Hardware koutek: na čem právě jedu

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Inspirován Technomorousovým článkem Na čem právě jedu 2020 - počítače a spol. sepisuji i já podobný přehled s vědomím, že se stane inspirací k upřímnému smíchu, nebo možná bezbřehému opovržení, v očích všech, kteří sjíždí cutting-edge vlnu a kupují nový výkonný hardware co půlrok :) Já to totiž odjakživa jedu takovým specifickým způsobem, kdy se sice nebráním nákupům nového či dílčímu vylepšováním starého, ale co se pokroku týče, držím se spíše ve finančně nenáročných a mělkých vodách.Hardware koutek: na čem právě jedu

Jinými slovy - je to všechno laciný šunt, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že jde o lopaty, které mi prostřednictvím tvorby webů vydělávají na pivo, párky a sporadickou krabičku Partyzánek, ale kupodivu to stačí. Nutkání k pořízení naleštěného jablečného hliníku jsem na rozdíl od většiny postižených mým "oborem" kupodivu nikdy nepocítil.


Desktop: letitá zombie proupgradovaná skrz naskrz

Začalo to jako laciný základ (Intel DH77KC) s dual core Pentiem a 4GB RAM a dnes, po nějakých sedmi letech, je z toho pořád ještě použitelný stroj v následující konfiguraci: Core i5-3570, 16GB RAM, GeForce 750Ti, 128GB SSD + 3TB HDD, Windows 10. Jsa lehce herně postižen, grafická karta už si žádá upgrade, patrně na RX570. Další prostor pro vylepšení už ale chybí, leda bych levně sehnal i7-3770. Počítám, že tak za tři roky bude nevyhnutelná kompletní obměna. Což ale znamená, že by základní deska vydržela hezkých 10 let, což je jednoznačně můj osobní rekord :)

Z dalších komponent: primární monitor je 24" 16:10 HP z24i, sekundární pak vetchý 20" 4:3 SyncMaster 203B po recapu. Klávesnice mechanická - CoolerMaster Masterkeys S TKL (tzn. bez numerické části), myš Logitech G203. A pod ní podložka s mapou Středozemě! :)

Nejbližší nákup / vylepšení bude pořízení klávesnice Cooler Master MasterKeys Lite L, což je taková úchylná herní a barevně blikající veledivnost, která má ovšem českou lokalizaci a Cherry MX kompatibilní klávesy (keycaps). Tzn. půjde o dárce orgánů pro výše uvedenou klávesnici mechanickou. Ze zbytků složím úchylnou herní a barevně blikající veledivnost bez CZ lokalizace a pošlu to dál :)


Notebook: Acer Swift 1

Už jsem o něm psal, levný, ale překvapivě praktický pomocník. Výkon nemá, zvlášť na sjíždění internetu tak, jak ho (bohužel) známe v roce dva dvacet, ale jako mobilní dělník a příležitostí herní stroj se osvědčil. Konfigurace: Pentium N5000, 4GB RAM, 128GB SSD, Win10, použitelná podsvícená klávesnice, kupodivu velmi slušný IPS displej, výdrž na baterii někde kolem 7-8 hodin, pasivní chlazení, tělo z hliníku. Za těch 10 tisíc Kč na jedničku. Největší slabina je RAM, bohužel nerozšiřitelná.


Mobil: Nokia 6.1

Když mi chcípl Nexus 5X (tak, jako postupně chcípl všem v okolí, povedený výrobek), hledal jsem adekvátní levnou náhradu a našel jí právě v téhle Nokii. Nakonec se to ukázalo jako takový malý krok stranou. Hardware je sice velmi podobný, výkon tedy bohatě dostačuje, ale s foťákem jsem si bohužel pohoršil, a chválené bytelné kovové tělo s perfektním slícováním se nakonec ukázalo jako slabina. Když mi na zem spadl plastový Nexus, kromě pár oděrek se nic nestalo. Kovové Nokii po prvním nešikovném pádu popraskal displej. Situace je o to tragičtější, že ochranné gumy už tou dobou byly na cestě :(


Herní server: ATOM24/7!

On už v tom tedy není Atom, název zůstal ze setrvačnosti, tepe v něm Celeron N3050, což je ovšem podobná trýzeň. K tomu 4GB RAM, 128GB SSDčko, neaktivované desítky (ano, nežertuji). To celé v ITX formátu a ve skříni se zdrojem tak strašlivým, že už mi jeden takový shořel. Tak mi držte palce :) Na ATOMu24/7 v tuhle chvíli běží soukromý World of Warcraft server a veřejný DOOM server s mapou HV Arena. A asi pustím ještě OpenTTD, možná i Quake.


Výhledově k tomu ještě přidám Raspberry PI v roli domácího fileserveru, media přehrávače k TV a snad i DVB-T2 settopboxu.

Co jsem nadobro vzdal je hledání smysluplného využití pro netbook Asus EEE900HA (jednojádrový Atom, 2GB RAM). Těžký je skoro stejně, jako výše uvedený Swift 1, na baterii vydrží sotva třetinu, výkon nemá, píše se na něm nepohodlně, větrák hučí... Nevyužitá mi tu leží i zrcadlovka Nikon D5100, fotky sice dělá skvělé, ale kdo to má sebou tahat. Od doby, co udělám jakžtakž koukatelný obrázek i z telefonu, leží na poličce. Ale tak třeba jednou na nějaká videa...

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle