Slíbil jsem, že série článků o počítači Pixel x86 bude mít ještě bonus v podobě hudebního okénka, a je to tu. V níže vloženém videu jsou k poslechu úryvky hudby z pětice DOSových klasik, a to vždy ve dvou verzích - FM čipu Crystal CS4237B a MIDI čipu Dream SAM2695.
Připomenu, že oba výše uvedené čipy jsou přímo součástí Pixelu x86.
Crystal CS4237B je obdařen jednou z těch povedenějších OPL3 implementací, až na občasný úlet zní hudba vesměs tak, jak by zněla na originálu, rozhodně to nespadá do nějaké kakofonie, jako spadá např. emulace OPL na kartách Sound Blaster Live!
Druhý čip, tedy Dream SAM2695, obstarává kompatibilitu s General MIDI, a i přesto, že jde o vyloženě levné řešení, nabízí dle mého laického soudu příjemný zážitek z poslechu. Inu, posuďte sami :)
Pro jistotu doplním, že Pixel x86 je vybaven i MIDI gameportem, a zároveň je na desce běžný wavetable header - hudební možnosti zařízení lze tak dále rozšířit.
(Mrzí mě, že jsem nemohl zařadit Betrayal at Krondor, ten se mi bohužel při volbě MIDI zasekl při spouštění, při FM hra běžela v klidu. Hra je trochu rozmazlená stran paměti, tzn. problém bych viděl někde tam.)
P.S. Uvědomuji si, že rozsahem je to spíše šortka, ale těch pár nahrávek mi dalo takové práce, že jsem to nechtěl "zazdít" ;)
Dodatek, eviduji požadavek na otestování závodní klasiky Lotus, tedy vězte, že je sice nutné zpomalit CPU, ale hra poté bez problémů běží :)
uplne dostatocne.
FM syntéza ide mono a MIDI ako stereo? Kde je chyba? My sme mali kartu OPTi 8C930 a tá mala FM syntézu OPL3 stereo.
Mal by som taký malý nápad na vylepšenie Pixelu: PIXEL.INI v hlavnom adresári karty s možnosťou nastavenia nejakých základných vecí, napr., spomalenie. Jednoducho sa zasunie karta s pomalými hrami a pixel sa rovno pribrzdí a nemusí sa to robiť ručne.
Mimochodom, mám otázku: Ako osystémovať kartu? Ak nemám externú USB disketovku, dá sa to pripraviť aj v počítači alebo to vie otvárať aj IMG súbory diskiet? Ide mi hlavne o to, či nebude disketovka povinnou výbavou.
V prvním kroku:
Nahrání systému pro DX není problém. Stačí si vzít SD kartu (nejlépe 32GB) a sformátovat ji ve FAT32 (zvládne to každý Windows). Já to dělám přes aplikaci „Správa disků“. Do SD karty nahraješ instalační složku Win98.
Ve druhém kroku:
Seženeš si Windows 98 Boot Disk a pomocí programu Rufus vytvoříš bootovací USB.
Pak už je to jednoduché. Jakmile se ti nabootuje USB, tak z A: přejdeš do C: a najdeš složku Win98, kde spustíš setup.exe.
Takto lze nainstalovat teoreticky cokoliv. Od Windows 98 SE OEM už ale není potřeba Boot Disk a stačí použít externí USB CD-ROM mechaniku.
Ohledně toho PIXEL.INI tak to vyzkoušíme. Vím, že u Vortex86EX tohle ale už není možné.
Jen pro info, na oficiálních stránkách Pixelx86 je již možnost PC zakoupit, ceny jsou docela vysoké.
Tolik? Měl jsem na tenhle pixel zálusk, ale tohle je pro mě moc. Škoda, jinak parádní stroj.
Taky jsem přemýšlel, že bych ho koupil, ale cena je pro mě už moc vysoká.