Postavte si 8bit ISA zvukovku s ES1868

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Úplnou náhodou jsem při googlení odpovědi na otázku "poběží ES1868 v XTčku?" (ano, poběží) narazil na projekt ES1868_ISA8.

Postavte si 8bit ISA zvukovku s ES1868

Jde o návrh zvukové karty, která je určená pro 8bit ISA sběrnici a osazená čipem ES1868. Jak už určitě víte, ES1868 a další podobné čipy od ESS jsou mými oblíbenými retro zvukovkami. Moc nestojí a přitom nabízí excelentní kompatibilitu se Sound Blasterem Pro, a jejich OPL3 klon, tedy ESFM, zní sice tu a tam trochu jinak, ale pořád výtečně.

V repozitáři na Githubu najdete kompletní podklady potřebné pro zhotovení vlastní zvukovky. Kusová výroba se pochopitelně moc nevyplatí, ale kdyby se toho chytil někdo schopný, na pár kousků by možná zájemce našel. Karta se samozřejmě chová naprosto standardně, pro inicializaci lze použít utilitku Unisound bez jakýchkoli úprav. Asi jediné, co mi trochu schází, je potenciometr na hlasitost.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Postavte si 8bit ISA zvukovku s ES1868"

  • Powerack napsal:

    Tak hlasitost si můžeš vyřešit právě přes ten unisound reinicializací a zápisem parametrů, viz TXT dokument přiložený k tomuto šikovnému prográmku. A jak jsem si včera vyzkoušel i ten funguje v PC XT v pořádku.

    • Sledge napsal:

      Tak jasně, že přes software to jde, ale spousta her má tendenci si s výchozím volume hlavu moc nelámat, takže takovej poťák se hodí :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak 3DFXPlacka / odznak 3DFX 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle