PC XT, část pátá: disketová mechanika a první testy

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Naposledy jsem se vám přiznal k neúspěšnému boji s disketovými mechanikami, tentokrát se ale pochlubím znamenitým úspěchem! :)

Zkoušel jsem ještě trochu žonglovat s dvojicí pět-a-čtvrtek a ve chvíli, kdy už jsem to málem vzdával, jsem na jednom ze zahraničních fór zahlédl tvrzení, že řadiči by vlastně mělo být jedno, zda je k němu připojená 360kB 5.25" nebo 720kB 3.5" mechanika. Obě se prý chovají stejně, rozdíl je jen v počtu sektorů (a tedy v kapacitě) daných médií.

Nevím, nakolik je tato informace přesná, nebo naopak zavádějící, každopádně jsem neměl co ztratit, snad jen těch pár minut laborování. Připravil jsem si tedy v jiném počítači s úplně normální 3.5" disketovkou systémové diskety a další disketovku jsem připojil k XTčku. Vložení pružného disku, zapnutí, inicializace 640kB operační paměti... a start systému!

Nevím, jestli za to může mocná rozšiřující karta Plenty Perl II, ke které mám tři-a-půlku připojenou, nebo jestli jde o běžné chování. V každém případě mi ale obyčejná 3.5" HD FDD mechanika v XTčku běží, samozřejmě pouze jako DD.

Nemám zvukovku, nemám síťovku, nemám dokonce ani harddisk, ale v tuto chvíli mám plně funkční a použitelné XTčko! :)

IBM PC DOS 3.3 naběhl za pár vteřin a příkazová řádka vybízela k činnosti.

pc-xt-dos

Nejprve tedy pustíme pár testů, např. oblíbený Checkit...

pc-xt-checkit

Jak vidíte, moje neznačková deska neznámého původu je osazena procesorem tikajícím na 10MHz, což je oproti originálnímu IBM PC XT frekvence více jak dvojnásobná. Což například znamená, že mohu hrát Prince of Persia v rozumné rychlosti...

pc-xt-prince

A skvěle mi běží i Elite...

pc-xt-elite

Potěšilo mě zjištění, že osmimístný DIP switch na základní desce nastavuje přesně to samé, co u originálního IBM PC XT, takže i bez manuálu jsem schopný pohnout se z místa. S konektory na připojení speakeru, resetu atd. to bylo o něco horší - deska je sice popsaná, zkratky jsou ovšem místy tajemné a není úplně jasné, co má být tlačítko, a co LEDka. Ale podařilo se mi vše důležité nastavit i naslepo, takže mám speaker, reset a turbo, které přepíná mezi 4.77MHz a 10MHz.

Co dál? Pořád platí, že potřebuji harddisk. V mezičase se pokusím připojit druhou disketovou mechaniku, ale i tak bude žonglování s disketama o nervy. Zvuková karta je bez debat, bohužel mi hezký 8bit Sound Blaster vystavený na aukru právě unikl, musím hledat dál. A co se síťovky týče, zatím tápu zcela. Na osmibitovou kartu s RJ45 konektorem asi jen tak nenarazím, pokud vůbec existuje...

Z mého dosavadního laborování vyplývá jedna věc - hledat informace o možnostech nastavení a rozšíření XTčka je mnohem obtížnější, než to samé např. u Amigy nebo osmibitů. Tam, kde má Amiga mocnou komunitu power-userů a expertů, tam má XTčko (potažmo IBM PC 5150) pár zoufalců žadonících na opuštěných fórech o střípky informací. Ani po všech těch letech prostě není původní PCčko sexy. Mě to ale nevadí, s tímhle strojem ještě bude prdel... ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část pátá: disketová mechanika a první testy"

 • Logout napsal:

  Na ten SoundBlaster jsem zvědav. Já pochopitelně originál 8bit verzi mám, leč v PC-XT na původní rychlosti to prostě a jednoduše nepřehraje nic plynule – výpadky někdy i dvousekundové, desynchronizace zvuku a dění na obrazovce, prostě nahouby. 10MHz je ovšem jiná liga.

  PS: mám i FM radio tuner do 8bit slotu, kdybys chtěl experimentovat :-)

  • Sledge (admin) napsal:

   Na youtube jsem koukal, že na svižnějších klonech se Sound Blaster (třeba zrovna u toho Prince) používat dá. Uvidíme :)

   FM radio tuner – zkoušel si to? Když mi zbyde slot, tak proč ne :)

 • Vike napsal:

  Hrábnul jsem do análů a vytáhl MFM disk Miniscribe 8425 s kapacitou 20MB http://www.redhill.net.au/d/11.php . Stav jest zachovalý, disk je včetně řadiče, nicméně nezkoušený. Kdybys měl zájem, tak dej vědět ;-)

 • Aminux napsal:

  Předně díky za fajnový stránky a přeji hodně zábavy se starým HW.

  Dovolím si trochu OT.
  Mě trápí na čem provozovat W 98? Na mém již obstarožním PC se ještě daji rozchodit, ale věčně ho mít nebudu. Mám desku Gygabite EX38. Navíc musím mít dvě grafiky. Jednu obstarožní – GeForce řady 7900 a jednu modernější pro aktuální OS a hry. A taky je potřeba mít pro potřeby instalace paměťový modul s max 1 GB RAM. Jinak se ani nenainstalují. Pak je možné RAM přidat po určitých zásazích v systému. Všecko je pěkně popsáno zde:
  http://rayer.g6.cz/os/os.htm
  Je tam sekce – Windows 98 (SE) a více jak 512 resp. 1024 MB paměti

  Virtualizovat se to dá, ale 3D na virtualizovaném systému zatim pořádně nefunguje. A Virtualbox pro jistotu ani nemá ovladače pro tyto 9x systémy.
  Tak nevim. Je to na pikaču.

  • Sledge (admin) napsal:

   Přesně, jak píše Neny, podle mě neni důvod se trápit s Win9x na modernim stroji. Za ten čas to nestojí.

   To bych si radši vedle postavil vhodný samostaný stroj (PIII, 512MB paměti, podporované periferie) a k tomu přikoupil KVM switch, abych si vystačil s jednou sadou klávesnice / myš / monitor. Nebo, pokud nemáš moc místa, si na Win98 pořiď starší notebook.

   • Aminux napsal:

    Sledge, Neny:
    Tomu jsem se chtěl právě vyyhnout.
    Tak aspoň byla zábava při tom zprovozňování :)
    Ale asi máte pravdu. Do doby než se vychytá virtualizace/emulace tak si držet dedikovaný HW na starý OSy. Zatím mám vše v jednom, ale jednou na to dojde.

 • Neny napsal:

  Aminux: a není lepší mít jednu retro mašinu s W95/98 a pak novější PC na to ostatní ? :-)

 • Krtek napsal:

  Jak koukam na toho Prince, ty máš v XTčku VGAčko ?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle