30 let kapesních konzolí

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na PCworldu je pěkný přehled kapesních konzolí, od Milton Bradley Microvision (neznáte? já také ne) až po PSP a Nintendo DS. Viz 30 Years of Handheld Game Systems.

A na mě zase padla tíseň. Jak málo toho zatím v poličce opatruji!

Nintendo

Game Boy a Game Boy Advance. Zatímco první jmenovaný je bezesporu geniálním vynálezem, o Advance (GBA) už bych se to samé tvrdit neodvážil. Nepodsvícený barevný displej je zlo, na kterém se hraje podivně. U původního GB to není problém, omezená paleta barev ponechává obraz přehledným. Ovšem na GBA se hra sleje do barevného guláše chaosu a zmatku. GB Color (GBC) na tom nejspíš bude podobně... ale stejně si ho jednou pořídím :) No a DSko je samozřejmě pecka, i když mám jen původní, přeodporný model.

GameBoy Advance

SEGA

To GameGear je úplně jiný průser. Na jedné straně slušný displej, na druhé straně příšerná konzumace energie. Baterie vám dojdou rychleji, než stihnete vystudovat práva v Plzni. Ze zvýšeného počtu baterií (6x AAA) zase vyplývají olbřímí rozměry. Z kapesní konzole se stává spíše konzole příruční. Kufříková.

Sega GameGear

Ale i když se na většině z těch starších dneska pohodlně hrát nedá, stejně je fascinující sledovat, kde kapesní konzole začaly a jakou cestou jdou. Taky máte pocit, že Nintendo bylo vždycky o krok vedle a dva skoky napřed?

A co vy, válí se vám v poličce něco pěkného? Tetris od vietnamců nepočítám! ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"30 let kapesních konzolí"

 • blue napsal:

  Pamatuji si jak pár lidí u nás na škole mělo Game Boy a jaká mezi nimi vznikla panika, když jeden spolužák vytáhl barevný GameGear a začal pařit Ecco delfína. Tenkrát mi přišel zajímavý i Atari Lynx, i když jsem ho znal jen z reklamy v Excaliburu nebo Score

 • MickTheMage napsal:

  Heh, ja mam akurat ten N-GAGE :-), aj ked uz asi 3 mesiace je na zasluzenom odpocinku, tak uplne zla masinka to nebola. I ked ma kopu chyb :)

 • Sledgehewer napsal:

  @MickTheMage: N-GAGE je v zásadě moc šikovná mašinka, ale marketéři to nějak prosrali. Chopit se toho někdo formátu Apple, dopadlo to jinak ;) Jen to telefonování je opravdu za trest, člověk vypadá jak idiot. Aspoň s původním N-GAGE. Tu „dvojku“ jsem v ruce neměl.

 • Falcon napsal:

  N-Gage mám taky, podařilo se mi ho chytit ještě novej, když se likvidovaly sklady. Abnormálně odolný telefon, kam se na něj hrabe dnešní produkce, nejen že dodnes funguje, ale i výdrž baterie je přes týden…

 • nut napsal:

  Kromě GameBoy neměl žádný z těch přístrojů příliš velkou šanci, právě kvůli děsnému žraní energie. Myslím, že první opravdu použitelná (i když se skřípěním zubů kvůli chybějícímu podsvícení) byl GameBoy Advance (nebo tedy lépe jeho SP varianta)

  • simon napsal:

   Ver tomu že podsvietenie by ti v roku 1989 vôbec nechýbalo.

   • nut napsal:

    Tak já jsem na GameBoy něco nahrál, ale ruku na srdce, moc použitelné to nebylo. Tetris byl ok a pak? Mario už trpěl tím, jak pomalu se překresloval displej.

    A nedodané podsvětlení u GBA byl vážně průšvih, pamatuji si ty lampičky nad displejem …

    • simon napsal:

     No výrazne nesúhlasím, Mario Land hrávam na WC ešte aj dnes a dokáže to naozaj slušnú rýchlosť vyobrazovania. Aj ked je pravda že to hrám na GBC.
     Btw. GBC má na priamom svetle naozaj prekrásnu grafiku, niečo také s emulátorom nikdy nedosiahnete.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak RABBIT'S FOOTPlacka / odznak RABBIT'S FOOT 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle