Cubic Player – král DOSových hudebních přehrávačů

1701.cz - retrogaming merch

Mé první PC, bazarová 486ka, nebylo vybavené zvukovou kartou. Smutné a patetické byly pokusy vyloudit z vestavěného PC speakeru cokoliv poslouchatelného. Až pak jednou před Vánoci, uprosil jsem rodiče k nákupu zvukové karty a nezbytných reproduktorů. V prodejně Comforu v Karlových Varech byla mi vecpána Sound Blaster kompatibilní karta v ceně osmi set korun a neznačkové stereo reproduktory o čtyři stovky dražší.

ESS1868 AudioDrive. I přes nelibozvučný název se zvukovka ukázala poměrně schopnou a většina starých her skutečně věřila, že sahá na skutečného Sound Blastera Pro. To nadšení, když mi peasant ve hře Warcraft 1 poprvé oznámil zvučné Yes my lord! A konečně jsem si mohl přehrát všechny ty MODy, XMka a S3Mka, jejichž sbírání se už několik měsíců nadšeně věnoval místní IT guru Hasan. Ale popořadě...

Představte si nezáviděníhodnou situaci: bydlíte na vesnici, PCčkem se kromě vás zaobírají ještě 3, možná 4 lidé (zbytek vesnických idiotů celé dny světácky pokuřuje v temných zákoutích schovávaje se před zraky dospělých). Internet není, tzn. informace nejsou, vám se na disku válí několik hudebních modulů a žádný přehrávač. Co s tím?

Guru Hasan problém vyřešil elegantně - Pařeniště. Pamatujete si na Pařeniště? Diskmag svého času přikládaný na Score CD? Pokud ne, doporučuju to moc nestudovat. Nechci ohrnovat nos nad obsahem, ale forma je poněkud... diethylamid-kyselinově-lysergová. Prostě hrozně barev v roztodivných a odvážných kombinacích, které v podstatě znemožňují čtení obsahu.

Ovšem Pařeniště mělo jednu príma fíčůrku - v intru přehrávalo hudební modul, který byl zašitý kdesi v podadresáři. A proto, chtěl-li si guru Hasan přehrát skladbu ze své sbírky, stačilo přejmenovat jí na music.mod a pustit pařeniště. Prosté, geniální... leč silně nepraktické. Naštěstí se blýskalo na lepší časy. Z CD přílohy časopisu Chip, na jehož fascinujícím obsahu každý měsíc spočinuly Hasanovy po vědění lačné oči, se vyloupl Cubic Player...

Těch možností, těch podporovaných formátů, ta radost z poslechu hudby na domácím PC! S objevením Cubic Playeru skončilo hledání ultimátního přehrávače hudby pro DOS. Ač mi v žilách koluje především rock'n'roll, před dokonalostí 2ND_PM.S3M (UnreaL ][ / PM) mi nezbylo než smeknout. A jak hrozně mě mrzelo, že má Trident VGA s 256kB VRAM nestačila na efektní grafický ekvalizér.

Kouzlo Cubic Playeru můžete objevit i vy. Projekt se postupem času transformoval v Open Cubic Player, který si můžete stáhnout z http://www.cubic.org/player/. Pod DOSBoxem OCP neprotestuje, důkazem čehož je přiložené video. A pozor! Tato verze Cubic Playeru si poradí i s formátem MP3.

Dnes samozřejmě moc dobře vím, že hudebním modulů je nejlépe doma, tedy na počítačích Amiga, ze kterých původně vzešly. A že komfort přehrávání v multitaskovém operačním systému je úplně jinde, než v jednoduchém DOSu. Ale přesto je Cubic Player klenot, který by neměl jen tak zmizet na smetišti dějin.

A nyní mě omluvte, čas nakopnout DOSBox a probrat se sbírkou modulů, na kterou téměř deset let sedá prach. To bude vzpomínek a nostalgie!

Otázka do diskuze: Jaký je váš oblíbený MOD / S3M / XM / IT / ... song?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Cubic Player – král DOSových hudebních přehrávačů"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

10 patronů přispívá částkou 946 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »

Shadow bazar, retro herní džungle