Wolfenstein 3D

(Wolfenstein 3D - všechny články)

FPS deník: Wolfenstein 3D

“The granddaddy of them all, Wolfenstein 3D wasn’t the first – but it was the first to bring everything together properly.” – magazín Retrogamer Wolfenstein 3D z dílen id software. Proslulý náckobijec a skutečný praotec žánru. Otázka zní: “Obstojí FPS akce z roku 1992 i dnes? Zvlášť sejmeme-li z očí růžové brýle nostalgie?” Inu, pusťme se de toho! Hlavním hrdinou hry je americký špion B.J. Blazkowicz, který byl zajat při pokusu o získání plánů operace Eisenfaust. Namísto strádání ve vězení… celý článek »

ECWolf: Wolfenstein 3D v moderním technickém kabátě

DOOM většina z vás hraje prostřednictvím ZDoomu, proč se tedy v případě Wolfa 3D trápit s DOSBoxem? Rozličných portů původního Wolfenstein enginu je samozřejmě více, nicméně ECWolf se jeví jako jeden z nejlepších, navíc je aktivně vyvíjený. Vychází ze staršího portu Wolf4SDL a navíc staví i na zdrojovém kódu výše zmíněného ZDoomu. Smyslem projektu je nejen bezproblémové spuštění Wolfa na moderních systémech (Windows, Mac OS X, Android, Linux), ale také jeho snadná modovatelnost bez nutnosti úprav zdrojových kódů. Samozřejmostí je… celý článek »

Luchsenstein 3D: Wolf3D pro Atari Lynx

Wolfenstein 3D se na přenosnou konzoli Atari Lynx oficiálně nikdy nedostal, a to i přes to, že konverze původně plánována byla. A Lynx byl pravděpodobně jediná přenosná konzole své generace, která byla FPS hru schopná uspokojivě zvládnout, zvlášť, chopil-li by se klávesnice John Carmack. Na druhou stranu, nepodceňujme šílené programátory, FPS dema už jsem viděl snad na všech osmibitech, jeden nikdy neví! Lynx už dokonce nějaká ta želízka v ohni má, mrkněte na Battle Wheels. První náhled, jak by asi… celý článek »

Wolfram, Wolfenstein 3D remake v moderním enginu

Mám za sebou trošku náročnější akci, takže jen stručně, popisně a bez obvyklého ostrovtipu. Wolfram je nezávislý projekt z dílen Chain Studios a nejde o nic menšího, než remake prastarého wolfíka. Jak můžete vidět na níže uvedeném screenshotu, všechna ta pokročilá osvětlení, antialiasingy, textury ve vysokém rozlišení a propracované modely jsou tu. Pokud vás tedy kostkovaná elegance původní hry po těch 20 letech už neláká, máte nyní možnost zahrát si Wolfenstein 3D ve slušivém moderním kabátku. Hru pohání pokročilý 3D engine… celý článek »

Wolfenstein 3D je s námi 20 let, slavte oficiální webovou verzí

Wolfenstein 3D slaví dvacáté narozeniny! Dvacet let střelby do rozpixelovaných nácků můžete oslavit oficiální webovou verzí. Kde? Na adrese wolfenstein.bethsoft.com. Abych vám trochu pokazil nadšení – je to jedna z těch moderních kreací, kdy webový programátor skáče radostí, plácá nadšeně ručičkama a huláká na celé kolo “hele, co už mi webaři umíme”. Tzn. je to celé napsané v HTML / CSS / JavaScriptu, funguje to báječně jako technologické demo, bohužel hrát se to na běžné mašině moc nedá. Vůbec je… celý článek »

K DOOMu jen tři krůčky, aneb jak to vlastně začalo

Doom. Těžko o něm mluvit, aniž by došlo k pověstnému nošení půllitrů do nádražky. Pokud jste téměř dvacet let stará hra, která definovala žánr, ví o vás pamětníci první poslední, a mladším ročníkům je to zase všechno naprosto putna. Zaostřeme tedy tempus ocularus ještě hlouběji do minulosti a zkusme první jmenovanou skupinu zaujmout trochou binární prehistorie. Nejprve konstatujme zjevné a stokrát omleté: Doom to všechno začal. To, co po dvaceti letech vyústilo v hromadu naskriptovaného a pro laika od sebe… celý článek »

Pořád se něco děje

Uf! Prohrabat se jednou denně všemi zdroji nahromaděnými v RSS čtečce začíná být pořádná fuška. Možná bych to mohl trochu pročistit, ale hrozně nerad bych přišel o něco důležitého. A co důležitého se ohledně starých her událo za posledních několik okamžiků?  Popř. co pěkného jsem v posledních hodinách objevil? R-Types Retro Game Music Collection – hudební album obsahující songy z her R-Type, R-Type II, R-Type III, R-Type Leo, R-Type Delta, and R-Type Final, které vyšlo včera v Japonsku. Zrovna o… celý článek »

6+1 nejnabouchanějších hrdinů ze starých her!

Vzhledem ke svalovému objemu běžné populace je mi záhadou, proč je hlavní hrdina v každém akčním filmu bedna, co se jí šprajcnou ramena ve dveřích pokaždé, když se pokusí projít čelem napřed. Nebyl by nám mnohem bližší nějaký pobledlý pupkáč s mastnými prořídlými vlasy a ledvinkou kolem pasu? Jen si představte úvodní scénu z filmu Commando, kdy Arnie rozvážně prochází krajinou s motorovou pilou v ruce a kládou na rameni. A dosaďte si místo několikanásobného držitele titulu Mr. Olympia někoho… celý článek »

Wolfenstein 3D wallpaper

Ne snad, že bych vás chtěl utlouct obrázkama. Jen jsem včera zašel na Inglorious Basterds a mám akutní chuť postřílet pár virtuálních nácků. Večer si snad proti-hákovou čtvrt hodinku vyčlením, teď bude muset stačit Wolfenstein 3D wallpaper. A jděte do kina! Wolfenstein 3D wallpaper v rozlišení 1680×1050, cca 1MB. Pozor, SPOILER! (teda skoro) Zkusil jsem si vyřezat hákáč do jablka a “I think this just might be my masterpiece”!

Hele, šéfe, nemáš drobný?

Vzhledem k faktu, že jde o firmu v podstatě mrtvou, je kolem 3D Realms až nezdravě živo. Chvíli to vypadalo, že se konečně zdekují a přestanou každý druhý rok otravovat s Duke Nukem Forever. Chyba lávky. Nezdekovali se, čelí žalobě a teď se ještě po vzoru Lary Croft vrhli na vykrádání hrobů. O co jde? Na fóru 3D Realms se objevila informace, že do online obchodu budou v nejbližší době přidány zremastrované staré tituly. Jak zremastrované, ptáte se? Jednoduše dodávané… celý článek »

Wolfenstein 3D má 17. narozeniny!

5.5.1992 se světu představila hra revolučního zpracování a úplně nového žánru. Ano, už před tím se tu pár pokusů o rozumné ztvárnění 3D prostoru objevilo, ale až hru Wolfenstein 3D čekal opravdový úspěch. Čert ví, jestli za to mohlo skvělé zpracování (parádní zvuky, hudba, texturované zdi) nebo bohulibá náplň (střílení do nácků prokazatelně zvyšuje karmu!). Popř. fakt, že první epizoda hry byla distribuována jako shareware, který si každý mohl kopírovat dle libosti. Placená verze hry obsahovala epizody celkem 3, přičemž… celý článek »

Flash hry – Wolfenstein 3D

Praotec všech FPS opět na vašich monitorech! Hra vypuštěná 5. května 1992 byla inspirována hrou Castle Wolfenstein z 8bitové éry. Poprvé se na PC objevil 3D engine, který jak dobře vypadal, tak byl schopen plynulého pohybu i na 80286 CPU a 640kB RAM. Hra má pokračování Spear of Destiny (prequel), Return to Castle Wolfenstein a připravovaný Wolfenstein.