PC XT, část šestá: zvuková karta

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Pevný disk je stále v řešení, v mezičase se mi ale podařilo ukořistit zvukovou kartu a byla by škoda jí hned nezkusit. (Za kartu putují díky k TheMrKocour ;)

Někdo možná namítne, že cpát zvukovou kartu do XTčka je trochu overkill, nicméně já osobně PC Speaker poslouchat odmítám. Navíc jde o klasický Sound Blaster 2.0 (CT1350B) pro osmibitovou ISA sběrnici. Pro XTčko naprosto ideální, vhodnější by byl snad jedině AdLib.

sound-blaster-xt

Na první pohled bylo jasné, že karta si někdy někde prošla peklem. Znečištění sice nevybočovalo nad průměr, ovšem zohýbané jumpery zpravidla nejsou známkou jemného zacházení. První zvukový test u Prince of Persia sice vypadal nadějně, ovšem během noci se kartě cosi rozleželo v čipech a dnes při prvním zapnutím vydávala hlasité chrčení, skřípání, pískání. Asi jako když nesete do sklepa basu piv a uprostřed schodů vám šetřivá domovnice zhasne. Po spuštění Prince byla sice melodie i přes chrčení stále znatelná, ale hned na začátku první úrovně, tzn. ve chvíli, kdy se měl přehrát sampl, se hra bez varování zasekla.

Přišel tedy čas na mojí oblíbenou kratochvíli, tedy spravování věcí bez jakýchkoliv znalostí o jejich funkčnosti. Důkladně jsem celou kartu očistil a prolil lihem, výjimečnou pozornost jsem věnoval čipům usazeným v paticích a nakonec jsem za pomocí manuálu uvedl jumpery do továrního nastavení.

Jako obvykle to díky mé vrozené šikovnosti zabralo a karta nyní zvučí krystalicky jasně! :) Prince of Persia se neseká a přehrávání MODů jede jako po másle. Jak se můžete sami přesvědčit na následujícím videu. Galaxy Music Player si na 10MHz XTčku bez problémů poradí se čtyřkanálovými moduly při samplovací frekvenci 22kHz. To hlasité lupání při spuštění a změně songu ignorujte, spíš než XTčko a Sound Blaster za to může nastavení v hlavním PC, přes které zvuk ženu :)

A dál? Disk hergot, potřebuju sehnat disk!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část šestá: zvuková karta"

 • Logout napsal:

  Jediná věc vhodnější než SoundBlaster 2.0 je samozřejmě SoundBlaster! Hned zítra ho zkusím v plzeňském Sinclair Klubu vepchat do XTčka a případně totéž provést i s FM rádio kartou a uvidíme, co se bude dít :-)

 • TheMrKocour napsal:

  Pardon za ten stav takhle už sem jí dostal.

  • Sledge napsal:

   Cesty starého hardware jsou nevyzpytatelné :) Hlavně, že funguje! Ostatně, samotná základní deska XTčka vypadala po nákupu dost podobně. Psal jsem na mail, pošli číslo účtu, ať ti můžu za tu kartu poslat drobák :)

 • Sany napsal:

  Dobrá resuscitace – koukám že až mně něco nepůjde nahodit, vím už kam se s důvěrou obrátit :)

 • Dave de Sade napsal:

  Začínám chápat PCčkáře, jak moc jim musela spadnout čelist, když v roce 1985 uviděli první Amigu 1000 ;). Ale samo ti fandím!

  • Sledge napsal:

   Je to tak. A to je prosím tohle moje XTčko oproti originálnímu IBM PC XT (1983) značně na výši (VGA – 1987, AdLib taktéž, Sound Blaster 1989, navíc 10MHz CPU a plná RAM). Po stránce multimediální schopností byla Amiga ještě roky o celé galaxie napřed, s tím se prostě nedá hnout :) A i v případě hrubého výkonu bych si radši vsadil na Motorolu 68000, než na 286/386 (když se budu pohybovat v roce 1985). A pak tu máme architekturu, OS…

   Ale jako s každym starym kompem, i s tim XTčkem je sranda, o ty výkony a spol. už dneska nejde :)

 • Wrynn.CZ napsal:

  Někdy musíme dát HW dohromady, valí se mi taky doma staré poklady jako 386 a nějaké to staré dobré IBM.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek porcelán ROGUE-HACKHrnek porcelán ROGUE-HACK 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle