Galaxy Note 10.1: retroherní postřehy

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Koncem listopadu si má drahá polovička pořídila Samsung Galaxy S3 mini a protože můj notebook Thinkpad X60, který už má něco za sebou, ji už lezl krkem, napsala Ježíškovi o novou hračku. Tou měl být tablet od Samsungu, protože dobře vypadá, je bílý, takže jí bude ladit s telefonem, a hlavně má tu tužtičku na kreslení.

Abych řekl pravdu, tak moc zastánce tabletů nejsem. Vždy jsem je bral jako přerostlý telefon, který se nehodí na volání. Na druhou stranu má jediná předchozí zkušenost s tabletem byla cca 10 minut sledování YouTube na iPadu 2 a instalování aplikací na cosi od Viewsonicu. Ani jedno mě výhodách tabletu opravdu nepřesvědčilo.

Tím pádem se mi cenovka Galaxy Note fakt nelíbila. Pokukoval jsem tedy po něčem, co by bylo cenou trochu níže. Nakonec jsem musel uznat, že z nabízených produktů na trhu bude Galaxy Note 10.1 nejlepší, a tak jsem byl zase jednou nucen sundat z hlavy židovskou čepičku a vysolit nelidských 11 litrů za verzi bez 3G modulu.

Upřímně - nevím, jestli jsem se na Vánoce těšil víc já, nebo Lucka. Přeci jenom jsem to bral tak, že je to částečně i dárek pro mě. No Vánoce nakonec dopadly tak, že jsem měl tablet v ruce asi 10 minut, a pak už jsem ho musel opět odevzdat nové majitelce :-( Nakonec jsem se k němu vrátil až 28. a o to víc času jsem mu věnoval.

Internet chodí bezchybně, aplikace na kreslení tužkou mě moc neberou a AngryBirds Star Wars jsou zábavou tak na prvních 30 minut. A tak jsem se jal prohlížet hry na Google Play. Brzy jsem se dostal k takovým klenotům, jako je Transport Tycoon, Duke Nukem 3D a v neposlední řadě ScummVM s Legend of Kyrandia. Hodně mě zajímalo, jak to bude vypadat a hlavně - jak se to bude hrát.

První ochutnávka v podobě Atomového Vévody trvala asi 2 minuty. Ne, FPS prostě pro tablety nejsou, a bez myši a klávesnice se nedají hrát. Snad nikdo nemůže vážně chtít, abych jedním prstem ovládal chůzi / běh v jakémsi kolečku napodobujícím analogovou páčku na gamepadu, a druhou rukou zároveň jezdil po displeji, zaměřoval a trefoval se do prostoru, kde je rozmístěno ovládání pro střelbu / skok / skrčení / změnu zbraně a cosi, co ani nevím, co dělá. No prostě hrát na tabletu tenhle typ her je bolest.

Pro odreagování ze značného nasrání jsem jako další zvolil Transport Tycoon - samozřejmě jde o verzi OpenTTD. Tady, jak jsem předpokládal, se toho moc zkazit nedá. A měl jsem pravdu. Ihned po spuštění ale důrazně doporučuji zvednout rozlišení na maximální možné. V 640x480 si sice taky zahrajete, ale jakmile uděláte první vlakový spoj a budete se snažit naklikat mu stanice, tak pochopíte, že v záplavě otevřených oken by se ztratil i Bill Gates. Hra se hraje na tabletu velmi dobře a právě tady se asi nejvíc projevila síla Nota. Tím, že je hra čistě překopírovaná na tablet bez jakýchkoliv herních úprav, se celkem často musíte trefit do čtverečku 5x5 pixelů. Na rovinu, moje prsty jsou silnější, takže bez S-penu ani ránu.

Galaxy Note 10.1: retroherní postřehy

No nic první pár vlaků vypravených, jdeme na tu Kyrandii.

Tady jsem narazil hned na začátku. Velebený Sledge zde sice dával jednoduchý návod, jak na tabletu rozchodit ScummVM i s patřičným pluginem, který navíc dnes lze stáhnout přímo v Google Play, ale i tak mi to prostě nešlo. Ani strejda Google neznal hlášku, kterou mi ScummVM vyhazoval, zkusil jsem to tedy jinak a požádal jsem kapitána líná prdel (- to jsem já! - Sledge -) o drahocennou radu. Ta sice přišla, ale pozdě, a protože jsem se na Kyrandii fakt těšil, tak už jsem mezitím problém vyřešil. Celá patálie byla v tom, že Legend of Kyrandia stažená z 486games.net nefunguje (i když ve Woknech normálně jede), kdežto verze z abandonia.com už je OK.

Nemá to asi smysl dlouho rozebírat, prostě za den a půl dohráno a to bez záseku. Uznávám, podíval jsem se do návodu, ale jenom proto, že ty lektvary a zvonečky v hradu jsou jenom tipovací soutěž, a větší šanci na uhodnutí správné kombinace máte i ve hře Šťastných 10. Mapa na čtverečkový papír samozřejmě také proběhla. Bez ní to prostě nejde.

Když už byla všechna práce hotova, článek napsán a já znaven, objevila se žádost všemocného, ať ještě testnu Theme Hospital aka CorsixTH. A protože instalace s demo daty je jednoduchá, tak jsem řekl, že jo. Na tabletu máte dvě možnosti, jak hru zobrazit, a troufnu si říct, že ani jedna není úplně ideální. V režimu “Zvětšit na celý displej” se bez pera sice obejdete,
ale rozlišení je zkrátka strašné, a nedovedu si představit delší hraní. Varianta “roztáhnout na celý displej” je o dost povedenější a vychutnáte si tak nádherné rozlišení, které vám poskytne skvělý přehled o vašem špitále. A proč se mi ani to nelíbí? Je to jednoduché. Byť se celá hra dá krásně ovládat prstem, čas od času na vás vyskočí dialogové okno, které ma pro zavření malý křížek, takže vás to donutí buď vytáhnot S-Pen, nebo se tak na popáté trefit. Celkem škoda.

Galaxy Note 10.1: retroherní postřehy

Sečteno podtrženo, hrát se na tabletu dá a v některých případech velmi dobře, na FPS ale zapomeňte a na pixelhunting se vám S-pen bude opravdu hodit.


Dodatek (by Sledge)

O doplnění Theme Hospital jsem Thomelesse nepožádal náhodou. Podobně jako další přímé porty strategií z PC na Android, jako jsou OpenTTD, Free Heroes 2 či Ur-quan Masters, i Theme Hospital ztrácí na atraktivitě kvůli ovládání. To jednoduše pro tablet (popř. telefon) není uzpůsobené, nebo je uzpůsobené špatně.

Hlavní problém je většinou titěrnost ovládacích prvků, bonusem pak absence pravého tlačítka myši. Ale jak je vidět, S-pen tabletu Galaxy Note 10.1 první ze jmenovaných problémů do značné míry řeší. A netýká se to jen uvedených portů - pod DOSboxem máte šanci spustit celou řadu klasických strategií, které budou na dotykovém displeji se stylusem rozumně hratelné.

Máte-li tedy zbytečných deset tisíc a bez mašinek (OpenTTD) nevydržíte déle, jak 10 minut, našli jste ideální tablet :)

Autor: Thomeless

Komentáře k:
"Galaxy Note 10.1: retroherní postřehy"

 • Pěkný článek. Kdybys náhodou testoval i nějaký port Heroes of Might and Magic pro Android, poděl se prosím se svými postřehy.

  • Sledge (admin) napsal:

   Já jsem Free Heroes 2 zkoušel a platí pro ně to, co pro OpenTTD – v zásadě se to dá hrát, ale pro hraní opravdu pohodlné je potřeba stylus. Což v podstatě není problém, dá se vždycky koupit, popř. vyrobit :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Btw. zkusim to ještě na tom lacinym tabletu, o kterym jsem psal minule, jen co se mi vrátí domů drahá polovička, která si ho na dva týdny kamsi odvezla :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle