Wolfenstein 3D má 17. narozeniny!

5.5.1992 se světu představila hra revolučního zpracování a úplně nového žánru. Ano, už před tím se tu pár pokusů o rozumné ztvárnění 3D prostoru objevilo, ale až hru Wolfenstein 3D čekal opravdový úspěch.

Čert ví, jestli za to mohlo skvělé zpracování (parádní zvuky, hudba, texturované zdi) nebo bohulibá náplň (střílení do nácků prokazatelně zvyšuje karmu!). Popř. fakt, že první epizoda hry byla distribuována jako shareware, který si každý mohl kopírovat dle libosti. Placená verze hry obsahovala epizody celkem 3, přičemž každá epizoda se skládá z 10 úrovní. Další tři epizody obsahuje komerční datadisk The Nocturnal Missions. A to je pořádná porce árijské krve!

Co se 3D enginu týče, id software jen zdokonalil systém, který použil v předchozích dvou titulech - Hovertank a Catacomb 3-D. Další inspiraci si John Carmack, programátor id software, vzal z technologického dema hry Ultima Underworld: The Stygian Abyss. Hlavním Carmackovým cílem byl ovšem engine rychlejší, než ten z Ultimy. Což se mu podařilo a Wolf3D díky tomu běží uspokojivě i na relativně (vzhledem k tehdejší situaci) slabém hardware.

Posuďte sami: minimální konfigurace pro spuštění PC verze hry je procesor třídy 286 a 640kB operační paměti. Rozumně se ovšem wolfík hýbal až na 386SX/20MHz s 2MB RAM. Osobně vyzkoušeno.

Překvapivě je Wolfenstein 3D hratelný i dnes. Ovládání se dá s trochou snahy nakonfigurovat do použitelné podoby, grafika, leč strohá, neurazí atd. Jen je třeba zvyknout si na poněkud divoký level design. Engine Wolfa 3D, jak si mnozí pamatují, neumožňuje žádné skopičiny typu několikaúrovnové levely, táhla, tlačítka apod. S tím přišel až Doom. Takže jediným způsobem, jak připravit pro hráče aspoň nějakou výzvu, byla koncepce levelů coby nepřehledných a rozsáhlých bludišť.

Wolfenstein 3D

Pokud mi paměť slouží, jedna epizoda vám bez problémů zabere celý den, na celých 6 epizod si tedy vezměte dovolenou a až 7. den odpočívejte :) Hrával jsem takhle Wolfíka ještě na střední v době nemoci. To už jsem pak esesáky viděl i v krabičce s paralenem.

Vzhledem k obsahu se Wolfenstein 3D nevyhnul slušné porci kontroverze. V některých zemích, např. v sousedním Německu, byla jeho distribuce dokonce zakázána. Verze pro SNES prošla zásahem cenzora, ze hry tak zmizely svastiky a cokoliv "nazi". Občas to upadá až do parodie, kdy např. portrét Adolfa Hitlera má vyretušovaný knírek... Místo psů se v chobách pohybují přerostlé krysy, protože střílet do lidí a do krys je naprosto v pořádku, ale mrtvého psa citlivá japonská duše nezvládne...

Download:

Dost řečí! Oslavme společně narozeniny otce žánru! Pokud snad nemáte originálku a nechce se vám hra shánět po všech čertech, zkuste její flash verzi. Nebo stahujte na stránkách hry u 3d realms.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Wolfenstein 3D má 17. narozeniny!"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1 424 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek plecháč Hrnek plecháč "Svatý grál" IDDQD 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle