury Stíny noci na ukázku.

Mně se ho podařilo někde vyhrabat a stáhnout. Nečekal jsem, že by fungoval na Windows 10, a počítal jsem s hromadou chybových hlášek, ale světe div se, funguje úplně bez problémů. Když vytvoříte hru, vyplivne to soubor .dat. Ten musíte nacpat do "Kompilátor.exe" a ten vyplivne soubor .mer. Soubor .mer je pak nutné spustit v "Interpret.exe" a následně můžete hrát to, co jste vytvořili.

To je bohužel velká nevýhoda Merlina, protože hry prostě dělá v nějakém svém vlastním formátu, který rozchodíte zase jenom v Merlinovi a v ničem jiném. Žádné .exe soubory, ani nic podobného nečekejte. Na webu textovky.cz se dá stáhnout spoustu free textových her. Všechny jsou samozřejmě ve formátu .mer, který můžete v Merlinovi otevřít a hrát.

Abych řekl pravdu, samotná tvorba her mi připadá lehce složitá a matoucí. To je celkem paradox vzhledem k tomu, že se tam vytváří jen textové hry, bez nějakých objektově orientovaných prvků a složitějších scriptů.

Staré dobré prográmky na tvorbu videoher


Wintermute engine

Podobně jako AGS se jednalo o software zaměřený na tvorbu point'n'click adventur. A podobně jako Merlin byl českého původu (je zajímavé, jak jsme kreativní národ :)). V tomhle případě program v roce 2003 vytvořil Jan Nedoma. Bohužel, poslední stable release byl v roce 2010 a od té doby vývoj stojí.

V dnešní době mi tenhle software ani pořádně nefunguje. Spuštění ve Windows 10/11 vyhodí hromadu chybových hlášek a chybějících DLL knihoven.

Tak jako tak, v něm vzniklo několik českých her - namátkou třeba 5 Kouzelných amuletů, Dr. Bohuš či Mrtvé město. Ještě mě napadá Bill de Bill a Chmelnika. Na Wiki je i kompletní seznam zahraničních titulů.

Ofiko web: http://dead-code.org/home/
Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Wintermute_Engine

Staré dobré prográmky na tvorbu videoher

Tak a tím bych to pro dnešek ukončil. Pokud jste také zkoušeli tvořit nějaké své vlastní věci a máte se zmíněnými (či nezmíněnými) developer tooly zkušenosti, dejte vědět do komentářů. Snad se vám text líbil, i když nebyl přímo o nějaké konkrétní hře.


Dodatek Sledge: Adventure Game Studio (AGS) začalo coby nástroj pro DOS. Současné verze již pochopitelně pod DOSem nerozeběhnete, ale pokud byste snad dostali chuť zapátrat, která poslední verze pod DOSem běží, a ve které tedy lze adventuru běžící pod DOSem stvořit, tak vám to prozradím rovnou - jde o AGS 2.3.1, ke stažení na doshaven.eu :)

Autor: Pollux

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Staré dobré prográmky na tvorbu videoher"

 • NaRCo napsal:

  Dík za článek, přinutil mě zavzpomínat na mou hodně dávnou tvorbu. Kromě Merlina jsem kdysi vyzkoušel všechny, ale nakonec jsem zakotvil až u Wintermute Engine, který byl ve své době asi to nej na poli tvorby amatérských 2D adventur. Vypotil jsem v ní i jednu bídnou adventuru Mrtvé město. Jako neprogramátorovi mi hodně mi pomohla podpora přímo od tvůrce Jana Nedomy a hromady jiných lidí kolem, vůbec komunita okolo tohoto softu byla tenkrát hodně aktivní. Dnes je to jen DEad CODe.

  • Pollux napsal:

   wow, samotný autor Mrtvého města? :)

   Nedávno jsem si ji celou prošel, protože ji navzdory tomu, že je to jen freewarovka, mám docela rád ;)

  • faraon napsal:

   Ta bídná freewarovka měla dost výživnou atmosféru, prošel jsem jí několikrát :)

   • NaRCo napsal:

    Pán je asi masochista ne? ;) Jako fakt dík, ale ty dialogy, gramatika, postavy a vůbec příběh…no děs. Jediné, co po těch letech ještě tak nějak funguje, je asi hudba a jakž takž grafika (jakože v tu dobu jsem měl fakt mizerný písídlo a v 3D Studiu Max jsem se motal sotva měsíc).

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1360 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak DOSPlacka / odznak DOS 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle