Nové PC, fáze druhá – otázka rotujících kotoučů

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Zveřejnil jsem na sockách fotku komponent připravených ke stavbě nového PC, a nikoli překvapivě je jednou z nejčastějších reakcí "Proč ta DVD mechanika?!" v závěsu s konstatováním "Nepoužil jsem jí už XX let!"

Nové PC, fáze druhá – otázka rotujících kotoučů

Jenže já se bez ní prostě neobjedu a vim, co dělám! :)

Nejen, že se relativně často hrabu v obsahu archivních placek, ale tu a tam vyvstane potřeba vypálit CD (mladší ročníky si najdou výraz ve slovníku) kvůli nakrmení obstarožního PC daty. Jasně, externí mechaniky existují, ale hergot, když už mám pod nohama bednu, proč bych měl plýtvat místem ještě v polici? Takže ano, mé zbrusu nové PC bude mít DVD mechaniku, a nejen to, do druhé 5.25" pozice poputuje vytištěný 3.5" držák a do něj čtečka paměťovek! A kdybych měl jak tam elegantně nacpat klasickou 3.5" disketovku, tak to taky udělám! :)

Fakt, že do nové sestavy přesídlím dva "spinning rust" pevné disky ze stávajícího kompa, tu snad raději nebudu rozmazávat, slabším jedincům by se mohlo neudělat volno ;) Výhledově bych mohl zkusit jejich nahrazení SSDčky odpovídající kapacity, ale zkušenost říká, že plotnové HDD umírají postupně, kdežto SSDčka chcípají náhle, tzn. šance na záchranu dat je u ploten násobně větší. Takže se jich nespíš nevzdám, ale třeba je aspoň někdy vrazím do NASky a NASku do komory.

Ke stavbě samotné se dostanu snad do konce týdne, zatím se budu kochat krabičkami. Mimochodem, při objednávání komponent jsem okusil tzv. technomorousův úděl, kdy po deseti dnech čekání, jestli na Alze desku naskladní, jsem hodil ručník do ringu, objednal u KS24, a sledoval, jak k naskladnění na Alze došlo v řádu hodin. Ale tak asi dobré, z druhého zdroje jsem objednal i disk, o 4 stovky levněji, celkově jsem tak 500 ušetřil. Druhý zádrhel nastal u zdroje, 650W model též vypadl z nabídky, tak jsem sáhl po 750W, jen lépe.

Jo, a zapomněl jsem na teplovodivou pastu, v zásobách jsem vylovil "Cooler Master - High Performance Thermal Compund Kit", je to tedy velké ehm, ale furt lepší, než to patlat indulonou ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Nové PC, fáze druhá – otázka rotujících kotoučů"

 • Nox napsal:

  Je nejaky problem vytisknout si ramecek a vrazit dovnitr PC USB disketovku, kabel pujde zredukovat z desky i uvnitr ne?

 • Ronoath napsal:

  SSD chápu, teď mi taky jedno chcíplo. Naštěstí jsem z něj data dostal – až žijí živě distribuce linuxu na flashkách:-)

  Mechaniku taky oceňuji. Dřív jsem na ripování audio CD používal starý Latitude E6400, teď jsem koupil externí mechaniku a celý štos cédéček mám ve Flacu. Škoda jen, že dnes už v noteboocích mechaniky nejsou.

 • Rootan napsal:

  Bez DVD mechaniky bych se taky neobešel. Pořád vypaluji audio CD. Platím si sice Tidal Hi-Fi, ale často sáhnu raději po stříbrném kotoučku CD.

 • GeekCZ napsal:

  Zvažoval jsi i bazarovou RX 6800 s 16 GB VRAM, nebo tahle RX 6600 s osmi ti stačí a pak se vymění?

  • Sledge (admin) napsal:

   Já nové věci hraju tak málo, že ta RX 6600 je pro mě až naddimenzovaná. Očekávám od ní plynule X-COM2, Witcher III, Outer Worlds a možná GTA5, kteréžto zánovní hry mi minimálně na rok dva vystačí :)

   • GeekCZ napsal:

    No jsem na tom asi podobně, také jsem jich spoustu nehrál.
    Zaklínač 3 teda super. X-Com jedině na reálné Amize :), ty moderní klony jdou mimo mě. A za nejlepší GTA považuji díl čtvrtý.
    A s hardwarem jsem na tom podobně, vlastně jsem přecházel minulý rok ze staré i5-3470 s GTX 1050Ti na ntb s Ryzenem 5600H a RTX 3060 s 6 GB. Také mi to na nové hry stačí zatím na všechny :)

 • WIFT napsal:

  Na 3,5″ disketovku do 5,25″ pozice tu snad možná mám někde adaptér.

  Jinak ve starém 17″ notebooku s Core i7-3610QM (dodnes funguje, jen je už trošku jetý a baterka do toho je nesehnatelná) mám Blu-ray vypalovačku od Panasonicu, tedy Matsushita. Blu-ray jsem na tom nevypálil ani jedno :). CDček a DVDček pár jo.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle