Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Budeme-li se držet v devadesátých letech, vyšel legendární Duke Nukem 3D na očekávatelných platformách - PC, Sony PlayStation, SEGA Saturn, a v mírně upraveném portu též Nintendo 64. Je tu ovšem ještě jedna klasická platforma, na které si Duka ve třetím rozměru můžete zahrát. Je jí konzole vskutku překvapivá, a už v onom roce 1998, kdy došlo k vydání hry, beznadějně vetchá. Řeč je o SEGA Mega Drive!

Duke's coming back to town, and the last thing that's gonna go through your mind before you die... is my size 13 boot!

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive je exkluzivitou pro brazilský trh, a vydala jej společnost Tec Toy. Dodnes není tak úplně jasné, v kterém bodě úsečky ohraničené body "oficiální hra" a "pirátská akce" se port nachází. Zatímco 3D Realms od počátku tvrdili, že jde o neautorizované dílo, vydavatel Tec Toy oponoval, že práva získal od GT Interactive. Některá ustanovení v později nalezených dokumentech naznačují, že nějaká dohoda skutečně proběhnout mohla, leč stále se pohybujeme v nepotvrzených, hypotetických rovinách.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Mimochodem, proč právě Brazílie? Jelikož Nintendo jej ignorovalo až do roku 1993, podařilo se společnosti SEGA ovládnout brazilský herní trh, a to díky konzolím Master System a posléze i Mega Drive. K tomu notně přispěla i těsná spolupráce s lokální společností Tec Toy. Později v devadesátých letech, kdy byly ostatní trhy ovládány novými generacemi konzolí, si Mega Drive v Brazílii i nadále udržela ohromnou popularitu, a to proto, že dovoz moderních konzolí a originální her podléhal (a stále podléhá) brutálním clům. Lokálně produkované konzole Mega Drive tak byly (a stále jsou) levnou alternativou k modernějším systémům. Není se tedy co divit, že v těchto podmínkách vznikal pro konzoli nový software i v okamžik, kdy po ní ve zbytku světa neštěkl ani pes.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Ale zpět k Dukovi. Oproti PC verzi je port pro Mega Drive po technické stránce o několik úrovní níže, je to spíše takový Wolfenstein 3D s několika drobnými vylepšeními, jako jsou animované a průhledné textury. Přesto jde o pozoruhodný výkon, zvlášť ve srovnání se Zero Tolerance, asi jedinou "velkou" FPS pro tento systém. Zatímco v Zero Tolerance je výhled omezen na úzký proužek v horní polovině obrazu, Duke nabízí citelně více, byť stále nejde o "plnou palbu" přes celou obrazovku. Též je třeba ocenit digitalizované zvukové efekty, včetně hrstky mluveného slova, které zazní např. při volbě obtížnosti.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Co je dokonale ohavné je hudba. V některých skladbách sice poznáte známé motivy, ale to je tak vše, co se o hudbě dá říct hezkého, jinak je to jednoduše akustický hnus, naprosto nehodný schopností platformy.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Port obsahuje devět map, které jsou v rámci omezených možností inspirovány druhou epizodou původní PC verze, tedy Lunar Apocalypse. Inspirace je především na úrovni audiovizuálního ztvárnění, mapy samotné jsou primitivními bludišti v pravých úhlech. Arzenál zůstal zachován, a hra dokonce obsahuje i slušnou řádku typů nepřátel, ovšem s pozměněnými vlastnostmi, kdy např. pig cop pálí rychleji, ovšem s menším poškozením, overlord je menší a střílí jen dvě rakety apod.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Co je ovšem zásadnější jsou globální změny chování vycházející z technických omezení. Nepřátelé si neumí najít cestu skrze mapu, vždy jsou přímo směrem k hráči, a narazí-li na překážku, stojí. Chovají se tedy stejně, jako např. potvory v Gauntlet. Jejich pohyb není spuštěn spatřením hráče, popř. reakcí na zvuk, ale prostou blízkostí hráče.

Dále mají nepřátelé podstatně rychlejší reflexy a nikdy nestojí zády k vám, ve hře není příslušná grafika. Což ve výsledku znamená, že o vás potvory vždy vědí, opatrný stealth postup nemůže fungovat, a obtížnost je celkově velmi vysoká i na nejlehčí volbu piece of cake. A konečně - z nepřátel nepadají předměty, a to ani munice, až na zcela konkrétní výjimky související s designem úrovně. Zásadně zredukovány jsou také zvuky, které emzáci během svých akcí vydávají.

Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive

Hraje se to přesně tak bídně, jak to zní. Odhlédneme-li od nepěkné grafiky, trýzní hráče především design map. Jako by nestačilo, že se motáme v bludištích, cestu nám znepříjemňují tlačítkové hádanky, které nebyly zábavné ani v originále, natož zde, kdy je jich na jedné mapě několik. Ovládání přes gamepad je z principu nevhodné, ale tady v kombinaci s kočičími reflexy nepřátel je skutečně smrtící, a úkroky to nevytrhnou. Ještě štěstí, že je tu pár cheatů, včetně nesmrtelnosti.

I přes značné osekání je Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive slušný bumbrlíček, rozlézá se na 4MB cartridgi, což je maximum, co u této konzole z média vyždímete předtím, než se uchýlíte k bank switchingu.

Inu, je to zajímavý a unikátní počin, ale hrát to je samozřejmě za trest, takže to berte hlavně jako takovou zajímavou zajímavost :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Trýzeň na cartridgi: Duke Nukem 3D pro SEGA Mega Drive"

 • Pollux napsal:

  Já mám pocit, že jsem to zkoušel, ale přišlo mi to hrozně těžký… skoro cokoliv, co jsem potkal, mě hned zabilo :D

  • Sledge (admin) napsal:

   Je to tak, ty potvory fakt pálí hned a stojí plus mínus tvym směrem. A s gamepadem nejsi dost rychlej, abys zareagoval včas, A nalákat je schovanej za stěnou taky nemůžeš, protože jdou po přímce a prostě to neobejdou :)

 • Doomtrooper napsal:

  Mega drive byl mou první pořádnou konzolí. Dovoz z Austrálie. A ač měl dobré tituly tak tohle když porovnáme s PC verzí je opravdu za trest. Ale cartridge by mi ve sbírce nevadila :)

 • Mr.Holub napsal:

  Pro add-on 32X byl portovany Doom, ale je otazka, zda je v Brazilii bezny.

 • šnorch napsal:

  už mám kartridž v zbierke ,samotná hra sa hrá na pi*u je to bieda

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle