PC XT, část druhá: ono to žije!

Jak jsem předeslal v minulém článku, posledních několik dnů jsem strávil číháním na pošťáka, který bohužel nezvoní vždycky dvakrát, spíše nezvoní ani jednou, a navíc má v oblibě objemné balíky za každou cenu pasírovat do schránky. U očekávané základní desky pro PC XT ho to naštěstí nenapadlo a já tak mohl včera večer radostně tleskat a výskat.

První dojem z desky byl ovšem vyloženě prachbídný. Jak už jsem psal na fóru, deska měla nejen omlácené ISA sloty, s čímž jsem počítal, ale v některých paticích také dost podezřelé šváby. Samotný procesor Siemens 8088-2-P byl jen lehce povysunutý, stačilo ho usměrnit aplikací nepatrného tlaku, ale dalších pár švábů na tom bylo o poznání hůře. Některé byly zvláštně pootočené, jako kdyby se je někdo pokoušel ukroutit, popř. je instaloval silou Hulka. Další dva brouci měli dokonce nožičku úplně mimo patici, ač zbytek nožiček v patici zel nadoraz. Nešlo tedy jen o nějaké povysunutí, někdo je prostě blbě zatlačil.

Radost z nového artefaktu ve sbírce tedy vystřídaly obavy a já si nebyl jistý, jestli tenhle výlet do minulosti skončí úspěchem. Ale co, třeba to vyjde. Provedl jsem zběžnou kontrolu potenciálních zdrojů zkratů, nechal jsem desku zahřát na pokojovou teplotu, do ne úplně klasického konektoru připojil AT zdroj a spustil zážeh. Raději ještě bez grafické karty, co kdyby se deska rozhodla odebrat do věčných lovišť pod rouškou hromů a blesků. Krátké pozorování z bezpečné vzdálenosti neodhalilo nic podezřelého, stejně jako bližší průzkum. Dotykový test nebezpečně zahřátých součástek dopadl taktéž na výbornou. Naděje!

Nechal jsem desku pár minut pod proudem, dopil jsem sklenku Plzeňského a vrhnul se na finální důkaz existence života ve více než 25 let starém kusu hardware. Vložil jsem do slotu grafickou kartu, vyřkl tichou prosbu k bohům křemíkové nebe a opět zmáčkl power. Chvíle napětí... no a nebudu vás dále napínat, zde máte obrázek:

pc-xt-01-02

Ono to žije! Celých 640kb operační paměti, které přeci musí stačit všem! (Což pravděpodobně Bill Gates nikdy neřekl a jestli ano, jde o část delšího sdělení vytrženou z kontextu.) Čísla 301 a 601 značí chyby, naštěstí zcela očekávatelné - 301 poukazuje na absenci klávesnice, 601 na nepřítomnost disketové mechaniky.

V každém případě XTčko běží a ta nekřesťansky vysoká investice tak nepřišla vniveč. Výše zmíněné ISA sloty sice nevypadají na první pohled příliš hezky, ale v podstatě jde jen o pár kousků uštípnutého plastu, nic vážného. A podezřelé šváby ať si klidně zůstanou podezřelými, hlavně, že fungují.

Co dál? Klávesnice. Jasná priorita, bez ní se nehnu ani o cenťák. Pokud by snad někdo volnou klávesnici pro PC XT měl, budu mu neskonale vděčný a štědře se odměním! ;) A v nejbližších dnech vyzískám AT bednu, do které plánuji XT umístit. V souvislosti s tím, a na základě komentářů na fóru, připojuji drobné vysvětlení:

Nesnažím se o historickou věrnost. S klidem do jednoho celku spojím XT desku, AT bednu, VGA kartu a Compact Flash paměťovku místo pevného disku. Hlavně, když to bude fungovat a bude to pohodlně použitelné. Ano, kdybych podobně prznil originální stroj od IBM, byl bych první, kdo by si ruce usekal, jak se ale můžete přesvědčit, nic nekanibalizuji. Naopak, zachraňuji komponenty před vyhozením či rozebráním na drahé kovy a vracím je do aktivní služby! ;) That's how I roll, motherfuckers!

pc-xt-01-03
pc-xt-01-04

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část druhá: ono to žije!"

 • Sany napsal:

  Velká gratulace, bo tohle vážně nevypadalo moc dobře :o)

 • Sledge napsal:

  Zapomněl jsem ještě zmínit jednu veselou věc – díky tomu, že jsou na desce desítky čipů v paticích, tak při sebemenším zkroucení celek strašidelně vrže a sténá! :)

  • Sany napsal:

   Zajímavé, třeba by tato “funkcionalita” časem šla využít i na předpověd počasí nebo změny tlaku :)

 • LubikCZ napsal:

  Fakt ji musel mít nějaký dobytek před tebou, koukám na ten škrábanec mezi druhým a třetím slotem, no ale teď už je v dobrých rukách a doufám, že na spoustu let bez jakýchkoliv problémů v aktivní službě, super práce ;)

  PS: Vlastně ten skrábanec signalizuje přítomnost ve sběrným dvoře, no ale už je dobře.

 • Harry napsal:

  Hezké. Jak vypadá XT konektor na klávesnici?

 • Neny napsal:

  Takže už to běží, zvládne to tedy toho Prince ? :-)

  • Mazar Killer napsal:

   Za princa by som ruku do ohna nedal ale viem na 100% ze to zvlada Alley Cat + Sokoban, lebo tieto dve hry som raz davno hral u otca v praci kde mali XT. Tehdy som mal este C64 doma, takze to bola zaujimava zalezitost pre mna.

   Inac by ma celkom zaujimalo naco je tomu 8 ISA slotov, co do prdele sa do toho dalo povkladat aby sa tolko slotov vyuzilo????

   • Neny napsal:

    Mazar Killer: to je správný dotaz, to by mě taky zajímalo na co bylo v té době tolik slotů…

    • Sledge napsal:

     Uvědomte si, že deska samotná není vybavená v podstatě ničím. a počítejte se mnou: grafická karta, hdd/fdd řadič (nikoliv nezbytně na jedné kartě), paralelní, sériový a game- port (opět nikoliv nezbytně na jedné multi kartě, ta mohla být drahá / hůře dostupná, co já vím), zvukovka, RTC karta… pak nějaké jednodúčelové karty pro konkrétní zařízení (zahlédnuto na aukru, probíráno na fóru), dál třeba radio karta… zaplnit těch 8 slotů by podle mě nebyl velký problém :)

     Ad Prince: Dle vzpomínek pamětníka na XT na základní frekvenci (4.77) je to prý tak tak, kolem 8MHz už je to ale bez problémů hratelné :)

 • Neny napsal:

  řadič, grafika mě napadli, ale nevěděl jsem, že v době XT byli zvukové karty a radio karta atd… :-)

  • Sany napsal:

   Ono bylo k dispozici v podstatě vše, co známe na AT počítačích, ale stálo to zřejmě ve své nekřesťanský balík – třeba i 8bitová síťová karta, 8bitový SCSI řadič Future Domain (na XT pak jednou normální SCSI disky – paráda), atd.. :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1 552 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak IDDQDPlacka / odznak IDDQD 16 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle