Vláčková simulace OpenTTD oslavila 20. narozeniny

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na poli retronovinek se v ten okamžik věci hýbou nezvykle pomalu, asi jako parní vláček funící do příkrého stoupání, tak aby nám to tu úplně nevyschlo, pojďme spolu touto pomyslnou drobnou úklonou oslavit 20. narozeniny fenomenální vlakové simulace OpenTTD, která vzala vše dobré z Transport Tycoon Deluxe, a vylepšila to ve všech ohledech.

Vláčková simulace OpenTTD oslavila 20. narozeniny

První verze označená jako 0.1.0 vyšla před dlouhými dvěma dekádami, a ač hra za tu dobu urazila nezměrný kus cesty, digitální archeologové si tento vlakový pravěk určitě rádi připomenou. A mají tu možnost, příslušné soubory jsou stále ke stažení. K rozchození hry budete potřebovat data z originálu, jelikož tehdy jsme si ještě nemohli dopřát onoho luxusu, kterým jsou open-source grafické (a zvukové) podklady. Stejně tak nečekejte revolučně nové funkce, v tento okamžik šlo spíše o 1:1 předělávku, na které pracoval jediný člověk - Ludvig Strigeus (Ludde). Hned po vydání se ovšem novinky chopila nadšená komunita a rozličná vylepšení začala proudit. V roce 2018 se vývoj přesunul na GitHub, kde zdrojové kódy naleznete dodnes.

Vláčková simulace OpenTTD oslavila 20. narozeniny

Až do okamžiku vydání první verze OpenTTD byl jedinou možností, jak si na tehdy aktuálních Windows XP pohodlně zahrát Transport Tycoon Deluxe, projekt TTDPatch. Jak napovídá název, šlo o patch pro původní hru, sice mocný, nicméně stále uzavřený v jejích mantinelech. Až s OpenTTD jsme se dočkali větších map, nových typů nákladu, vylepšené hry pro více hráčů atd. Dnes je hra samozřejmě úplně jinde, originál posloužil jako úrodná půda, na které vykvetl skvost. Proces učení je sice poměrně náročný a nováčkovi půjde ze všech možností hlava kolem, ale vyplatí se do hry proniknout, postupně vše začne dávat dokonalý smysl a ovládání hry se stane druhou přirozeností.

Navíc dnes není nutné hru instalovat po vlastní ose, nebo snad řešit datové soubory, vše je dostupné přímo na Steamu ve formě báječně funkčního balíčku. Takže stahujte, instalujte a pojďte relaxovat třeba ke mně na server ;) Je to minimálně stejně relaxační, jako zírání do akvárka!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Vláčková simulace OpenTTD oslavila 20. narozeniny"

 • Jenkings napsal:

  dík za super článek
  TT/TTD/OTTD Je hra, kterou jsem strávil bezkonkurenčně nejvíc času :)

 • Ronoath napsal:

  Jediná mobilní hra, u které jsem strávil spoustu času! A jméno onoho zařízení? Palm Treo 680:-)

  Ale pořád časově nemá na PC, minimálně dvoje velké prázdniny jsem proseděl u TTD.

  • Jenkings napsal:

   Jo, na androidu to smažím pořád :) Tedy.. před půl rokem jsem musel přestat, protože se s verzí 13 podělalo nastavení GUI v source kódu, který je přebírán do Android verze. To bylo sice opraveno v další „podverzi“, bohužel autor Android portu byl mobilizován, takže opravné verze se asi jen tak nedočkáme. Snažím se ho nějak kontaktovat a domluvit nějakou kooperaci, abych mu s tím nějak pomohl ;)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle