Area 5150, dechberoucí demo pro 4.77MHz 8088 / CGA

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Demo 8088 MPH už bezpochyby znáte, v tuto chvíli má bezmála legendární status (ano, ve velmi úzké komunitě, ale co už :) Nyní nám stejní borci, tzn. demo skupiny CRTC & Hornet, předkládají novinku Area 5150, která jde ještě mnohem dál.

Zatímco demo 8088MPH využívalo pro vícebarevné triky nepříliš obvyklý kompozitní výstup, novinka Area 5150 zvládne všechno to kouzlení v 16 barvách v nečekaně vysokém rozlišení na obvyklém RGBI monitoru. Neptejte se mě jak, potřeboval bych několik desítek let studia, abych pochopil byť jen základy, ale podívaná je to skvělá. A to i v moment, kdy si technické limity odpustíte, to demo prostě "dobře šlape" :)

Ke stažení je Area 5150 např. na pouet.net , nicméně raději si demo užijte ve formě videa výše, běh pod emulátory je dle očekávání velmi problematický, a stroj v přesné konfiguraci 4.77MHz 8088, CGA a 640 kB RAM má doma předpokládám málokdo. Jsem v pokušení zkusit to na svém turboXTčku, ale je mi jasné, že to bude ÚPLNĚ rozbité. Mám? :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Area 5150, dechberoucí demo pro 4.77MHz 8088 / CGA"

 • Bck napsal:

  Demo vypada uchvatne. Takoveto efekty se typicky delaji zmenami vhodnych registru na spravnem miste (je treba pocitat radky). V devadesatych letech jsem delal remake Manic Minera v textovem modu (vcetne titulni obrazovky a 20. levelu, ktere se uz do fontu nevejdou) ci 24-bit truecolor v 16 barevnem textovem modu (samozrejme ne kazdy libovolny pixel jiny), takze jde ledacos. Ale to byla VGA a 386, tady mi hlavne vrta hlavou, jak to na CGA v kombinaci s XT na 4,77 MHz zvladli s tak nizkym vykonem, kdyz CGA ani neumi menit font (jeste pomalejsi C64 nebo Atari si krome sprajtu vypomahala prave zmenami znakove sady, coz umoznuje pro dema rychle zmeny v cele plose obrazu). Take CGA je nachylna na snezeni, to tez zjevne poresili… Rozhodne dobra prace.

 • Laaca napsal:

  Ty vole, ty vole, ty vole! Jestli je demoscéna o tom, jak vymačkat z hardware maximum, tak tohle je nejlepší demo všech platforem a všech dob!

 • RetroPhill napsal:

  @Sledge: za pokus nic nedáš, prubni to, sám jsem zvědav, jak to dopadne v real režimu.
  A před chlapci klobouček dolů, musel jsem si zatlačit oči zpátky do jamek…

 • vanthomas napsal:

  Na VGA to úplně rozbité bude, to se snad ani nemusí zkoušet :-)
  Spíš by mě zajímalo co na to třeba takový Gremlin?
  A nebo PP06…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle