Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

To máte tak. Opět se ke mně dostal střep spíše kancelářského ražení, tentokrát v podobě kompaktní PC sestavy Dell OptiPlex GX280. Jde o něco mezi větším tenkým klientem a klasickým midi towerem, a co se výměny komponent týče, je to nikoli překvapivě past vedle pasti. A že minimálně jednu výměnu nutně potřebuje je bez debat - od výrobce je PC osazeno pouze otřesnou integrovanou grafickou kartou s maximálně 8MB VRAM ukrajované z RAM. Z vyššího principu herního úplně k lejnu.

Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty

Přitom hlavní výpočetní jednotkou je procesor Intel Pentium 4 2.8GHz, v němž se slušný retroherní potenciál bezesporu skrývá, byť za cenu vyšší výhřevnosti. V páru se solidní grafickou kartou dokáže tohle pentidlo oddřít řadu velkých herních klasik, a to přibližně z první pětiletky jedenadvacátého století. Cílovým systémem budiž Windows XP.

Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty

Typický případ aniočkonenasadíš!

Upgrade grafické karty byl tedy nezbytný a na první pohled snadný, však je na desce standardní PCIe slot. Jenže! Mrcha mrňavá útroby má stísněné, takže první komplikací byla nutnost sehnat kartu v low-profile provedení. Po troše čmuchání a prosení se částečně zadařilo, sehnal jsem GeForce 7200GS, která sice nemá low-profile bracket, ale jinak je nízká, vejde se. Jenže! V útrobách počítače je tak málo místa, že ani s touto drobnou kartou nešla škatule zavřít, jelikož karta kolidovala se šachtou na HDD / DVD / disketovku. Bezpochyby existuje řada elegantních řešení, pomocí kterých se lze s problémem vypořádat, ale takhle já neoperuji. Takže jsem zvolil řešení blbé, humpolácké, leč ve výsledku funkční. Prostě jsem vzal pilník a cca 2mm karty ohobloval!

Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty

Vlevo šik odlehčená verze grafické karty. Chybí už jen urychlovací pruhy.

Než se někdo zeptá - ne, se šachtou hnout nešlo, pokusy o drobné ohnutí skončily neúspěchem, a flexu jsem povolávat nechtěl, to by nedopadlo dobře. Tohle ovšem dobře dopadlo, grafická karta je 100% funkční a díky odlehčení jistojistě i o chlup výkonnější ;)

A propó, výkon. Není to samozřejmě žádná raketa, použitá grafická karta je takové pasivně chlazené neduživé cosi, ale čísla jsou plus mínus podobná tomu, co předváděla nedávno testovaná sestava s Athlonem XP 1800+ a Radeonem 9100 (Radeon 8500). Oněch cca 150 fps v timedemu Quake III Arena vám asi nejlíp napoví, s čím máte tu čest.

Potěšující je, že i zbytek sestavy je plně funkční, 80GB pevný disk se zdá v pořádku, DVD mechanika čte, i disketovka se přes počáteční mírné protesty rozhýbala, a co je překvapující, hlučnost dosahuje snesitelné úrovně bez jakéhokoli sofistikovaného ladění.

Benchmark Výsledek
3D Mark 2000 7783
3D Mark 2001SE 6001
CPUMark99 162
Quake III 149.8 FPS

Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty

Počítač je nyní v následující konfiguraci:

 • CPU Intel Pentium 4 2.8GHz
 • grafická karta GeForce 7200GS
 • 1GB DDR2 RAM
 • 80GB HDD
 • DVD mechanika, disketovka

Vše funguje, vše je stabilní, zbývá dořešit zafixování grafické karty, pokusím se 3D vytisknout padnoucí záslepku, a pokud se to nepovede, prostě to tam nějak chytím drcpáskou. Kdyby měl někdo o tohle PC zájem, dejte vědět, za nějakou symbolickou drobnost může být vaše. Myslím, že na ta XPčka a hry kolem přelomu tisíciletí je to vlastně docela paráda :) A na bedýnce je dokonce originální COA štítek se sériovým číslem na WinXP (Dell OEM), takže můžete mít systém čistý a legální ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Dell GX280: WinXP retrohraní s 98% grafické karty"

 • JanO napsal:

  A má to velice šik vintage designovou bedýnku :)

  • WIFT napsal:

   Tyhlety Delly jsme už před dlouhými lety nazývaly „vypiplaná konzole“ :). Jak kvůli designu, tak kvůli v článku popisovanému jevu „aniočkonenasadíš“.

 • Doomtrooper napsal:

  Taky se mi válí někde hrst těhle GX modelů a ještě dlouho budou než na ně přijde čas :D
  Protože v porovnání s Optiplexy pozdějšími s C2D kterých mám asi 50 je to břídil. Ovšem co mě nepřestává překvapovat je fakt že, všechny tyhle Delly prostě fungují !! Nemám ani jeden který by měl nafouklé kapacitory, problémy se zdroji nebo prostě chcípl při užívání. To je jen můj poznatek. Ale jsem za to vděčen. Je s tím spousta legrace zvláště vzhledem k velikosti celého systému.

 • RetroPhill napsal:

  Jestli se nepletu, měla tyhle Optiplexy ve strojovém parku Česká pošta a proháněla na nich nějaký textový systém á la DOS, čučel jsem na to pokaždé, když jsem něco posílal nebo vyzvedával a čekal u okýnka. Tam ten Intel Extreme Graphics bohatě postačoval. a jak píše Doomtrooper, jsou to nesmrtelné tanky.

  • WIFT napsal:

   Spíš než DOS to bylo nějaké okno do bůhvíjakého terminálu a co jsem tak koukal, je to tam snad ještě teď (ten terminál, ne ty Delly ;).

 • RetroPhill napsal:

  Asi jo, vždycky tam něco nadatlovali z podacího lístku/složenky/atp., já už na poště nějakou dobu nebyl – jakmile začali zvedat poštovné za balíku nad stovku a objevily se Uloženky/Zásilkovny, dal jsem pošťákům vale. Ale ty Delly si dobře pamatuju, hádal jsem, co je asi uvnitř za hw.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš BOOT - 228x189x2mmRetro podložka pod myš BOOT - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle