TIP na výlet: Technodrom

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Ač přesvědčením zapřísáhlý pecivál, rozhodl jsem se předposlední říjnový den věnovat návštěvě krajů dalekých. Zlákala mě jak výstava starých počítačů v Kroměříži, tak existence technického muzea v Rudě nad Moravou. Google vypočetl trasu na pěkných 617km (Praha - Kroměříž - Ruda nad Moravou - Praha). Počasí přálo, řidič byl odpočatý, drahá polovička si na cestu vzala polštář, nějaká ta obložená houska se taky našla. Mohli jsme vyrazit.

Muzeum Kroměřížska - PRAVĚK POČÍTAČŮ

O téhle akci nemá smysl více se rozepisovat, špičkovou reportáž i fotodokumentaci už dodal Lano. Mé osobní dojmy z výstavy jsou trochu rozporuplné. Na jednu stranu je k vidění celá řada parádních kousků, od Amig přes Atarka, Amstrady, Sinclairy i československé osmibity. Na stranu druhou je expozice  zoufale tichá a neinteraktivní. Všechny stroje jsou vypnuté a umístěné ve vitrínách, liduprázdné prostory vás automaticky nutí šeptat, prostě muzeum. A trojice postarších PC, na kterých běží emulátor s cca desítkou  starých her typu Pac Man či River Raid, to nevytrhne. Bodíky za snahu dávám rozhodně, ale představoval bych si to úplně jinak.

Mimochodem, ve výloze muzea, v místě, do kterého praží ostré polední slunce, je umístěna Amiga 2000. A plasty žloutnou a žloutnou... Taky tam mohli naprat něco vhodnějšího, staré PC by bohatě stačilo :(

TECHNODROM - technické muzeum v Rudě nad Moravou

A dostáváme se k druhému, mnohem zajímavějšímu cíli. Na nejméně pravděpodobném místě, v obci Ruda nad Moravou, v geniálních prostorách klasického vesnického kulturáku, který je schován za vzrostlými jehličnany, najde zvídavý návštěvník chrám informatiky dob minulých. Technodrom.

A ono "najde" myslím doslova. Muzeum není zatím nijak označeno, a protože jsme podcenili přípravu před cestou, nevyhnula se nám chvilka bloudění. Nechybělo málo a ztratili jsme se v hloubi místního JZD. Ovšem jako správní turisté dle japonského vzoru, tzn. ověšeni technikou, jsme zkušeně zavolali megabajty i megahertze na pomoc, a pomocí kombinace Asus EEE + HTC Tattoo vygooglili  potřebné informace.

Hned u vstupu se nás ujal dobrý muž, který má celou tuhle legraci na svědomí, a započal zapálený výklad. První kroky vedly do multiplatformové herny, kde si návštěvník může vyzkoušet celou řadu strojů, od starých PC po osmibity. Zapomeňte na moderní LCD monitory, o vizuální dojmy se starají poctivé Tesly a Merkury, popř. jiná,  oči devastující CRT zobrazovadla.

Věnoval jsem chvilku Turricanu na C64, zatímco má drahá polovička testovala své znalosti němčiny na nějakém československém osmibitu (pokud mě paměť neklame). Prohlédl jsem si hrstku vystavených základních desek a dokonce mi byl předveden Pentium Pro procesor, který jsem na vlastní oči viděl poprvé v životě (neměl jsem tušení, co je to za bestii :).

Po vystoupání do dalšího patra kulturáku následovalo krátké intermezzo v podobě rozpracované expozice o historii Rudy nad Moravou. A jen o pár kroků dále, v sále větších rozměrů, čekala expozice paměťových prvků a záznamových médií a expozice výpočetní techniky z období ČSSR.

Děrné štítky, magnetické pásky, diskety, disky, optická média, cartridge, flash karty, to vše v rozličných velikostech, typech a provedeních. Samozřejmě v doprovodu příslušných čteček, mechanik apod. Pozornost si zaslouží i čtečka mikrofilmů, na kterou jinak narazíte jen ve starých "bondovkách".

Než se nadějete, stojíte v zadní částí sálu, obklopeni tím nejlepším, co dokázali učenliví českoslovenští soudruzi obšlehnout od západu. Rozličné kopie Z80 / Intel 8080 tlukoucí v leckdy šeredných, ale přesto fascinujících strojích. Vypíchl bych zejména IQ151 vkusně sladěné s oranžovou televizí. Dále jsou k vidění PMD, Didaktiky, české stroje stavěné dle PC XT/AT, radost pohledět! A pokud budete mít štěstí a plotter nebude, jako v našem případě, zrovna stávkovat, dostanete na památku pěkný obrázek :)

Každý, kdo je jen trochu fanda do výpočetní techniky, by si měl udělat radost a Technodrom navštívit. Sice je na každém metru vidět, že vše je teprve ve výstavbě a spousta věcí je udělána provizorně, přesto je faktor zábavnosti mnohem vyšší, než u statické výstavy v Kroměříži. Už jen multiplatformová herna, na kterou jsme bohužel neměli moc času, nabízí hodiny zábavy. Nelze než smeknout před úsilím a nadšením, které autor do projektu vkládá.

A nezapomeňte si šálu, v kulturáku byla zima, jako v ruskym filmu!

Btw. trochu nám zamotalo hlavu, jak je to vlastně se vstupným. Na cedulce u vchodu je uvedeno několik částek, ale hned o kousek vedle je box na dobrovolné vstupné. Zeptat jsme se nestihli, autor a průvodce v jedné osobě už zmizel v hloubi multiplatformové herny s další skupinkou návštěvníků. Každopádně dvě stovky jsme vhodili, a stejně mi pořád vrtá hlavou, že to bylo za celou trojici málo. Tak tady teď před všemi přísahám, že až se mi do rukou dostane hardware nehodící se do mé herně orientované sbírky, poputuje rovnou do technického muzea! :)

P.S. Pokud se vám text zdá sušší, než obvykle, hluboce se omlouvám. Hodinový časový posun dělá cosi nepěkného s mou šedou kůrou mozkovou, mám problém s koncentrací. Zatrolený letní čas.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"TIP na výlet: Technodrom"

 • MickTheMage napsal:

  Vyzera to velmi dobre, teda az na tu ich desnu webovu prezentaciu, ta je -brrrrrrr-. :) Sakra, ale ze je to v takej (s prepacenim) diere… to by jeden necakal. Nevies aku maju navsevnost (cisto nahodou)?

 • Sledge napsal:

  Webovky jsou děs, mám nutkání se nabídnout jako webová charita a splácat něco na wordpressu, jenže teď na to neni moc čas :( V díře to je, ale prý tam zavítá tak 50 lidí za víkend, pokud si dobře pamatuju, plus nějaký nárazovky v podobě exurzí ze škol. To neni vůbec špatný, čekal bych míň.

 • Lano napsal:

  Hmm , todle je lepsi nez Kromzl :-) ale tam to beru jako prvni vlastovku :-) Takovej prolog, predpokladam, ze prijde expozice, ktera bude podobna jak v Rude a vypilovana do dokonalosti :)

 • Sledge napsal:

  @Lano: I kdyby to vypilovali, pořád nemaj k dispozici takovej prostor, jako má Technodrom :) Jak píšu, je to celej kulturák, to se musí vidět :)

 • Lano napsal:

  @Sledge no chystam se tam :) Jinak zrovna dneska pisou na tiscali

  http://games.tiscali.cz/tema/italie-otvira-prvni-stale-evropske-videoherni-muzeum-54092

 • Sledge napsal:

  @Lano: Pěkný, škoda, že do Itálie se asi jen tak nedostanu :) Hergot, stačilo by vyhrát ve sportce, sehnat nějaký prostory a hned bych si herní muzeum otevřel taky! :)

 • krupkaj napsal:

  Do Technofromu jsme se s kolegy ataristy zajeli podivat o vikendu a ma to tam opravdu dobry. Drzim palce at se to tam pekne rozrusta, je na tom porad dost prace. V Kromclu to za 2 tydny zkonci. A tezko rict jestli majitel exponatu bude hledat nejake misto, kde by mohla byt trvala expozice.

 • petr a pavel napsal:

  Byli jsme tam v neděli a tohle jsem fakt nečekal, jsem z toho ještě nyní rozhozenej, jak je tohle vůbec možný – zapadákov, ani ta silnice dál nevede, ale to co je uvnitř to je fakt dílo! Je to vlastně zhmotnění death media projectu, kterej na západě usnul… viz http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Media_Project

 • sorry napsal:

  Technodrom je bomba, nemá v ČR konkurenci

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle