11 nejvlivnějších procesorů všech dob

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na pcworld.com vyšel další z řady zbytečných článků typu "XX nedůležitějších / nejlepších / nejvoňavějších / nejvanilkovějších -doplň-cokoliv- všech dob". Nicméně zbytečný neznamená špatný nebo nudný. Tím spíše, že naše oblíbené Z80 a Motoroly 68000, popř. první Pentia, se v přehledu objevila též. A já zbožňoval své první Pentium!

Zilog Z80

Ostatně, měl jsem rád všechy své "klasické" stroje. Od Amstradu CPC464 s Z80, přes 486DX2/66MHz, 386SX/20MHz, 386DX/40MHz až po Pentium 120MHz@133MHz. A tento víkend by do mého doupěte měla dorazit zásilka šrotu, ze kterého by mohly povstat 2 stroje. Jedna 386DX/40MHz, která je v podstatě funkční, zlobí jen zvukovka, a jedno Pentium 166MMX, které kvůli obrovské Voodoo Rush kartě potřebuje větší case.

Mimochodem. Nejzajímavějším procesorem v článku je RCA COSMAC CDP 1802. Své místo totiž našel v kosmické sondě Voyager 1, která byla do vesmíru vypuštěna roku 1977. Voyager 1 je stále funkční a v tuto chvíli jde o nejvzdálenější těleso, které kdy lidé vyrobili. Počítáno od Země, pochopitelně. Nikdy me nepřestane fascinovat, že ten kus techniky dokáže fungovat po více než 30 letech. A s jeho odepsáním se nepočítá minimálně dalších 10 let.

voyager

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"11 nejvlivnějších procesorů všech dob"

 • Martin napsal:

  Nedám dopustit na Z80 ;-) To s tou sondou je vážně zajímavé.. asi mrknu na google, co to je za sondu a co vůbec vysílá. Staré stroje do popelnice nepatří :)

 • Neny napsal:

  jasně, staré PC a jiné do sběrných dvorů nepatří ! A i přes to, že to lidi dneska vyhazují, je docela problém dnes sehnat funkční pěknou sestavu 486DX40, monitor už mám, ale chybí to nejdůležitější :-)

 • Neny napsal:

  ne neupnul jsem se na něj Sledge :-) Ale bylo by to pro mě víc nostalgický stroj, ale už na tom netrvám, občas se zastavím u kamaráda co dělá ve sběrném dvoře, ale nic tam nemá a když ano, tak novější PC a to jak uznáš sám, je o ničem :-) 486 forever ! :-)

 • Neny napsal:

  Oukej, zajedu do sběrnýho dvora a zaúkoluju kamaráda aby mi dal vědět, až tam někdo přiveze co vizuálně nejstarší skříň :-) Budu doufat, že něco bude :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle