Archivováno: 2x 5.25″ disketa z publikace Pascal 7.0 (Pavel Mikula)

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

S vidinou tučného zisku jsem zakoupil knihu Pascal 7.0, od příkladů k příkazům. Zisku proto, že jednu kopii už v knihovně mám, a tuhle druhou jsem plánoval s přidáním marže ve výši 10Kč zpeněžit v antikvariátu. Holt kola kapitalismu se nesmí zastavit! Jaké ale bylo mé překvapení, když z nově pořízeného kusu vykoukly původní přiložené diskety.

Archivováno: 2x 5.25″ disketa z publikace Pascal 7.0 (Pavel Mikula)

Obecně je s přiloženými médii potíž, většinou jsou dávno poztrácena, a i když náhodou přiložena jsou, v popiscích antikvariátů často není ani zmínka. Holt je to zboží specifické a pro laika nezajímavé. A čím více jdeme do minulosti, tím je pochopitelně šance, že se média dochovala, menší. Konkrétně tato kniha vyšla dávného roku 1993, dvojice svěžích 5.25" pružných disků je tak vskutku úkazem pozoruhodným!

Samozřejmě jsem nelenil a z obou disket pořídil kopie. A to jak kopie bitové, tak prosté kopie souborů. Výsledek jsem následně nahrál na archive.org. (Trochu blbě jsem zvolil kolekci a nějak mi to nejde editovat, kouknu na to později.) Asi tam není nic úplně objevného a revolučního, ale archivuje se kdejaká ptákovina, a kdo ví, co z toho budoucí digitální archeologové vyčtou. Tedy stahujte a zkoumejte!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Archivováno: 2x 5.25″ disketa z publikace Pascal 7.0 (Pavel Mikula)"

 • Doomtrooper napsal:

  Skvěle Sledge. Je fajn že takhle premýšlíš. Takhle bychom měli zarchivovat všechny ty vykopávky co máme doma. Pokusím se inspirovat ;)

 • Jiří napsal:

  Díky za tvoje odhodlání, kopie příkladů z disket mě určitě zajímají, mrknu se. :)

 • Laaca napsal:

  Udělal jsi dobrý skutek. Ještě by bylo super, kdyby vznikla nějaká ucelená kolekce prográmků, které bývaly otištěny v některých časopisech.
  Konkrétně zdrojové kódy v časopisu Elektronika, ale i třeba ABC.

  • Sledge (admin) napsal:

   Hele, to už jsem si říkal taky, ale nikdy jsem se k tomu pořádně nedostal. Tak že bych to zorganizoval? Vyhlásit pátrání po oskenovaných materiálech, pak to projet OCRkem…

  • Rootan napsal:

   Výstřižky programů z ABC pro ATARI 800 XL bych měl mít někde doma uloženy.

 • MilasPce napsal:

  Není už na čase zase nějaké programování, třeba v Pascalu pro DOS. 7.0 je super tím jak je barevný a dá se do něj pořídit česká nápověda.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle