1701.cz - retrogaming merch

PC XT, část třetí: bydlíme!

A je tu další drobný pokrok. Minule jsem se chlubil, jak deska, ač na první pohled docela zbědovaná, bez problémů naskočila a oblažila mě hrstkou informací a očekávatelných chyb. Jako další velký úkol jsem uvedl sehnání XT klávesnice. Bohužel, zatím se příliš nedaří, aukro zeje prázdnotou.

To ale neznamená, že jsem XTčko uložil k ledu. Sehnal jsem docela pěknou AT skříň, která sloužila jako domov pro prašivý Celeron 300, a provedl takový malý stěhovací kulový blesk. Celeron putoval do koše, do jeho pěkné skříně byla umístěna má mocná 486ka a do její staré skříně byla opatrně vložena základní deska XTčka. Proč tak komplikovaně?

Bedna od Celeronu totiž vypadá příliš moderně, dokonce má pro zobrazení frekvence procesoru trojmístný displej. XTčko se mi k ní prostě nehodí. Zato skříň, ve které byla původně 486ka, je o poznání přiměřenější.

xt-case-01

Nekompromisní hrany, brutální černý pruh uprostřed a pěkných pár kilo váhy v poctivé oceli. Perfektní. Snad jen ty plechy by mohly být nabroušené o něco méně, pomalu mi dochází náplast se zviřátky.

Nápis H7 na displeji není chyba, blíž se bohužel k písmenům XT nedostanu ;)

Jak jsem předpokládal (nebo spíš doufal), XT deska si do AT skříně sedla bez problémů, vyměnit jsem musel jen takové ty bílé umělohmotné podpůrné čudlíky. Čudlíky původní totiž byly příliš vysoké. Zajímavý je napájecí konektor - piny jsou stejné, jako u AT desky, ale umělá hmota kolem konektoru nemá drážky pro zacvaknutí konektoru, je to prostě jen kus ohnutého plastu. Pro zapojení je tedy třeba vyvinout trochu více síly.

Spolu s grafickou kartou jsem zapojil u rozšiřující kartu se sériovými porty, RTC a floppy řadičem. Pro hodiny zatím nemám baterku, je tam větší knoflík, než se dnes běžně v používá v základních deskách, ale to nebude problém. Zkusil jsem připojit i 5.25 disketovou mechaniku a zatím jsem mírně optimistický. Nejen že po zapojení zmizí jedna z chyb při startu, ale mechanika normálně "zaseekuje" a nechová se nijak podezřele.

Opravdu doufám, že disketovka bez problémů pofrčí. Mám tu deset ještě nerozbalených 5.25 DD disket, s nimi bych to i bez pevného disku snad nějaký čas přežil.

Zajímavost: plné označení základní desky je KT TURBO VER 01-J. Písmenka KT jsou ale bůhví proč zamazána nějakým nerozpustitelným černým sajrajtem. Netuším, kdo tím co sledoval, ale věděl bych to rád :)

Bohužel se mi nedaří k desce dohledat manuál, možností nastavení ale naštěstí není příliš, metodou pokus-omyl se s tím hádám nějak poperu.

xt-case-02

Takže zpět ke shánění klávesnice!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část třetí: bydlíme!"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

10 patronů přispívá částkou 946 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »

Shadow bazar, retro herní džungle