ATOM na ně I. – na kolik to vlastně přijde?

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1438 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jak už jsem předeslal, budu se v několika článcích věnovat levnému počítači postavenému na základní desce Intel Mount Olive. Nemám nějaký konkrétní cíl, ale rád bych zkusil, co všechno tahle mašinka zvládne a na co už procesoru ATOM síly nestačí.

Pohleďte sami, na kolik dnes plnohodnotné PC ideální pro surfování po internetu a kancelářské práce přijde. Ceny jsou s daní a aktuální k 11.3.2011 podle ceníku alza.cz. Je tedy možné, že sondováním po levnějších dodavatelích hardware ještě nějakou tu korunu ušetříte.

 • Základní deska: Intel Mount Olive D510MO .. 1535,-
 • Skříň: miniITX CFI A8989 se zdrojem .. 899,-
 • Operační paměť: 2GB Kingston .. 623,-
 • Pevný disk: Seagate 500GB .. 882,-
 • Optická mechanika: DVD vypalovačka LG .. 419,-
 • Celkem: krásných 4358,-

Nebudeme si nic nalhávat, sestava je to omezená nejen výkonem, ale i možnostmi rozšíření. MiniPCIe slot můžeme použít například pro SSD disk nebo wifi kartu, klasické PCI pro řadič, grafickou kartu (dokonce existuje PCI grafika s HDMI!), zvukovou kartu apod. Ale to zvažování, kudy se při rozšiřování vydat, nebude lehké.

Zvolená skříň bohužel nemá žádnou 3.5 pozici, na čtečku karet můžete zapomenout. Jiné miniITX skříně sice 3.5 pozice (popř. integrované čtečky karet) mívají, ale zase často disponují pouze slim 5.25 pozicí, která nás omezuje na notebookové optické mechaniky. Navíc řada z nich nemá prostor pro přídavnou kartu, PCI slot tedy zůstane ležet ladem.

Na druhou stranu, skříně za devět stovek nám nemusí být líto, šikovnější jedinci s patřičným nářadím si můžou prořezat plechy a  možnosti rozšíření tak poněkud zlepšit ;)

Sestava, se kterou budu několik nejbližších týdnů laborovat, se od uvedené konfigurace trochu liší. Místo nového 500GB disku jsem použil postarší 80GB, místo DVD vypalovačky starší DVD-ROM. Výpovědní hodnotu testů by to ovšem změnit nemělo.

A aktuální plán? Začnu s něčím lehčím, a to oblíbenou odnoží linuxové distribuce Ubuntu, tedy Xubuntu. Podaří se nainstalovat všechna zařízení? Půjdou hry pod DosBOXem dostatečně plynule? Jak je na tom Linux s dalšími emulátory? A co Logitech gamepad, bude fungovat? Dozvíte se již za pár dní! :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"ATOM na ně I. – na kolik to vlastně přijde?"

 • Logout napsal:

  Jediné co bych tam asi dal jinak je SSD místo HDD. Sice by to cenu řádně zvedlo, ale to ticho :-)

 • Sledge napsal:

  @Logout: Původně jsem měl v plánu mít k SATA připojenou čtečku CF karet a používat 4GB CF místo disku. Při testu jinýho OS bych jen vyměnil karty a vůbec bych s OS mohl dle chuti žonglovat. Jenže kombinace klasickej disk na data + CF karta + dvd je v tý skříni neúnosná. Deska má jen dva SATA konektory, tzn. bych musel do PCI slotu dát řadič.. no jo, ale kam pak s tou CF kartou? Leda bych jí nechal viset vevnitř, ale to by se mi to žonglování značně ztížilo. Kdyby tam byla ta 3.5 pozice, je to řešitelný, takhle moc ne. Leda tam opravdu někde místo vyříznout :)

 • simon napsal:

  Tak trochu mimo tému. A to konkrétne k tomu Logitech gamepadu.
  Smel by som sa spýtať čo je to za model? Uvažujem totiž o kúpe gamepadu, na moje emulátorové orgie. :) Diky

 • Pan Vigo napsal:

  Do kanceláří jsem Atomy docela tlačil, ale utekl jsem od toho. Když máš v outlooku 3 poštovní účty s .pst soubory po 3GB, tak to nemá šanci. Plus běžný BFU a jeho 19 otevřených záložek firefoxu plus 7 toolbarů na každou. Mě by to stačilo, ale v běžném kanclu by to vydrželo tak půl roku.
  Neviním ale ani tak železo, jako Micro$oft. Office 2010 jdou reálně používat od C2D nahoru…

  Nicméně jako stroje do obýváku na přehrávání videa a přístup na internet přes televizi se mi Atomy osvědčily. S trochou snahy to zvládne i FullHD .mkv, není to slyšet, nepřekáží a nežere to.
  Lze koupit celou značkovou sestavu, takže tři roky záruka a navíc to k něčemu vypadá.
  Dokonce levně, když bereš jako značku Foxconn :-) http://www.alza.cz/foxconn-barebone-netbox-nt525-d194609.htm

 • Sledge napsal:

  @Simon: Je to úplně obyč Logitech Precision – http://www.gameshop.cz/gamepad-logitech-precision-refresh-pc.html. Hledal jsem něco jednoduchýho, co se přibližuje klasickejm gamepadům ze starejch konzolí.

  @Pan Vigo: Ono taky máloco je u počítače nebezpečnější, než rozjetá úřednice s přebytkem volného času, že. Z officů 2010 jsem rostl všude, používám 2007, hnusnější, ale funkčnější. Ten Foxconn je prima. To je taky jediný, co mě na tý Mount Olivě štve – absence HDMI/DVI. Ale za pár stovek navíc už tu možnosti jsou.

 • simon napsal:

  @Sledge : A spokojnosť? Drži sa dobre? Fukčnosť s emulátormi napr. Nesu, Snesu, Genesis bezproblémová ?
  Uvažujem o jeho kúpe.

 • Sledge napsal:

  @simon: Vydrž prťka! Celej víkend jsem u toho seděl a zkoušel jsem, teď pracuju na článku, bude to ale chvilku trvat :) Zrovna emulátory NES / SNES / Mega Drive pod Xubuntu naprosto v pohodě, stejně jako DosBox – v 320×200 neni problém Duke3D ani Quake. Ovšem třeba na emulátor N64 už je to slabý.

 • simon napsal:

  Zrejme sme sa nepochopili. Rozprávam o tom Logitech Ovládači ;)

 • Sledge napsal:

  @simon: Jasně, sorry :) Zatim jsem ho pořádně testoval jen pod Xubuntu, a tam v něčem jde, v něčem ne :) Ale ve woknech jsem s nim problém neměl žádnej, požíval jsem ho s GENS a SNES9x. Za ty prachy je to imho super, drží se skvěle, tlačítek má akorát, konstrukce ucházející.

 • max90 napsal:

  zkoušel jsi na tom Atomu hrát Minecraft?

 • Sledge napsal:

  @max90: To neni špatnej nápad, zkusim.. ovšem výsledku se trochu děsim :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak IDDQDPlacka / odznak IDDQD 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle