Tony Hawk’s Pro Skater 2

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Je léto, slunko svítí, vedro na omdlení, tak proč si nezajít k vodě, na kolo, nebo si nezajezdit na skateboardu. V případě, že se skatem toho umíte tolik co jako já, tzn. největší trik je sjet z prudkého kopce a přitom na něm nenechat půlku svého gesichtu, bude pro vás Tony Hawk's Pro Skater 2 lepší volbou. A vůbec, kdo chce chodit ven.

Skejtovat můžete na osmi různých místech. To se může zdát málo, ale s lehkou nadsázkou můžu říct, že posledních 20 let jsem si vystačil s první mapou. Tou je hangár s U-rampou, pár skokankami a něčím na grind (jízda po hraně nebo tyči). Nedají se tu dělat mnohatisícová komba jako na ostatních větších vertikálnějších a lépe poskládaných mapách, ale rozhodně se tu zabavíte. Pro získání další mapy musíte v kampani nahrát požadované množství peněz, ty získáte plněním úkolů ze seznamu z načítací obrazovky. Vždy je to sesbírání písmen ze slova SKATE, nahrání určitého počtu bodů (s každou mapou většího), sebrání skryté kazety, a potom různé triky možné jen na dané mapě. Patříte-li k tvořivějším, můžete si v editoru uplácat park vlastní, sice ne na moc velké ploše, ale s mnoha možnostmi.

Tony Hawk’s Pro Skater 2 Tony Hawk’s Pro Skater 2

Skejťáka si můžete též vytvořit vlastního a vybrat mu oblečení, potisk na prkno, styl - jestli je spíš do ulic nebo do parku, postoj – regular / goofy (regular – levá noha vpředu při jízdě, goofy pravá noha vepředu, já jsem tým goofy) a do menší míry si můžete navolit statistiky. Skutečný skejťák má všechno tohle přednastavené. Nový skate si můžete za peníze koupit a stejně tak body do statistik, to platí pro oba druhy skejťáků. Peněz můžete utratit, kolik chcete, hra zaznamenává, kolik jste maximálně vydělali, to slouží k získávání nových map, a potom kolik máte u sebe na utracení.

Tony Hawk’s Pro Skater 2

Mimo karierního modu je tu několik dalších:

  • Single session – dvouminutová jízda s cílem zapsat své skóre do výsledné tabulky.
  • Free skate – časově neomezená jízda s ničím jiným.
  • 2 player – mod pro dva, kde můžete hrát s někým dalším o to, kdo je lepší skater.

Všechny tyhle věci jsou skvělé. Ale to co dělá z Tony Hawk's Pro Skater 2 výjimečně dobrou hrou, není množství map, úprava skejťáka, nebo cokoliv z doteď jmenovaných věcí. Je to to skejtování samotné.

Vůbec se nebojím říct, že se jedná o jeden z nejlepších herních požitků, co videohry kdy nabídly. Ježdění vás vsákne jako houba a v tu chvíli se z času stává jen nepodstatná veličina. Nemožnost zastavit postavu někde v rohu zajišťuje, že se od hry jen tak neodtrhnete. Musíte neustále hrát stejně jako tomu třeba v Pac-Manovi, okamžitě reagovat na to, kam se zrovna řítíte.

Ovládání Pro Skater 2 vám velmi rychle přejde do krve, v podstatě od první chvíle budete schopni provádět i složitější triky, ale k nahrátí desetitisícových komb během jedné jízdy budete budete muset hodně cvičit. Hra naprosto splňuje parametry Easy to Learn, Hard to Master. Na jedné z map, která slouží jako turnaj, kde soupeříte s virtuálními soupeři o to, kdo se umístí výš v tabulce, jsem strávil hodinu a čtvrt, než jsem byl první. Takhle mě palce od gamepadu dlouho nebolely.

Vše je na svou dobu až neuvěřitelně plynulé. Mechanické záškuby postavy při provádění triků, které bych očekával, tu vůbec nejsou. Ani žádný pocit magnetického přitáhnutí na předmět při grindu tu taky není. Dokonalé motion capture animace jsou neoddiskutovatelnou chloubou této hry. Skateboarding je navíc dost fotogenický sport a to i v této hře. Kamera se vždy umí postavit přesně tak aby i obyčejné olíčko na U-rampě vždy dobře vypadalo.

Tony Hawk’s Pro Skater 2 Tony Hawk’s Pro Skater 2

Kapitolou samou pro sebe je soundtrack. Ten patří na poli nepůvodních soundtracků rozhodně mezi ty nejlepší. Jejich žánr, energičnost, to tak nějak neodmyslitelně patří k popkultuře skateboardingu. Když se rozjedu z kopečka a přitom začnete hrát skladba od Rage Against the Machine - Guerrilla Radio, mám hned pocit, že jsem nejdrsnější virtuální skejťák na světě. Spoustu z těch skladeb bych vlastně samostatně asi ani neposlouchal, ale v kombinaci s lítáním na skateboardu se hudba povyšuje úplně na jiný level. Vlastně bych se nebál označit hudbu za polovinu celého zážitku ze hry.

Jestli skateboarding nepatří mezi vaše oblíbené sporty, a pojmy jako kickflip nebo tailgrab vám jsou cizí, tak ani přesto byste neměli na Tony Hawk's Pro Skater 2 zanevřít. Instantní pocit skvělého skateboardisty a jednoduché ovládání, spolu s velmi dobrým technickým zpracováním, vytváří z této hry záležitost, která je odolná nejen vůči zubu času, ale dokáže se zavděčit jakémukoliv vkusu.

Autor: Hleiks

Dítě 21.století, které hraje a sbírá hry z devadesátek, především big boxy a hry na PS1. No a občasný divák „kvalitní“ kinematografie.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak C64kPlacka / odznak C64k 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle