Prohlédněte si manuál k počítači BINAC z roku 1949

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Do návodu k počítači dovezenému z Alzy čučet nebudete, ale byly doby, kdy jste bez příslušných instrukcí nepohnuli ani bajtem. Na twitter účtu @incunabula si můžete prohlédnout několik stránek manuálu k počítači BINAC (binary automatic computer), který byl v roce 1949 postaven pro Northrop Aircraft Corporation výrobcem Eckert–Mauchly Computer Corporation. Podle všeho jde o jedinou existující kopii vůbec prvního manuálu k elektronickému počítači, a také jediný záznam o tom, jak vlastně elektronkový BINAC, postavený v počtu jednoho kusu, fungoval.

Prohlédněte si manuál k počítači BINAC z roku 1949

BINAC byl poměrně malý počítač obsahující pouhých 700 elektronek... podle jiných zdrojů jich ale bylo cca 1500. Zmatení pravděpodobně vychází z toho, že byl BINAC sestaven ze dvou identických jednotek, které si pro zvýšení spolehlivosti navzájem kontrolovaly výsledky. Tzn. 700 platí pro jednu jednotku, "cca 1500" pro celek. Jednou z inovací BINACu bylo použití germaniových diod, tzn. jde pravděpodobně o první aplikaci polovodičů v počítačích. Další info viz historyofinformation.com.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Prohlédněte si manuál k počítači BINAC z roku 1949"

  • RetroPhill napsal:

    PC jsem si vždycky skládal, takže nevím – fakt se k hotové sestavě dodává i nějaký návod? Teď nemyslím značkové sestavy výrobců, tam nějaký manuál předpokládám, ale dodává ke svým skládačkám něco Alza, CZC, Comfor, Mironet…?
    BTW, ten princip supervize prostřednictvím zdvojení výpočetních jednotek (a následné kontroly, zda došly ke stejným výpočtům) se používal třeba i v autech u ABS jednotek od Bosche.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle