Titanic: Honor and Glory je stále nad vodou

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1822 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Máme za za sebou duben. To znamená, že 15.4. to bylo už 112 let, co v ledových vlnách Atlantiku navždy zmizela nejslavnější zaoceánská loď. To jsem si však uvědomil až zpětně potom, co jsem si vzpomněl na unikátní projekt s názvem Titanic: Honor and Glory. Vzhledem k tomu, že jsem o něm už pár let neslyšel, měl jsem za to, že i nad tímto Titanicem se již nenávratně zavřela hladina. O to větší bylo mé překvapení, že tento počin stále žije a komunikuje s fanoušky, a to dokonce víc než kdy jindy. Před týdnem vyšlo nové demo a ještě tento měsíc byl plný novinek a oznámení.

Začněme ale od začátku. Autoři této hry, nebo spíše virtuálního muzea, si vytyčili cíl vskutku titánský. Mají v úmyslu vytvořit historicky věrnou kopii RMS Titanic podle dochovaných plánů lodi. Každá kajuta, každá komůrka, s nadsázkou snad i dokonce i každý nýt v trupu by měl sedět. A v tom je pravděpodobně hlavní problém celého projektu. Složení týmu, jenž si říká Vintage Digital Revival, je totiž tak říkajíc velmi komorní, a podle wikipedie započal s prací již v roce 2012. Netřeba proto asi konstatovat, že tihle kluci si ukousli opravdu pořádné sousto a budiž jim jen ke cti, že se snaží stále pokračovat. Bude zajímavé sledovat, jestli bude nakonec delší vývoj Star Citizen nebo Titanicu. Na rozdíl od prvního jmenovaného však nestojí za financováním žádná megalomanská kampaň na Kickstarteru nebo bohatý investor. Vývojáři pracující na fulltime už vůbec ne. Místo toho má hra poměrně často aktualizovaný Patreon, kde můžete pravidelně přispívat.

THG začalo jako zrušená modifikace pro Crysis 2. Následně mělo jít o samostatnou hru v CryEnginu. Vývojáři však i chtějí jít s dobou, a tak hru přepracovali do posledního Unreal Enginu. Stěžejní součást hry má být takzvaný Titanic: Project 401, který zahrnuje právě zpracování celé lodi. Z něj je navíc k dispozici již zmíněné demo. Má kolem 23 GB a slibuje hotových 50% celého Titanicu. Následně celé Honor and Glory nemá být jen walking simulator po Titanicu, ale měl by obsahovat také simulaci samotné katastrofy, kde se dá očekávat, že bude vaším úkolem zachránit si holý život. Původně se počítalo i s komplexnějším příběhem, který by začínal ještě před naloděním, jak naznačuje starší demoverze. Toto demo je navíc k dispozici i pro virtuální realitu. Otázka však je, jestli i toto bude nakonec součástí celé hry.

Ohledně dema samotného musím říct, že výsledek je zatím velmi, velmi slibný. Ve fotorealistické grafice na vás čeká RMS Titanic hrdě stojící uprostřed oceánu za slunného dne, přičemž si můžete vybrat jedno z devíti nástupních míst. Pak už se můžete volně procházet. Nahlédnout můžete na můstek, do některých kajut pasažérů, do zázemí pro personál nebo třeba do kotelen a prostorů pro zavazadla. Po chvilce prozkoumávání úzkých chodbiček vám přijde na mysl, co muselo znamenat, dostat se během potápění ze třetí třídy ke člunům. Prostě nevíte kudy a nemáte mapu. Pouze občas narazíte na plakát, kde je rozkresleno, které části lodi jsou už přístupné a co čeká ještě na dokončení. Kde stojíte, se však stejně nedozvíte. Možná bude trochu zklamání, že zatím se nepodíváte na příď. Můžete však vyšplhat do orlího hnízda, odkud byl spatřen osudný ledovec, a odkud budete mít příď jako na dlani. Pohyb po lodi zatím není zcela plynulý. Občas narazíte na zavřené dveře, jindy vám autoři nehotovou sekci prostě zahradili opřeným koštětem. Pokud se navíc chcete dostat z jedné přístupné části do jiné, budete muset přečkat snesitelně dlouhý loading. Ukázku autoři označují jako "the final demo", což dává tušit, že dalším krokem by už mohla být plná hra.

Project 401 má být virtuálním muzeem vskutku obsáhlým. Kromě prozkoumávání lodi se máme těšit na interaktivní plány, svědectví přeživších, artefakty z vraku nebo procházení lodi v různých stupních zatopení. Kompletní výčet dostupných prvků najdete na facebooku projektu.

Se článkem jsem schválně čekal až do posledního víkendu, protože mělo dojít mimo jiné k oznámení ohledně Honor and Glory. To nakonec jediné nepůsobilo až tak epicky. Nicméně záběry ze hry ukazovaly suchý dok s rozpracovaným trupem lodi a i to samotné je velmi unikátní mix dějepisectví a herního vývoje. Za zmínku však stojí i například spolupráce s firmou RMS Titanic Inc., která stojí za většinou muzejní i historické činnosti kolem Titanicu.

Mapa hotových částí

Mapa hotových částí - červené sekce již můžete v demu navštívit.

Povedené jsou také podpůrné produkty vytvořené autorským týmem. V první řadě mohu vřele doporučit YouTube kanál projektu, kde najdete například videa potápějícího se Titanicu a interiérů v enginu hry. Dále také simulaci potápění sesterské lodi Britannic a jiná videa. V e-shopu byly k dostání v minulosti pěkné 3D výtisky lodí společnosti White Star Line (rejdařská společnost, provozující Titanic) - ty jsou však zcela vyprodané. V neposlední řadě velmi zajímavý merchandise představují také restaurované plány všech tří lodí třídy Olympic. Opět z dílny autorů hry.

Na závěr nezbývá než doufat, že na plnou hru se nebude čekat dalších 12 let a budeme moci brzy stanout na přídi plnou parou plujícího Titanicu, roztáhnou ruce a zaječet: "Jsem král světááa!" Rukávky a šnorchla s sebou. 😉

Autor: Krakenus

Python vývojář, herní závislák a linuxák v jedné osobě.

Komentáře k:
"Titanic: Honor and Glory je stále nad vodou"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle