Not-A-Varta, náhrada ničitelů základní desek

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Všichni je známe, všichni je proklínáme. Nezbedné tekoucí soudky, jejich žíravý obsah leptá drahocenné staré motherboardy. Kdo má v šuplíku jakoukoli komponentu s prokletou Varta baterií, měl bych všechno nechat, čapnout kleště, a ten ďáblův vynález urychleně odštípnout.

Not-A-Varta, náhrada ničitelů základní desek

No jo, ale čím Vartu nahradit? Co třeba nějakou moderní náhradou?

Na GitHubu naleznete podklady pro dva vhodné projekty - Not-A-Varta a Not-A-Varta-CR2032. Jak název napovídá, liší se hlavně zvolenou baterií, první náhrada používá menší CR1220, druhá pak klasickou CR2032. Je samozřejmě počítáno i se zamezením dobíjení, řešení je tedy naprosto bezpečné.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Not-A-Varta, náhrada ničitelů základní desek"

 • Doomtrooper napsal:

  To je prostě potřeba tohle! Jsem vinen tím že v některých zažloutlých bednách naskládaných na sebe ve skladu určitě ještě jsou a měl bych to řešit. U mnohých jsem to udělal ale tak 20+ kusů co jen čekají na svůj čas jednou budu muset ošetřit. Tohle je ten popud, musím jim pomoci než se změní ve šrot.

 • Falcon napsal:

  Jsem drzý a malověrný, ale nebylo by jednodušší nahradit elektroniku typem baterie? Místo obyčejné CR2032 se zamezením dobíjení tam švihnout dobíjecí LIR2032? :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Jsem laik, ale jak dlouho by baterka tohoto typu snesla dobíjení ve stylu, ve kterém ty staré počítače obvykle používáme? Dva týdny nic, pak 2 hodiny hraní, pak 5 minut, dalších 7 minut, možná večer ještě 14 minut, když se něco zkouší a testuje… Fakt se ptám, nevím :)

   Btw. kdyby to s těmi dobíjecími bateriemi bylo tak snadné, asi by se osazovaly i do moderních desek, což se neosazují…

 • WIFT napsal:

  Zrovna jsem tenhle problém řešil, protože mi vůbec nedošlo, že ty baterky jsou původně dobíjecí a že do nich deska posílá během provozu 5 V. Takže jsem nejdřív jen suše přidělal patici, hodil do toho knoflíkovku a celej radostnej, jak to chodí, jsem to nechal bejt.
  No, ale s tou ochranou proti dobíjení je to hezkej trik, takže jsem dneska koupil pár Shottek a vyřešil to sice ne tak hezky a elegantně (patice beru ze starých odešedších desek), ale naprosto funkčně.
  https://abload.de/img/shottky_plus_cr20xx__gai7s.jpg
  Ubere to z baterky skoro půl voltu (je to Shottka na až 100 V a 4 A, slabší neměli), ale těm deskám je to vesměs jedno – během tý doby, co jsem odpájel patici, zkrátil a připájel tu diodu, zbytek drátku z diody použil na druhej kontakt a připájel zpátky tu patici, deska ani neztratila nastavení. Jestli si počítala i čas, to nedokážu říct, protože ho tak jako tak počítá podle plotu (čas se zpožďuje o desítky minut až hodiny denně, je to stará 286ka), ale rok a měsíc zůstaly správně (den byl o jedna pozadu).

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle