Press Start to begin IDDQD Vol.2

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Stalo se. Já, přezdívaný kapitán Líná Prdel, jsem opustil bezpečí svého hrami naplněného kutlochu a vydal se vstříc dalšímu ze svých nemnohých dobrodružství. Důvodem zvednutí kotev byla akce Press Start to begin IDDQD [Vol.2], odehrávající se v kině BIO|OKO,  jinak okupovaném toliko filmovými znalci. Tentokráte ovšem museli pražští intelektuálové potlačit choutky na francouzské filmy - místo, čas a prostor patřili FPS hrám.

Posilněna několika výtečnými plzeňskými dvanáctkami, vydala se veselá skupina složená ze mě, Bárta, Otce Fury a pilota Hansse loudit lístky na sličných pokladních. Podařilo se a po zakoupení dalšího, již ne tak výtečného chmelového zázraku (aneb proč jsem měl ráno běhavku) jsem se odebrali zaujmout nějaká prémiová místa. Ihned po dosednutí se podařilo vylít jedno pivo, což je ale klasika. Čekali jsme. Otec Fura se tvářil moudře, já nebezpečně, Bárt krásně (™Danuše) a Hanss měl žízeň.

Prvním bodem programu, na který jsem se (a oprávněně) těšil nejvíc, byla Bludrova přednáška o historii FPS žánru. Počínaje Wolfensteinem, pokračuje Doomem a konče u nějaké novodobé nahnědlé ptákoviny, vyslechli jsme průřez zásadními a zajímavými tituly - včetně např. Outlaws, na které se neprávem trochu pozapomíná. Díky za ně! Co se mě týče, mohlo by se téma roztáhnou klidně na celé dvě hodiny a probrat do detailu. Ale to by nás na konci zbyla v sále tak polovina :) Každopádně i pro laika bylo myslím podání skvěle stravitelné, a to i díky několika prima vtípkům do prezentace vložených (bohužel, Carmacka v modrém a do růžových kraťasů nacpaném triku z hlavy jen tak nevytěsním...)

Rozhodně byla pecka vidět screenshoty z klasik neklasičtějších na velkém filmovém plátně. Chtěl bych si takhle někdy zahrát. Jen já, plátno, prázdné kino a ovladač v ruce!

Press Start to begin IDDQD Vol.2

Následovalo pro mě dost nezáživné video ze hry Arma III, o které jsem upřímně řečeno v podstatě nikdy neslyšel. Holt vymetám ty temné kouty a čtu výhradně prastaré svitky. Zaujal mě jen fakt, že dle tvrzení užnevímkoho hra běžela na speciálním počítači od NASA. V souvislosti s tím, že průměrný framerate byl tak 14 snímků za vteřinu, jde myslím o vynikající marketingový tah, který ode dneška budou mágové od reklamy používat častěji a slogan "takhle hra vám ani omylem nepoběží" se chytne! Ale abych nebyl svině, po promítání bylo jasně řečeno, že jde o vývojovou a nikoliv finální verzi hry. Následující rozhovor s vývojářem Army Martinem Vaněm byl poměrně zajímavý i přes onen smutný fakt, že je mi hra jako taková v podstatě putna.

Press Start to begin IDDQD Vol.2

A grande finále? Filmový teoretik Zdeněk Blaha a jeho přednáška o vlivu FPS her na film. Nečekal jsem nic, o to větší bylo překvapení. Ke konci se sice přednáška zvrhla v reklamu na film Cloverfield, ovšem FPS záběry z filmu s Humphrey Boghartem byly pure gold! (Šlo myslím o Dark Passage.) Nesměla chybět first-person scéna z jinak podprůměrného snímku Doom doplněná o podobnou scénu ze skvělého Kick-Ass.

Zazvonil zvonec, natočila se další piva a naše komické kvarteto postávaje na schodech zhodnotilo akci jako výbornou. Dále jsme demokraticky odhlasovali, že a) příště jdeme zas, b) Alžbětce, která postávala v hloučku opodál, to mimořádně sluší!

Press Start to begin IDDQD Vol.2


Co mě na celé akci trochu zvedalo pravé obočí byl zvuk. Uznávám, nahluchlost máme v rodině, leč jsem stále poměrně mlád a většinou slyším docela dobře. Pokud se po mě zrovna něco nechce. Ale tady jsem měl problém. Rozumně slyšet byl snad jen prostřední rozhovor, první a poslední část byla dost zahuhňaná a chvílemi nesrozumitelná. Zvlášť, když nějaký dobrák sedící za mnou neustále výjevy na plátně znalecky komentoval. Patrně byla na vině technika, mikrofon někdy vypadával úplně.

Nebudu vás dál napínat, akci rozhodně dávám čtyři z pěti bludišťáků. A ještě přihodím půl bludišťáka za odvahu se do něčeho podobného vůbec pustit. Poslední půlku si Press Start vykoleduje, až koupí lepší mikrofony :)

Na závěr něco čísel: na akci prý bylo téměř 200 lidí, naše 4člená skupinka během promítání zkonzumovala 2 piva a čůrat šel každý přesně 1x. Pak další 4 piva jako afterparty bonus, tramvaj mi jela v 23:28, k večeři jsem zhltnul 1 baget a šel na 6 hodin spát. A po tom super chmelovém zázraku jsem běžel 3x.

Btw. na toho Bena Afflecka se mě neptejte, já už sám nevim! :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Press Start to begin IDDQD Vol.2"

 • minitrollcz napsal:

  Ten Ben Affleck prece bude tocit fim z ciste fps pohledu a 2. svetove + mu pri tom pomaha nekdo z vyvojaru Halo Reach.

  Jinak vasi punkovou bandu, ktera tam konzumovolala nedopita piva a vybirala vajgly z popelniku jsem zaregistroval ;) Chtel jsem ti jako milovnikovi Amigy stisknou pravici a trisknout sklenici, ale pak jste nekam zmizeli. Tak treba priste :) Je fakt, ze ja sel az ve 3/4 na jednu. Kazdopadne do pohody akce.

  • Sledge (admin) napsal:

   To odmítám, konzumuji zásadně piva rozpitá, nikoliv nedopitá! Taky bych ještě zůstal, leč pracovní povinnosti volají a už takhle jsem z poloviny zombie :/

  • Sledge (admin) napsal:

   A už tady mám první reakce na tvá obvinění: tak dle onoho Bárta jsme ty vajgly a piva nedojížděli, alébrž naopak rozhazovali / rozlévali vůkol. A některé nedopalky dokonce skončili na WC v koši, řádně pokropené vodou z kohoutku!

 • minitrollcz napsal:

  To nebyla obvineni, ale zert a tak je to treba brat. Nepanikarte :)

 • bludr napsal:

  Měl ses ozvat předem, že jedeš. Mohl jsem ti střelit ten Saturn. Já se na poštu prostě nevydám a nevydám! ;)

  • Sledge (admin) napsal:

   Já na to i myslel, ale pak jsem si řekl, že budeš mít zrovna ten večer svejch starostí dost a přece tě nepudu prudit s nějakym Saturnem :) Každopádně se ti už asi měsíc chystám napsat, že to furt beru, a že po lednu můžem nějaký pivo naplánovat a obchod uskutečnit :)

 • Neny napsal:

  Ahoj Sledge, nevíš kde se najde ještě jiný článek o tomto projektu ? Jinak příště bych se k Vám přidal, i když nejsem z Prahy :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle