No permission to create posts
RSS

Vytvářím sestavu několika starých PC pro multiplayer

21/01/2022 - 16:12
Avatar
inyansuta

Sledge napsal(a)

inyansuta napsal(a)
Myslíš nedostatečnou velikost paměti? Mám tam 2MB. Nebo chybovost? Čím otestovat?

2MB jsou dost, máš-li aspoň trochu slušně ošetřenou konvenční paměť. Myslím chybovost. Zkus CheckIT, ale myslím, že by mohl fungovat i normální MemTest...  

Zkusil jsem dva prográmky na test paměti uvedené zde - https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=54029 (program ct-ramtest a program memtest), při spuštění kteréhokoliv z nich se počítač zcela zasekne a ani CTRL + ALT + DEL nefunguje. Zřejmě to bude souviset s deskou Headland (286ka), jelikož i jiný uživatel na výše uvedeném odkaze píše: "Vyzkoušel jsem oba, oba zamrznou
To je opravdu divné, mám nainstalované 2 mobos s čipovou sadou HT12 Headland a jinou pamětí. Každý program memtest, který jsem vyzkoušel, prostě zamrzne systém, stejně jako program pro detekci čipové sady, který má správce paměti "The Last Byte". Jinak ale vše běží v pořádku."

Potom jsem zkusil nainstalovat Norton Utilities 8.0 (něco přes 5MB), program se spustil naprosto v pořádku a všechny testy (nejen základní a rozšířené paměti, ale i videa, paměti grafiky a harddisku) proběhly zcela bez problémů a úspěšně.

Tak nevím. Ještě vyzkouším, zda to nemůže být monitorem. Stále mám k 286ce připojený ten "nejvzácnější", který doma mám, 14" z roku 1985 (barevný a prozatím stále zcela v pořádku zobrazující). Může být výpadek obrazu (a další podivné chování grafiky, např. červený text namísto bílého) způsoben monitorem???


Doomtrooper napsal(a)

Prolézal jsem ještě nějaké hromady starého HW co se nakupil za ty roky.  Sranda byla ze nebyly u sebe, každý byl v jiném štosu věcí. Ale uspěl jsem :).    

Kamaráde, co bych dal za to, kdybych měl doma speciální místnost jako ty, tedy takovou, kde bych mohl objevovat podobné poklady :)


MilasPce napsal(a)
A kdy a kde bude ta LANparty?  

Tak to je dobrá otázka :) V úplně první příspěvku v tomto vlákně jsem jej uvedl slovy: "Důvodem mého bláznovství (v mých 41 letech) je hlavně to, že si se svými vrstevníky (bratranci a jiní kamarádí) chceme připomenout staré dobré časy, kdy jsme začínali na 386kách a postupně jsme podléhali prvním Warcraftům atd. Beru to až tak vážně, že se snažím co nejvíce dosáhnout tehdejších konfigurací a konkrétních zařízení (např. ty repro Encore, ale i dobové klávesnice, myši, harddisky !! aj.)."

Vůbec se nebráním tomu uspořádat třeba i něco jiného mimo rodinu a známé v okolí, jenže zda, kde a kdy teď nedokážu vůbec říct. Sám totiž uvidím, co se z těch strojů (vypsaných o několik příspěvků výše) podaří pro LAN vykouzlit... Jsem na začátku, momentálně bojuji se zprovozněním 286ky, a to je tedy pěkně těžký kalibr, když se mi 2 ze tří instalací různých programů seknout (zvukovka, CD ROM aj.) :D

21/01/2022 - 16:36
Avatar
inyansuta

Zdá se, že veškeré mé snahy selhávají. Dokonce ani nejstarší hry s jediným souborem .exe moji 286ku zcela zaseknou. Teď jsem zkusil namátkou tři velmi staré hry, a u všech zcela stejný problém. Např. ani s hrou Donkey (30kb záležitost naprogramovaná samotným Billem Gatesem v roce 1981) se nespustí - viz https://www.myabandonware.com/game/donkey-1r0.

21/01/2022 - 17:40
Avatar

No a máš nějaké jiné RAMky, co bys tam zkusil? Jestli ne, pošlu.

21/01/2022 - 19:13
Avatar
inyansuta

No zatím jsem pouze otestoval ty stávající pomocí Norton Utilities, kde problém nebyl. Je mi divné, že by se v případě, kdy by byly špatné paměti rozjel třeba ten 5MB Norton Utilities nebo hra Lemmings, a zároveň by nešly spustit staré hry nebo staré několika kilobajtové prográmky na test paměti.

Nicméně... Ramky jiné mám v 386kách, vyzkouším prohodit. Zkusím zítra i další věci a kombinace. Minimálně zkusím jiné grafiky. A taky zkusím to, s čím mám problém na 286 rozchodit na 386kách, jestli se bude dít to samé. To mě nenapadlo... Škoda, že mám teď jedinou funkční základní desku 286 (byť tu hardwarově nejvytuněnější, co snad jde).

A taky si konečně něco načtu o té konvenční paměti, protože kromě toho, že tam mám strčené 2MB paměti jsem zatím nic jiného nikde nenastavoval. Hold pro technicky nezkušeného je toho poměrně dost, co musím dohledat a pročíst...

21/01/2022 - 19:58
Avatar

To je určitě první krok - zredukovat komponenty na nejmenší nezbytný počet, a pak po jedné prohazovat. Třeba ti z toho něco vyleze :)

26/01/2022 - 14:44
Avatar
Olomouc

Možná, že jsi to již někde dřív popsal. Jakou máš přesně sestavu oné 286-ky? MB, HDD, grafika, paměti (vč. typu), monitor. Také nastavení jumperů. V životě jsem instaloval snad stovky DOSů na 286-ky ještě v době, kdy byly zcela na vrcholu slávy. Nikdy jsem neměl podobný problém. Je na desce originální Bios? Máš nainstalovaný nějaký program pro správu paměti? 

26/01/2022 - 16:52
Avatar
inyansuta

Tak tedy k mé 286ce.

Provedl jsem několik testů a tady je výsledek (všechny testy se zdají v pořádku):

norton-01.jpgnorton-02.jpgnorton-04.jpgnorton-05.jpgnorton-06.jpg

sp_PlupAttachments Attachments
26/01/2022 - 17:12
Avatar
inyansuta

Mám ale prosbu ohledně pomoci s konvenční a tzv. UPPER pamětí. Tady je bios (schválně, kdo z vás takový bios viděl na 286ce...? :D Je to proto, že základní deska je jedna z úplně posledních, vyrobená v roce 1992):

norton-07.jpg

V podstatě mám dva dotazy.

1. Kde je, prosím, v biosu možnost nastavit tzv. "EMS size option"?

Nejlepší článek, který jsem po několikadenním vyhledávání našel ohledně konvenční paměti (ems, xms) je tento: http://www.dosdays.co.uk/topics/ht12_xms_ems.php. V článku ukazuje stejnou desku (tedy stejnou co do výrobce a typu, bios je ale jiný - starší...???). Poté, co v config.sys načtu ovladač HT12MM.sys, dostávám hlášku "No EMS memory is present". Pochopil jsem, že pokud v biosu nastavím "EMS Size Option" na určitou hodnotu, tak bych měl namísto hlášky "No EMS memory is present" vidět, kolik EMS paměti je k dispozici. Jenže v mém biosu žádná taková možnost není, tak se musím spokojit s uvedenou hláškou a chybějící EMS pamětí. Tak nevím.

Tady je můj config.sys a autoexec.bat:

norton-08.jpg

A tady je aktuální nastavení paměti (jó, taky nevím, proč je u Extended (XMS) využito 1024K a volných 0...):

norton-09.jpg


2. Jak můžu na 286ce nastavit UPPER memory a jak poté nastavit, aby se určité aplikace spouštěly v této horní paměti? Pokud totiž spustím (např.) hru "Alone in the Dark" bez zvukové karty, hra jede úplně v pohodě. Pokud se ale pokusím využít ve hře zvukovou kartu (VIBRA16), tak dostanu hlášku:

Not Enough Memory Error:
ListBody

Je mi to divné, protože 2MB paměti jsou na 286ku dostačující a neřekl bych, že by zvuková karta měla sežrat tolik paměti. Takže musím mít něco blbě nastavené. Prosím zkušenější o pomoc.

sp_PlupAttachments Attachments
13/02/2022 - 17:58
Avatar
inyansuta

Poradil by někdo alespoň s nastavením Upper paměti, abych na high end 286ce mohl spustit hry typu Alone in the dark (viz předchozí příspěvek)?

13/02/2022 - 19:40
Avatar

Začni tím, že ten himem.sys přesuneš na první místo configu.

Pak bych zkusil odstranit veškerý balast od té Vibry a na její inicializaci použít Unisound.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
11 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2155

Sany: 1498

MilasPce: 1482

Neny: 1133

Powerack: 947

Logout: 932

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 651

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1365

Příspěvky: 23409

Nejnovější uživatelé:

comatory, Hanes, Dunemaster, Achaesi, David Surovec, Czdav, Pacient, ruby miller, paskvild, aargh, depanda, Kniznica Komarno, pkv, WIFT, Krakenus

Administrátoři: Sledge: 5578

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Vánoční ozdoba 3dfxVánoční ozdoba 3dfx 32 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle